Müslüman Kadının Kimliği ve Daveti

0
139

Osmaniye İlim Sanat ve Kültür Derneği Konferans Salonu’nda Yazar Sabiha Ateş ALPAT’ı misafir etti. “Müslüman Kadının Kimliği ve Daveti” konulu konferans düzenlendi.
 Zamanlarını Zeynepleştiremeyenler, Zamanın Zeynebi Olamazlar! 

Osmaniye İlim Sanat ve Kültür Derneği tarafından 17 Mayıs 2011 Salı günü Dernek Konferans Salonu’nda Yazar Sabiha Ateş ALPAT  tarafından “Müslüman Kadının Kimliği ve Daveti”  konulu konferans düzenlendi.

      Çok sayıda davetlinin katıldığı konferans, Emekli Öğretmen Hurşit PEKER’in duygu dolu şiiriyle başladı.

 

Müslüman bayanın kimliğinin, inancıyla aynı çizgide olması gerektiğine vurgu yapan ALPAT, ” Neden Müslüman bayanın kimliği önemlidir? Bunu iyice kavrayalım. Aslında kimlik her birey için önem arz eden bir olgudur. Çünkü kimliksiz insan, aynı zamanda kişiliksiz insan anlamına geliyor. Kimlik bir kişinin kim olduğunu tarif ediyor. Her kimliğin mutlaka bir çerçevesi vardır. İşte kimlik o çerçeveyi bilerek kabullenmek, bilinçli tercihle o kimliği, şahsiyetle paralel kılmaktır. Sokaklar kimliğini açıklayıp, buna şahsiyetiyle uymayan kişilerle doludur. Bunun Kuran`i tanımı vardır. Sözüyle eylemi bir olmayanın ne olduğunu biliyoruz. Kimliğiyle şahsiyeti bir olmayan bu kişiler, münafık olarak adlandırılıyor. Münafıklar; şahsiyetsiz, kişiliksizdirler. Dolayısıyla kimlik iç olgudur; kişilik, şahsiyet ise bunun dışa yansımasıdır. Müslüman şahsiyetini, İman İslam ve ihlas ile şereflendirmelidir.” dedi.
            Zamanın Zeynebi Derneği” Başkanı Yazar Sabiha Ateş ALPAT Hoca Hanım, Müslüman kadının kimlik ve davetinde tesettürün önemine değinerek; “Mümine kadının vazgeçilmezi olan tesettürümüzü yasaklamaya kimsenin salahiyeti yoktur ve kimsenin de gücü buna yetmeyecektir.
Kadının yeri evidir, ne işiniz var ellerinizin hamuruyla toplumun işleriyle uğraşmak sizin göreviniz midir!. Oturun oturduğunuz yerde! Derler. Amenna dersiniz,elbet kadının yeri evidir ama zaruret olduğunda dışarı çıkma izni vardır,tesettür  ve iffet koruma şartı ile. Çarşı pazara çıktığına göre  İslam için çıkması daha bir zaruret sayılmaz mı?!..” dedi.

ALPAT, “ Müslüman kadının günümüzde sorumluluğunun birkat daha arttığını değindi ve zamanın vahyin ışığında değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak; “İslam davetinde zamanı verimli kullanmalı ve zamanlarımızı Zeynepleştirmeliyiz. Yoksa ‘Zamanın Zeynebi’ olmamız hayal olur. Birilerinin İslamla müşerref olması için daveti önemsemeli ve  hasretle güzel insanların bu davaya gönül vermelerini beklemeliyiz.Çünkü, Hasret çekmeyenler vuslatın ne olduğunu anlayamazlar. Vuslatın bayram olması için de hakkın şahidi olmamız gerekir” dedi.

Sorulara verilen cevaplarla konferans sona erdi.