Mozaikder ve Kadem Suriyeli Sığınmacıları Araştırdı

0
189

Mozaik Kadın ve Aile Derneği ve KADEM Gaziantep Temsilciliği işbirliğinde Gaziantep’teki Sığınmacı Kadınlar ve Ailelerine Yönelik Sosyal Uyum Araştırması gerçekleştirildi.

Mozaik Kadın ve Aile Derneği ve Kadın ve Demokrasi Derneği Gaziantep Temsilciliği ortaklığında, İpekyolu Kalkınma Ajansı’nın hibe desteği ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nin katkıları ile “Gaziantep’teki Sığınmacı Kadınlar ve Ailelerine Yönelik Sosyal Uyum Araştırma Projesi” gerçekleştirildi.

Proje sonuçları Hasan Kalyoncu Üniversitesinde düzenlenen toplantı ile kamuoyu ile paylaşıldı. Toplantıya Mozaikder Başkanı Rabia Aldemir,  , Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz, Kadem başkanı Doç. Dr. Sare Aydın Yılmaz katıldı.

Küresel Sorunlara Bireysel Müdahalelerle Çözüm Bulamayız

Toplantının açılış konuşmasını yapan Mozaikder Başkanı Rabia Aldemir, göçün yüzyıllardır yaşayan insanlık tarihiyle eşit olduğunu belirterek; “Şuanda yüz yüze kaldığımız göç olayı ne ilktir ne de son. Biz Gaziantep ve Anadolu’da yaşayan kadınlar olarak birçok göç olayına tanık olduk. Bunu türkülerimize ve ağıtlarımıza yansıtarak kültürümüzün bir parçası haline getirdik. Bugün Suriye savaşında başlayan göç hareketinde bunlardan biri. Onlar acının bir tarafını yaşıyor, biz de sınavdan geçiyoruz. Savaşın başlamasıyla şehrimize gelen Ensar-Muhacir anlayışı ile yaklaşıyoruz. 20 yıllık bir vakıf tecrübesine sahip olan bir kurum olarak kardeşlerimize kendi eğitim kurumlarını, yardım kurumlarını oluşturmaları için destek veriyoruz. Sık sık toplantılar yapı bir araya geliyoruz.  Bu proje işte böyle bir toplantıda ortaya çıktı. Artık herkes biliyor ki küresel bir soruna bireysel müdahalelerle çözümler bulamayız. Onun için örgütlenmek, bir araya gelmek, insanlık için iyilik için birlikte üretmek zorundayız. Şehrimizde yaşayan Suriyelilerin yaş ortalaması nedir? Eğitim durumu nedir? Ekonomik durumu nedir? Tüm bunları bilmeden proje ve plan yapmak doğru olamaz. Böyle bir veri tabanı oluşturarak buna göre yeni projeler yapmak için Kadem ile birlikte yola çıktık. Bu projeyi hem kamu kurumlarıyla hem de STK’larla paylaşmakla onur duyduk. 1200 aile ile anket yapıldı. 10 bin kayıtlı ailesi olan Mimberşam Derneği olmasaydı bu iş çok zor olacaktı. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Daha sonra sırasıyla Kadem başkanı Doç. Dr. Sare Aydın Yılmaz, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin proje ile ilgili açıklamalar yaptılar.

Proje kapsamında Gaziantep’te kamp dışında kalan Suriyeli sığınmacıların durum tespiti ve yerel halkla entegrasyonu çerçevesinde gerçekleştirilen araştırmada, sığınmacıların yaşam koşulları, sosyo-ekonomik durumları, eğitim seviyeleri, psikolojik durumları tespit edilerek kayıt altına alındı. İhtiyaç ve önceliklerin tespit edildiği araştırma sonuçlarına göre çözüm için stratejiler tespit edilerek, girişimler başlatıldı.

2015’in ilk aylarında başlatılan projede sığınmacılarla birebir ve derinlemesine görüşmeler gerçekleştirildi. Görüşmeler sonucunda sığınmacıların beklentileri, amaçları, uyum istekleri, iş, eğitim ve mesleki ihtiyaçları tespit edildi. Demografik yapıları ve mobilite durumları belirlenen sığınmacıların, Türkiye’de sürekli veya dönemlik yaşama durumları, Gaziantep halkıyla entegrasyon istekleri de incelendi. Kayıt altında olmayan sığınmacıların da kayıt altına alındığı araştırmada, sosyal ve kültürel entegrasyon için öncelik ve stratejiler de belirlendi.

Bir yıllık yoğun çalışmaların sonucunda ortaya çıkarılan araştırma raporunun şimdiye kadar gerçekleştirilen diğer çalışmalardan farkı ise, konunun ekonomik, coğrafik ve kültürel açıdan ele alınış şekli oldu. Sığınmacıların tüm sorunlarını tespit etmeyi amaçlayan çalışmada özellikle kadın ve çocukların sorunları tespit edilerek çözüm önerileri getirildi.

Proje kapsamında gerçekleştirilen araştırmanın sonuç raporuna göre; sığınmacıların durumuna hak temelli bakması, durumun emniyet ve güvenliğe indirgenmemesi, Suriyeli işgücü kapasitesine yönelik envanter çalışmasının yapılması, verilen psikolojik destek sürecinde tercüman yetersizliğinin ve eğitim sorunlarının giderilmesi için çalışmaların yapılması, okul öncesi çocukların tespit edilerek eğitime hazırlanması ve uluslararası işbirliğiyle tampon bölgenin kurulması tespitlerinde bulunuldu.

Kamuoyunun ve resmi makamların ilgisine sunulan araştırma sonuçlarının, Suriyeli sığınmacıların yerelde yaşadığı sorunların çözümüne katkı sunması beklenmekte.

Program toplu çekilen fotoğrafın ardından sona erdi.

Tüm Galeriyi Görüntülemek için Tıklayınız…