Ana Sayfa Kuruluşlar Mozaikder Üyeleri ‘İslamcılık’ Kitabını Tahlil Etti

Mozaikder Üyeleri ‘İslamcılık’ Kitabını Tahlil Etti

0
Mozaikder Üyeleri ‘İslamcılık’ Kitabını Tahlil Etti

Mozaik Kadın ve Aile Derneği (Mozaikder) üyelerinin ayda bir düzenlediği kitap tahlili programında bu ay Cihan Aktaş’ın “İslamcılık” kitabı tahlil edildi.

Mozaikder üyelerinin ayda bir düzenlediği kitap tahlili programında bu ay Cihan Aktaş’ın İz Yayıncılıktan çıkan “Eksik Olan Artık Başka Bir Şey İslamcılık” kitabı tahlil edildi.

23 Mayıs Pazartesi günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonunda yapılan kitap tahlili programına çok sayıda Mozaikder üyesi katıldı.

Kitap tahlili programının moderatörlüğünü Durhanım Armağan, sunumunu ise Ayşe Kar yaptı. Sunumun ardından kitap, soru-cevap kısmında karşılıklı olarak müzakere edildi.

Program, müzakerelerin ardından sona erdi.

Kitabın öyküsü:

Bu kitapta yer alan yazıların ortak teması, özellikle altmışlı yıllardan itibaren gelişmeye başlayan ve seksenli yıllarda da görünürlük kazanan İslamcılık akımının pratiğini, çoğunlukla entelektüel kadınların tecrübelerinin ortaya koyduğu bir açıdan okuma eğilimidir.

Son elli yıl içinde İslam’la ilgili her tezahürün, sorunun ve sorgulamanın adı olan İslamcılık, modern dünyada dinî bir hayat yaşama, bu hayata ilişkin sorular sorma, bu hayat bağlamında karşılaşılacak sorulara cevap verecek bir donanıma sahip olma kaygısının oluşturduğu bir dalganın veya hareketin adıdır.

İslamcı aydınların gündeminde olan sahicilik, içtenlik, kendi olmak, kimliğine sahip çıkmak, kimliğini yeniden tanımlamak, daha yavaş ve sade, daha mütevazı ve tabiatın dengelerini gözeten bir hayat kurmak, israftan kaçınmak, hakkaniyet ve adalet… şeklinde uzayıp gidecek olan tartışma ya da okuma başlıkları, İslamcılığın benim bu kitapla “bir hayat tarzı eleştirisi” olarak tanımladığım boyutlarını belirginleştirir.

Hayat tarzı, en geniş anlamıyla kişinin karakterini, doğuştan mizacını veya tabiatını ve aynı zamanda kişinin ikinci tabiatı haline gelen davranış alışkanlıklarını gösterir.