Mülteci Krizi ve Çözümleri Çalıştayı Yapıldı

0
156

İyilikder ve Anadolu Platformu’nun da katıldığı “Mülteci Krizi ve Çözümleri Çalıştayı” Lübnan’da yapıldı.

Lübnan merkezli URDA yardım kuruluşu tarafından düzenlenen “Mülteci Krizi ve Çözümleri Çalıştayı” 3-7 Mayıs tarihleri arasında Lübnan’da yapıldı. Çalıştaya; Ortadoğu, Asya, Balkanlar ve Avrupa’dan 100’ü aşkın sivil toplum kuruluşunun yanı sıra Türkiye’den de bazı sivil toplum kuruluşları, AFAD başkanı ve başkan yardımcısı katıldı.

“Mülteci Krizi ve Çözümleri Çalıştayı”na İyilikder ve Anadolu Platformu da iştirak etti. Çalıştaya; İyilikder’i temsilen Genel Sekreter Mustafa Çaylı katılırken, Anadolu Platformu’nu temsilen Nurettin Kayan katıldı. Programa katılan STK’lar, Türkiye’nin Suriye ve Filistin’e yaptığı insani yardım çalışmaları ve diğer alanlardaki faaliyetleri hakkında bilgi verdi.  

Türkiyeli STK temsilcileri tarafından yapılan sunumlarda; “mülteci” tanımının kabul edilemez olduğu, ülkemize sığınanlara “muhacir” gözüyle bakarak onlara mümkün olan tüm imkân ve desteklerin sağlandığı, onların kardeşlik ortamında ağırlandıkları” ifade edildi.

Lübnan hükümeti himayesinde gerçekleşen Çalıştay ve panellerde Avrupa, Asya ve Ortadoğu sivil toplum temsilcileri de çalışmalarını ve görüşlerini katılımcılarla paylaştı. Program, Filistin ve Suriyeli muhacirlerin kaldıkları kampları ziyaretle son buldu.

Yapılan kamp ziyaretlerinde; Filistinlilerin yaşadığı ve kendi imkânlarıyla çadırlardan betonarme evlere geçtikleri yerlerde altyapı hizmeti alamadıkları, her yıl onlarca kişinin elektrik çarpması sonucu öldüğü ve kimlik edinemedikleri için Lübnan içerisinde her türlü sosyal haktan mahrum kalarak zorluklar içerisinde yaşadıkları bilgisi edinildi.

Ayrıca Suriyeli muhacirlerin de konteynır ve çadırlarda zorlu yaşam koşulları içerisinde dış dünyayla bağlantıları kesik halde yaşadıkları gözlendi. Her iki tabloda da en çok etkilenenlerin çocuklar olduğu dikkat çekti.

Yaşlı ve hasta muhacir ziyaretlerinin yanı sıra Filistin kampı yanında bulunan ve İsrail tarafından tutuklanarak açlık grevinde olan Filistinli mahkûmlar için farkındalık oluşturmak amacıyla kurulan çadır da ziyaret edildi. Çadırda ziyarete gelenlere tuzlu su ikram edilerek açlık grevinde olan Filistinlilere manevi destek ve farkındalık amaçlanıyor.

İyilikder ve Anadolu Platformu temsilcileri program boyunca farklı kıtalardan sivil toplum temsilcileriyle yoğun ikili görüşmeler gerçekleştirerek Lübnan’da bulunan Filistin ve Suriyeliler için yapılabilecek yardımlar hakkında istişarelerde bulundu.