Muhteşem Geceyle “Siyer-i Nebi Yarışması” Ödülleri Sahiplerini Buldu

0
204

İstanbul genelinde 13 bine yakın öğrencinin başvuru yaptığı ‘Ödüllü Siyer Yarışması’nda final heyecanı yaşandı.

 

İstanbul genelinde 13 bine yakın öğrencinin başvuru yaptığı ve Anadolu Öğrenci Birliği, Aksa Eğitim ve Dayanışma Vakfı, Anadolu Platformu, Fıtratder,  Ender, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Eğitim-Bir-Sen iştiraki ile gerçekleştirilen ‘Ödüllü Siyer Yarışması’nda final heyecanı yaşandı. 7 bin ortaokul, 5 bin lise, 2bin 500 üniversite için ücretsiz kitap basımı ve dağıtımı yapıldı. 3 kademeli olarak planlanan Siyer Yarışmasında, Üniversite, Lise ve Ortaokul kademelerine yönelik, önerilen siyer kitaplarının okunmasının ardından 13 Nisan 2014 tarihinde  Milli Eğitim’e bağlı okullarda sınav gerçekleştirildi. Sınava yaklaşık olarak 7 bin civarında öğrenci katıldı.

Kur’an’ı Kerim tilaveti için Malatya’dan programa iştirak eden Yrd. Doç. Dr. Mustafa ALTUNKAYA’dan sonra yine Malatya’dan gelen Berkant Perktaş, Nurullah Genc’in Yağmur isimli naatını okudu. Şair Bahadır Yenişehirlioğlu’da kendi kaleme aldığı naatını okudu.

Yaklaşık iki bin kişinin katıldığı gecede,  Aksa Eğitim ve Dayanışma Vakfı Başkanı Ahmet Çamurluoğlu, Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer Yıldız, Eğitim-Bir-Sen İstanbul 1 Nolu Şube Başkanı Emrullah Aydın, Başbakanlık Eğitim Müşaviri Muhterem Kurt, Anadolu Platformu Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ramazan Kayan’ın konuşmalarının ardından, yarışmada dereceye girenlere ödülleri verildi.

Yarışmada birinci olan üniversite ve lise öğrencileri Umre ile ödüllendirilirken, ikinci olan üniversite ve lise öğrencileri Kudüs gezisi, üçüncü olan üniversite ve lise öğrencileri ise Bosna Hersek gezisi ile ödüllendirildi. Orta Öğretim kategorisinde birinci olan öğrenci bilgisayar, ikinci olan öğrenci tablet bilgisayar, üçüncü olan öğrenci ise fotoğraf makinesi ile ödüllendirildi.

Duygu dolu anların yaşandığı unutulmaz gece, özgün müziğin tanınmış isimlerinden Aykut Kuşkaya’nın konseri ile sonlandırıldı.