Muaz el- Hatip’ten Anadolu Platformuna ziyaret

0
234

Muaz el-Hatip bu vesile ile Suriye’ye Türkiye’nin dört bir yanındaki üye kuruluşları ile maddi ve manevi destek veren Anadolu Platformunu ziyaret etti.

Gaziantep’te toplanan Suriyeli muhaliflerin Halep’ten getirdikleri 250 mahalle temsilcisine oy kullandırılarak yaptıkları yerel seçime katılan Suriye devrimi muhalefet güçleri koalisyonu başkanı Muaz el-Hatip bu vesile ile Suriye’ye Türkiye’nin dört bir yanındaki üye kuruluşları ile maddi ve manevi destek veren Anadolu Platformunu ziyaret etti.

Bülbülzade Vakfında gerçekleşen ziyarete Şehitkâmil Belediye Başkanı Rıdvan FADILOĞLU ve çok sayıda Sivil Toplum Kuruluşu temsilcisi katıldı. Ziyaret sırasında bir konuşma yapan Platform Başkanı Turgay ALDEMİR sürecin başından bu yana Suriyeli muhaliflerle beraber yapılan çalışmalardan bahsederek konuşmasına şöyle devam etti; “Bu süreçte Suriyeli geçleri buluşturduk, Suriyeli kardeşlerimize Türkiye’nin Sivil Toplum tecrübesini aktarmak için yardım derneği kurduk, Muhalif komutanları buluşturduk, Suriyeli doktorları buluşturduk, Suriyeli hukukçuları buluşturduk, Suriyeli kadınları buluşturduk, Suriyeli öğretmenleri, Suriyeli Sanayici ve iş adamlarını buluşturduk. Amacımız devrim sonrası yapılanmayı hedefleyen çalışmalar yaparak Suriye’nin geleceğine katkıda bulunmaktır. Suriye’ye haftada ortalama 8-10 TIR yardım gönderiyoruz. Asıl önemli olan devrim sonrası Suriye’nin yeniden yapılandırılması ve Suriye halkı ile kardeşlik bağlarını güçlendirecek çalışmalar yapmak, biz bütün imkânlarımızla Suriye halkının ve yeni kurulacak halk iktidarının yanındayız ve destekçisi olacağız. Türkiye ile Suriye arasına çekilmiş anlamsız sınırlar bu kutlu devrim mücadelesi ile ortadan kalkacak ve kadim kardeşlik bağları ile milletlerimiz yeniden kucaklaşacaktır.” dedi.

Suriye devrimi muhalefet güçleri koalisyonu başkanı Muaz el-Hatip’de Anadolu Platformuna sürecin başından beri verdiği destekten dolayı müteşekkir olduklarını ve bu diyalog ve ilişkilerin güçlendirilerek sürdürülmesi gerektiğini söyledi. Türkiye’nin Suriye’nin kadim dostu olduğu vurgusunu yapan el-Hatip; Suriye’de yaşanan zulme batının seyirci kaldığını ve emperyalist yaklaşımlar sergilediğini, Arap aleminin pasifliğini dile getirerek Türkiye’nin üzerine düşen görevi hakkıyla yapmaya çalıştığını ve bunda da STK’ların önemli bir rol oynadığını vurgulayarak bu hususta desteklerini esirgemeyen tüm Suriye gönüllülerine teşekkürlerini iletti.

Yapılan görüşmelerden sonra Bülbülzade Vakfından ayrılan Muaz el-Hatip yapacağı temaslar için İstanbul’a gitti.