Mumbuc Halkı Projelerini Anlattı

0
Mumbuc Halkı Projelerini Anlattı

Suriye’nin Halep iline bağlı Mumbuc ilçesinde faaliyet gösteren Suriye Yardımlaşma ve İmar Derneği üyeleri yürüttükleri ve gelecekte yürütmeyi planladıkları projeler ile ilgili görüş alışverişinde bulunmak üzere Bülbülzade Vakfını ziyaret ettiler.

Ziyarete Dernek Başkanı Dr. Ahmet El Taan, Başkan Yardımcısı ve Mumbuc Mahkemesi Hâkimi Abdülaziz El Ahmet, Mumbuc Tabur Komutanı Muhammed Kenç, Tıbbı Heyet Sorumlusu Diş Hekimi Dr. Abdulkafi El Muhammed, Dernek üyesi İlahiyatçı Doç. Dr. Abdülaziz El Halaf, Kızılay Yardım Sorumlusu Hüseyin El Hüseyin ve kalabalık bir heyet katıldı.

Heyeti Anadolu Platformu Suriye Koordinatörü Mahmut Kaçmazer karşılayarak Bülbülzade Vakfı Eğitim ve Hizmet Kompleksini gezdirdi. Daha sonra Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir’in de katıldığı istişare toplantısına geçildi. Toplantıda bir konuşma yapan Turgay Aldemir Anadolu Platformu’nun kuruluşundan ve faaliyetlerinden bahsederek Türkiye’nin sivil toplum tecrübesini Suriyeli kardeşlerimizle paylaşmaya hazır olduklarını dile getirdi. Heyet Başkanı Dr. Ahmet El Taan’da Bülbülzade Vakfı’nın Gaziantep’te gerçekleştirdiği faaliyetleri çok beğendiklerini ve kendilerinin de Mumbuc’da çeşitli projeler yürüttüklerinden bahsetti. Mumbuc’da yürüttükleri projeler hakkında bilgi veren El Taan projelerini şöyle sıraladı;

İnsan Sağlı Merkezi: Mumuç Bölgesinde yaklaşık 450 bin kişiye hizmet veriyor. Bünyesinde 6 tane Poliklinik bulunmaktadır. Ayrıca Çocuk, Kadın Doğum, Dâhiliye, Laboratuar, Eczane, Röntgen birimleri bulunmaktadır.

İslam Mahkemesi: Mumuç halkı zalim Esad rejimden kurtulduktan sonra böyle bir mahkemeye ihtiyaç duyulmuştur. Mahkeme halk arasındaki uyuşmazlıkları gidermek için halkın isteği ile kurulmuştur. Mahkemenin yapılanması ise şöyledir;

Şeriat Mahkemesi, Ceza Mahkemesi, Genel Savcılık, Barış Mahkemesi, Hâkim Komisyonu, İdari İşler Bölümleri

Kız İmam Hatip Lisesi: Lise 6 Sınıftan oluşmaktadır. Şuan yaklaşık 200 öğrenci eğitim öğretimine devam etmektedir. Bu projeyi 6 idari personel ve 15 öğretmen yürütmektedir.

Dost Çocuk Okulu: Bu proje hazır olan okulların birisinde gerçekleştirmesi planlanmaktadır. Bu okul 26 sınıf ve 5 idari odadan oluşmaktadır. Okulda bazı restorasyon çalışmaları yapılması gerekiyor. Ayrıca bir laboratuar, bilgisayar sınıfı, revir, jeneratör, kuyu, kameralar, yangın söndürme cihazları, projektörler, su ve akaryakıt deposu, kalorifer sistemleri, kütüphane, kafeterya, güneş enerji sistemleri, oyuncaklar ve spor aletleri gerekiyor. Okulun gayesi ise; Doğru nesil yetiştirmek ve çocukların boş zamanlarını doğru bir şekilde değerlendirmek, birlik ve beraberliği yaygınlaştırmak, toplumsal çalışmalara önem vermek, ülkenin gelecekteki yöneticilerini yetiştirmektir.

Mumuç Âlimler Kurumu: Bu kurumun görevi;

Müftülüğü yönetmek, İmam Hatip Kız Lisesini Yönetmek, Şeriat Mahkemesi’ne destek olmak, Camilere âlim ve hatipler sağlamak, dersler ve konferanslar aracılığı ile halkı ve mücahitleri doğru şekilde bilinçlendirmek.

Projenin zorlukları:

Savaş nedeni ile sabit bir yeri olmaması, taşıma Araçlarının olmaması, gerekli mali bütçenin yeterli olmamasıdır.

Hazır Okullarla Geleceği İnşa Etmek: Bölgemizdeki eğitim savaştan dolayı durmuş vaziyettedir. Ayrıca savaştan dolayı öğretmenlerin azalması, okulların ya yıkılmış olması veya göçmenler tarafından işgal edilmesi de bunun en büyük etkenlerdendir. Yürütmeye çalıştığımız bu proje ile yaklaşık 600 kişilik ilk ve ortaöğretim öğrencisinin eğitilmesi amaçlanmaktadır. Eğitim için kitap, defter, kalem, bilgisayar, sıra, spor malzemeleri, öğretmen personel ve idari masraflar için bütçe gerekmektedir.

Yardım Derneği: Derneğimiz insanların acil ihtiyaçlarını karşılamak ve göçmenlere yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur. Yaşadığımız savaş ve imkânsızlıklardan dolayı ev eşyası, kıyafet, gıda paketleri ve konutlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Toplantının sonucunda heyet başkanı Dr. Ahmet El Taan Bülbülzade Vakfı’na, gösterdikleri ilgiden ve misafirperverlikten dolayı teşekkür etti. Suriye Koordinatörü Mahmut Kaçmazer ise; “Türkiye halkı ve Sivil Toplum Kuruluşları olarak her zaman Suriyeli kardeşlerimizin yanındayız ve elimizden gelen tüm desteği de kardeşlerimize veriyoruz ve vermeye de devam edeceğiz.” dedi.