Ana Sayfa Kuruluşlar Çelikhan Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Muhaliflerden Çelikhan Halkına Teşekkür Ziyareti

Muhaliflerden Çelikhan Halkına Teşekkür Ziyareti

0
Muhaliflerden Çelikhan Halkına Teşekkür Ziyareti

Suriye’de verdiğimiz özgürlük mücadelesi sadece Suriye Halkı için değil tüm İslam ümmeti içindir.

Suriyeli Muhalif güçler ile Suriyeli mültecilere yardım toplayan Anadolu Platformu Bölge Koordinatörü Çelikhan’ı ziyaret edip, Suriye’ye Yardım Platformu üyeleri ile bir görüşme gerçekleştirdiler.

Anadolu Platformu Bölge Koordinatörü Mahmut Kaçmazer, Özgür Suriye Ordusunun Liva et-Tevhid Başkan Yardımcısı Ahmet Hatip, beraberinde Suriyeli muhalif güçlerle birlikte Çelikhan ilçesine gelerek, Suriye’ye Yardım Platformu üyeleri ile bir görüşme gerçekleştirdiler.

”Çelikhan Suriye halkı ile el ele” pankartı altında duygulu anlar yaşayan Suriyeli muhalif güçler Çelikhan halkı ve Türkiye’de yaşayan herkese teşekkür ederek yardımların daha da artmasını istediler.

Suriyeli muhalif güçlerin verdikleri mücadelenin ”ümmet”adına verdiklerini belirten Liva et-tevhit grubu komutan yardımcısı Ahmet Hatip, çok zor şartlar altında Eset güçlerine karşı savaştıklarını söyledi.

Özgür Suriye Ordularının insanların yaşadıkları yerleşim yerlerinin Yüzde 80-85 civarına hakim olduğunu ancak savaş için gerekli olan donanıma büyük ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Dünya ülkelerinin bu savaşa karşı sessiz kaldıklarını ifade eden Ahmet Hatip, Suriye’de petrol rantı olmadığı için Dünya ülkelerinin duruma sessiz kaldıklarını söyledi.

Esed’in savaşmadığını sadece insanları öldürdüğünü dile getiren Hatip, Eset rejimi er yâda geç düşecektir dedi.

Ahmet Hatip gazetecilere yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

”Öncelikle Türkiye halklarına teşekkür ediyorum. Bizler sadece Suriye halkı için savaşmıyoruz. Biz tüm İslam toplumu için savaşıyoruz. Suriye’nin özgürlüğe kavuşması İslam ümmetinin daha güçlü kılınması demektir. Eğer Suriye bu mücadelede başarısız olursa bu İslam ümmeti için büyük bir kayıp olacaktır.

Özgür Suriye Ordusu Suriye’nin büyük bölümüne hakimiyet kurmuş ele geçirmiş bulunmakta. Allah’ın izni ile yakın bir zamanda Suriye’nin özgürleşmesini hep birlikte göreceğiz. Şu an için tek engel Eset zaliminin kendisidir. Allah’tan dileğimiz Eset zaliminin bir şekilde devrilmesinin sağlanmasıdır.

Çelikhan halkının bize gösterdiği yakınlık gerçek kardeşliğin örneğidir. Dünyada bize kucak açan tek ülke Türkiye devleti ve Türkiye halkıdır. Bu yardımların devam etmesi gerekiyor.

Cephede günlerce aç olarak savaşan güçlerimiz var. Bu güçlerimizin ayakta kalması için desteğe ihtiyacımız var. Bize olan desteğinizin devam etmesi çok önemlidir.” dedi.

Suriye’de bulunan Kürtlerden Selahattin’in torunları olarak bilinen Kürtlerin kendilerine destek verdiklerini PYD’nin de Eset’e destek verdiğini kaydeden Hatip, Suriye’nin özgürleşmesi için geriye sayımın başladığını ve desteğin devam etmesini dilediğini söyledi.

Anadolu Platformu Bölge Koordinatörü Mahmut Kaçmazer, Çelikhan halkına teşekkür etti.

Türkiye genelinde gelen yardımların koordineli bir şekilde Suriyeli mültecilere dağıtıldığını kaydeden Kaçmazer, Suriye’ye gönderdikleri yardım dışında Antep’de 3300 aileye baktıklarını söyledi.

Platform olarak devletin baktığı Suriyeliler dışında kalan Suriyelilere baktıklarını belirten Kaçmazer, Suriye de kalıpta Türkiye’ye gelemeyen binlerce Suriyelinin yardım beklediğini söyledi.

Çelikhan Suriye’ye Yardım Platformu Sözcüsü Abumüslüm Çakmak, Suriyeli heyete ve Anadolu Platformu Koordinatörü’ne teşekkür etti.

Çelikhan Yardım Platformu olarak üzerlerine düşen görevi sonuna kadar yapmaya devam edeceklerini belirten Çakmak, Suriyeli kardeşlerimizin başarılı olması için dua ettiklerini ve yardım toplama konusunda ise Platform olarak ellerinden gelen gayreti göstereceklerini söyledi.

Suriyeli muhalif güçler ile Anadolu Platformu üyeleri daha sonra Çelikhan Yardım Platformu’nun topladıkları yardım malzemeleri deposuna giderek yapılan çalışmaları birlikte incelediler.

Mustafa Aloğlu / Çelikhannet.com