Mü'min Olarak Yılbaşını Kutla-ma

0
119

Körfez Derneği, 31 Aralık Pazartesi günü Payas Mescid-i Aksa Camii’nde yatsı namazına müteakip Fatiha’yı Anlamak adlı bir program düzenledi.

Ülkemizde büyük günahlar tüketim ve eğlence içine yedirilerek suni bir yılbaşı kültürü oluşturulmuştur. Körfez Derneği düzenlediği programla buna muhalefet etmeyi de gaye edinerek Payas’ta “Mümin olarak yılbaşını kutla-ma” çağrısını dile getirdi.

Körfezder Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çetin program açılışında “yığınlar günah içinde iken sizler Allah rızası için camidesiniz” sözleriyle konuşmasına başladı. “Çocuklarımızla yeterince ilgilenmiyoruz, Kur’an-ı Kerim’in okunması ve anlaşılması için çok daha güçlü çalışmalar yapmalıyız” diyerek devam etti.

İlahiyatçı Bekir Yabacıoğlu Fatiha’yı Anlamak adlı bir sunum yaptı. Yabacıoğlu sunumunda şunları dile getirdi: “Besmele ile başlamayan her şey eksiktir. Önce Allah’ı tanımalıyız ki gereği gibi hamd edelim. Yasin Suresi’nde “bu kitap dirileri uyarmak içindir” diyor, biz sadece ölülere okuyoruz. Ya da düşünerek ve anlayarak okumuyoruz.” Yabacıoğlu, sunumunu şu özetle bitirerek istikametin Kur’an’da olduğuna işaret etti: “Fatiha Suresi’ndeki istikamet dileğimize Allah (c.c.) yine Kur’an ile cevap veriyor. Bakara Suresi Yahudilerin hatalarını anlatıyor ve bizlere onlar gibi olmayın diyor. Al-i İmran Suresi Hıristiyanların yanlışlarını anlatıyor ve bizi uyarıyor. Nisa suresi Hak Din’i ailenizle birlikte yaşayın diyor, Enfal suresi büyük mükaafatlardan bahsediyor fakat bu yolun zorlu olduğunu bildiriyor, Tevbe Suresi bu yolda hatalar yapacağımızı ve tevbe etmemiz gerektiğini anlatıyor. Yunus Suresi ve Hud Suresi’nde olduğu gibi. Kur’an’da geçmiş kavimlerden çok ibretler vardır, Ra’d ve İbrahim Surelerinde örnekleri çoktur. Hicr Suresi’nde ibret almayanların helak olacağı anlatılır. Nahl Suresi işaretlerden bahseder, İsra Suresi bu işaretleri ve öncekilerin ibretlerini dikkate alırsak Allah’a yaklaşıp yükselebileceğimizi anlatır. Kehf Suresi bu yükselişin illa göklerde değil bir mağarada da olabileceğini gösterir. Meryem Suresi Hz. Meryem’in başına gelenlerin bize de gelebileceğini düşündürür. Ayaklarımızı yere sağlam basabilmek için Nebi’leri örnek almalıyız, Taha ve Enbiya Sureleri bunu konu alır.”

Çocukların “la ilahe illallah” adlı ezgiyi okumasından sonra çocuklar arasında düzenlenen Fatiha’yı güzel okuma yarışmasına geçildi. Payas’tan İmamların jüri olarak bulunduğu yarışmada Yusuf Bayer birinci oldu.