Ana Sayfa Kuruluşlar Mozaikder Üyeleri ‘Osmancık’ Romanını Tahlil Etti

Mozaikder Üyeleri ‘Osmancık’ Romanını Tahlil Etti

0
Mozaikder Üyeleri ‘Osmancık’ Romanını Tahlil Etti

Mozaik Kadın ve Aile Derneği (Mozaikder) üyelerinin düzenlediği kitap tahlili programında Tağrık Buğra’ın “Osmancık” romanı tahlil edildi.

Mozaikder üyelerinin ayda bir düzenlediği kitap tahlili programında bu ay Tağrık Buğra’ın Ötüken Neşriyat’tan çıkan “Osmancık” romanı tahlil edildi.

24 Ekim Pazartesi günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonu’nda yapılan kitap tahlili programına çok sayıda Mozaikder üyesi katıldı.

Kitap tahlili programının moderatörlüğünü Durhanım Armağan, sunumunu ise Şenel Bozgeyik yaptı. Sunumun ardından kitap, soru-cevap şeklinde müzakere edildi. Kitap tahlili programı müzakerelerin ardından sona erdi.

Kitabın öyküsü:

“Osmanlı’nın sırrı nedir?” sorusunun cevabını arayan yazarın Osmanlı kuruluş döneminin dinamiklerini ve felsefesini bugünkü dille inşa ettiği romandır. Duvarları süsleyen “Ey Osmancık; beğsin. Bundan sonra öfke bize, uysallık sana; güceniklik bize, gönül alma sana; suçlama bizde, katlanma sende; bundan böyle, yanılgı bize, hoş görmek sana; aciz bize, yardım sana; geçimsizlikler, uyuşmazlıklar, anlaşmazlıklar, çatışmalar bize, adalet sana; kötü göz bize, şom ağız bize, haksız yorum bize, bağışlama sana. Ey Osmancık bundan böyle, bölmek bize, bütünlemek sana; üşengenlik bize, gayret sana; uyuşukluk bize, rahat bize, uyarmak şevklendirmek, gayretlendirmek sana” gibi sözler bu kitabın eseridir.