Mozaikder ‘Ölümcül Kimlikler’i Tahlil Etti

0
198

Mozaik Anadolu Aile ve Kadın Derneği (Mozaikder) üyelerinin ayda bir düzenlediği kitap tahlili programında bu ay Amin Maalouf’un “Ölümcül Kimlikler” kitabı tahlil edildi.

Yapı Kredi Yayınları tarafından basılan kitabın tahlili 22 Mayıs Pazartesi günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans Salonu’nda yapıldı. Rukiye Kaplan tarafından sunulan programa çok sayıda Mozaikder üyesi katıldı.

Durhanım Armağan moderatörlüğünde yapılan kitap tahlili programı sunumun ardından soru cevap kısmında müzakere edildi. Program müzakerelerin ardından sona erdi.

Kitabın Arka Kapağı:

“Bana içimin derinliğinde ne olduğum sorulduğunda, bunda herkesin içinin derinliğinde ağır basan tek bir aidiyetin, bir bakıma kişinin derin gerçekliğinin, doğarken ebediyen belirlenen ve artık değişmeyecek olan özünün var olduğu inanışı yatıyor; sanki geri kalanın, bütün geri kalanın -özgür insan olarak katettiği yolun, benimsediği inanışların, tercihlerin, kendine özel duygusallığının, yakınlıklarının, sonuçta yaşamının- hiçbir önemi yokmuş gibi.”

Kimlik, insanın zamanın içindeki incelişinde onu dünyaya bağlayan bir ayna. Amin Maalouf, ‘Ölümcül Kimlikler’de çok yönlü ve saydam bir sorgulamanın eşliğinde, aynadaki görüntünün tutulabileceğine işaret ediyor. Ölümcül Kimlikler, dünyanın yeni zamanlarında insanlığın küllerinden kuracağı düzenin temeline konan bilge bir taş.