Ana Sayfa Kuruluşlar Mozaikder üyeleri ‘Don Kişot’ kitabını tahlil etti

Mozaikder üyeleri ‘Don Kişot’ kitabını tahlil etti

0
Mozaikder üyeleri ‘Don Kişot’ kitabını tahlil etti

Mozaik Kadın ve Aile Derneği (Mozaikder) üyeleri, aylık olarak düzenlenen kitap tahlili programında bu ay Cervantes’in ‘Don Kişot’ kitabını tahlil edildi.

Mozaik Kadın ve Aile Derneği (Mozaikder) üyeleri, aylık olarak düzenledikleri kitap tahlili programında bu ay Cervantes Saavedra’nın “Don Kişot” adlı kitabını tahlil edildi.

Ayda bir düzenlenen kitap tahlili programı 14 Aralık Pazartesi günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans salonunda yapıldı. Programın moderatörlüğünü Durhanım Armağan, sunumu ise Elif Aksu yaptı. Programa çok sayıda Mozaikder üyesi katıldı.

Elif Aksu sunumunda, kitapla ilgili şu değerlendirmeleri yaptı:

“Roman türünün ilk örneği sayılan Don Kişot kitabında Cervantes materyalist ve idealist insanı simgelemiştir. Atı Rocinante yaşlı ve sıska bir hayvan olmasın rağmen Don Kişot bunları umursamaz. Çünkü Don Kişot o dönemin idealist insanını temsil eder. Önemli olan görünen değil, kişinin aklında ona verdiği değerdir.

Don Kişot’un aynı zamanda ütopyacı bir yönü vardır. O; şövalyelerin insanlara yardım ettiği, tutsaklığın olmadığı, insanlara ağır cezaların verilmediği sevgi dolu ve adaletli bir dünya hayal etmiştir. Sanço Panza için savaş ve şövalyelik önem taşımaktadır. Sanço için önemli olan mal, mülk ve paradır.

Cervantes’in Don Kişot romanında idealist karakter Don Kişot ile materyalist karakter Sanço Panza ve toplum çatıştırılmış, sonunda Don Kişot yenik düşmüştür. Don Kişot’un ideallerinin peşinden giden hayalperest yapısı materyalist toplum tarafından delilik olarak görülse de aslında idealinin toplum olduğu, romanda ince bir şekilde anlatılmıştır. Don Kişot romanında idealizmin nasıl materyalizmin içinde boğulduğu, gerçekçi ve yalın bir dille gözler önüne serilmiştir.”

Sunumun ardından soru cevap kısmına geçildi. Kitap Tahlili Programı soru cevap kısmının ardından sona erdi.