Ana Sayfa Kuruluşlar Mursi Hakkındaki İdam Kararına Adana’dan Tepki

Mursi Hakkındaki İdam Kararına Adana’dan Tepki

0
Mursi Hakkındaki İdam Kararına Adana’dan Tepki

Mısır’da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkındaki idam kararı, Adana’da protesto edildi.

Aralarında Ülfet Derneği ve Anadolu Platformu kuruluşlarına mensup birçok kişinin de bulunduğu Stk üye ve gönüllülerinden oluşan kalabalık, cuma namazı çıkışında 5 Ocak Meydanıda toplanarak basın açıklamasında bulundu.

 

Öncülüğünü Mazlumder Adana Şubesi'nin yaptığı basın açıklamasına Anadolu Platformu Yön. Kur. Üyesi ve Ülfet Derneği Yön. Kur. Başkanı Gazi Kılıçparlar da katıldı. Mazlumder Şube Başkanı Orhan Göktaş, Mursi ve arkadaşlarının adil yargılanmadığını, verilen kararla da adalet, hak, hukuk ve ahlak kurallarının hoyratça harcandığını öne sürdü.

 

Uluslararası kamuoyunun, seçimle işbaşına gelen iktidara yapılan darbeye seyirci kaldığını savunan Göktaş, şunları söyledi: "Türkiye'ye, üyesi bulunduğu uluslararası kurumlar eliyle Mısır üzerinde baskı kurarak, infazların gerçekleşmesinin önüne geçecek girişimlerde bulunma hususundaki tarihi sorumluluğunu hatırlatıyoruz. Vicdan sahibi tüm siyaset ve sivil toplum aktörlerini, ilkelerine sadakate ve zulme karşı tek yumruk olmaya davet ediyoruz. Mazlumder olarak; Mısır’ın vuruş yönetimini oynanan bu tiyatroya nihayet vermeye, alınan idam kararını kaldırmaya, Mursi ve beraberindeki tutuklu mevcut bulunan herkesi serbest bırakmaya, partisini bir daha açma ve sivil politika önündeki tüm engelleri kaldırmaya davet ediyoruz. Başta Birleşmiş Milletler ve demokrasi pazarlamacısı ikiyüzlü batılı devletler, Suudiler ve işbirlikçisi despot Arap Emirlikleri, infazların gerçekleşmesi halinde tüm dünyanın içinde çıkamaz bir kargaşaya ve şiddete savrulacağı hususunda vuruş yönetimine lazım gelen ikazlarda bulunmaya çağırıyoruz. İslam Birliği Teşkilatı’na Mısır yönetimi üzerindeki siyasi ve ekonomik ambargo dahil her türlü ikna imkanlarını kullanması gerekmekde olduğunu bildiriyoruz. Türkiye’ye, üyesi bulunduğu uluslararası kurumlar eliyle Mısır üzerinde baskı kurarak, infazların gerçekleşmesinin önüne geçecek girişimlerde bulunma hususundaki tarihi sorumluluğunu hatırlatıyoruz” dedi.

 

Orhan Göktaş'ın konuşmanın ardından basın açıkalaması Gazi Kılıçparlar'ın duasıyla sona erdi.