Ana Sayfa Kuruluşlar Mozaik Anadolu Aile ve Kadın Derneği Mozaikder’den ‘Gece Yolculuğu’ adlı Hizmetiçi Programı

Mozaikder’den ‘Gece Yolculuğu’ adlı Hizmetiçi Programı

0
Mozaikder’den ‘Gece Yolculuğu’ adlı Hizmetiçi Programı

Mozaik Kadın ve Aile Derneği (Mozaikder) tarafından düzenlenen yeni dönemin ilk hizmetiçi eğitim programı “Gece Yolculuğu” ismiyle Gaziantep’te yapıldı.

Mozaik Kadın ve Aile Derneği yeni dönemin ilk hizmetiçi eğitim programını 14-15 Eylül Cuma-Cumartesi günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda gerçekleştirdi. “Gece Yolculuğu” isimli hizmetiçi eğitim programına Mozaikder Başkanı Rabia Aldemir, yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda dernek üyesi katıldı.

14 Eylül akşamı Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda gerçekleştirilen açılış oturumunda Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir “Emek ve Uyum” üst başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Aldemir sunumunda insanın anlam arayışından kendisini kurtarması gerektiğini belirterek; “Anlam arayışında kendimizi kurmalıyız. Hızlı bilgi akışında değeri ortaya koymazsak şekilci oluruz. Şekil açısından çok güzel dindarlık var, ama bir değer üretmiyor. Vakıf çalışmaları fedakârlık istiyor, kolay bir iş değil. Bu çağda bir şeyleri değiştirmeye talip olmak bir şeylerden fedakârlık etmeyi gerektiriyor. Aldığımız bilgiyi, birikimi hikmete dönüştürmeliyiz” dedi.

Yatılı olarak gerçekleştirilen hizmetiçi eğitim programına katılan Mozaikder üyeleri geceyi Bülbülzade Eruslu Kız Öğrenci Yurdu’nda geçirdi.

Hizmetiçi eğitim programının ikinci gün oturumu “Tefsir/Yorum” programıyla başladı. Ardından Mozaik Kadın Aile Derneği Başkanı Rabia Aldemir “Gece Yolculuğu” isimli sunumunu gerçekleştirdi.

Rabia Aldemir sunumunda gece yürüyüşü yani isra ve miraçtan bahsederek; “İsra ve Miraç; Peygamberin davet sürecinin en zorlu yıllarında bir gece Mescidi Haram’dan Mescidi Aksa’ya, oradan da sonsuz ayet ve kudretini müşahede etmek için yaptığı bir yolculuktur. Miraç yükselme yollarının yegâne sahibinin Allah olduğunun bilincine varmaktır.

Miraç beşerlikten insanlığa ruhun sahibine, Allah’a yükseliştir. Modern zamanlarda insanın içine düştüğü manevi buhranlardan çıkmak için ferahlık, bir enginlik bir dinginliğe ihtiyaç vardır.

Kin ve nefret yükünü atmadan, sevgi ve adalet basamağını çıkamayız. Tembellik ve aldırmazlık yükünü atmadan, sabır ve sebat basamağını çıkamayız. Yalan ve gıybet yükünü atmadan, doğruluk ve dürüstlük yolunu tutamayız. Nankörlük ve kibir yükünü atmadan, hamd ve şükür basamağını çıkamayız. Cimrilik ve ifsad yükünü atmadan, fedakârlık ve cömertlik basamağını çıkamayız. Riya ve gösteriş yükünü atmadan, ihlas ve samimiyet katına çıkamayız. Maleyani ve batıl yükünü atmadan, hak ve hakikat katına çıkamayız. Bencillik ve sorumsuzluk yükünü atmadan, sorumluluk ve emanet katına çıkamayız” dedi.

Aldemir’in sunumunun ardından hizmetiçi eğitim programına atölye çalışmalarıyla devam edildi. Bu bölümde Üniversite, Öğretmen, Yetim, Evde Karakter Eğitimi, Yardım, Ortaöğretim ve Suriye başlıklı komisyonlara ayrılan katılımcılar bu komisyonlar altından yapacakları çalışmaları değerlendirdi. Atölye çalışmalarında yapılacak faaliyetleri öneriler halinde sıralayan komisyon üyeleri istasyon modeli ile tüm katılımcıların önerilerini alarak yeni dönemde yapacakları çalışmalara ışık tuttular.

Programın öğleden sonraki bölümünde ise Fadime Eminoğlu tarafından “Anlam Arayışı” başlıklı sunum gerçekleştirildi.

Eminoğlu konuşmasında düşünce sistemlerine değinerek; “Postmodern düşüncede hiçbir şeyin kaidesi, formu yoktur. Her şey görecedir, kural yoktur. Katı olan her şey buharlaşır mantığına sahiptir. Duygu ve aklı sentezleyebilen tek çözüm İslam’dır. Modern ve postmodern düşünce asla orta yolu bulamaz. İslam hem duyguyu hem de maddeyi birleştirir. Sadece düşünce hayatı etkilemez. Hayat da düşünceyi etkiler. Zayıf güçlü etkileşimi vardır. Yaşadığımız hayat düşüncelerimize yön verir” dedi.

Ardından hizmetiçi eğitim programı değerlendirme bölümüyle devam etti. Hizmetiçi eğitim programının sonunda Bülbülzade Vakfı Kadınlar Komisyonu yönetimi seçimle belirlenerek görevine başladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.