Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Mursi'nin Yargılanması Gaziantep'te Protesto Edildi

Mursi'nin Yargılanması Gaziantep'te Protesto Edildi

0
Mursi'nin Yargılanması Gaziantep'te Protesto Edildi

Gaziantep Gönüllü Kuruluşlar Platformu Mısır’da Muhammed Mursi’nin yargılanmasını protesto etti.

Yeşilsu Meydanı’nda bir araya gelen Gaziantep Gönüllü Kuruluşları temsilcileri ve üyeleri ellerinde ‘R4bia’ sembolünün bulunduğu pankartlarla sloganlar attı. Grup, Mısır’da yaşanan olayları ve Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin 4 Kasım tarihinde yargı önüne çıkarılmasını protesto etti.

Gaziantep Gönüllü Kuruluşlar adına açıklama yapan platform sözcüsü Arif Elmas, Mısır’da geçtiğimiz yıl yapılan seçimlerde yüzde 51 oranında oy alarak Cumhurbaşkanı seçilen Muhammed Mursi’nin 3 Temmuz 2013’te darbe ile görevinden alındığını hatırlatarak açıklamasında şu ifadelere yer verdi :

“Bu darbede Muhammed Mursi’nin şahsına karşı değil Mısır halkının iradesine karşı işletilen bir süreçtir. Varlık sebebi ülke güvenliği olan silahlı kuvvetler İslam coğrafyasında alışılageldik bir oyunun bir kez daha enstrümanları olmaktan kaçınmamışlardır. Mısır ordusu halkın seçimlerde gösterdiği irade beyanına rağmen kendi halkına karşı bir tavır ortaya koyarak yönetime el koymuştur. Bu hukuksal hiçbir dayanağı olmayan ve ordunun elindeki silahların potansiyel imha gücünü bizzat halkın iradesine karşı kullanılmasıyla ortaya çıkan kabul edilemez bir durumdur. Halkın iradesine rağmen ordunun cumhurbaşkanı atama yetkisi yoktur. Halkın iradesine rağmen ordunun hükümet oluşturma yetkisi yoktur. Şimdi ise halkın Cumhurbaşkanı olan Muhammet Mursi 4 Kasım 2013 Pazartesi günü yargılayacaklarmış. Mısır’daki kardeşlerimizin ve tüm dünya mazlumlarının yanında olduğumuzu göstermek için Gaziantep Gönüllü Kuruluşlar olarak bu açıklamayı yaptık .” dedi.

Kalabalık yapılan basın açıklamasının ardından sessizce dağıldı.

Destek Veren STK’lar:

Anadolu Gençlik Derneği, Anadolu Öğrenci Birliği, Anadolu Platformu, Anadolu Tevhit Vakfı, Ay/der, Bülbülzade Vakfı, Bilim/Der, Cihan/Der, Darul Hadis, Erdemliler Cemiyeti, Gaim/der, Gaziantep İHH, Hacı Hamzalar Derneği, İlim Hikmet Derneği, Kalem/der, Mazlumder, Memur-sen, Özgür Eğitim Sen, Suffa/Der, Şahin/Der, Vahdet Vakfı, Verenel Derneği