Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Mozaik Üyeleri “Ben Nesli”ni Tahlil Etti

Mozaik Üyeleri “Ben Nesli”ni Tahlil Etti

0
Mozaik Üyeleri “Ben Nesli”ni Tahlil Etti

Mozaik Kadın ve Aile Derneği (Mozaikder)’in yeni dönemde düzenlediği ilk kitap tahlili programında “Ben Nesli” tahlil edildi.

Mozaik Kadın ve Aile Derneği (Mozaikder)’in yeni dönemde düzenlediği ilk kitap tahlili programında “Ben Nesli” tahlil edildi.

Mozaik Kadın ve Aile Derneği (Mozaikder)’in yeni dönemde düzenlediği ilk kitap tahlili programında Jean M. Twenge’nin “Ben Nesli” adlı kitabı tahlil edildi. Ayda bir düzenlenen kitap tahlili programı 9 Kasım Pazartesi günü Bülbülzade Vakfı Davut Özgül Konferans salonunda yapıldı. Programın moderatörlüğünü Durhanım Armağan ve sunumu ise Nilgün Ufacıklıgil yaptı. Programa Mozaikder Başkanı Rabia Aldemir, yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Nilgün Ufacıklıgil sunumunda genç neslin içinde bulunduğu duruma dikkat çekere; “ABD’den başlayarak tüm dünyaya yayılan, tarihte eşi benzeri görülmemiş kitlesel bir yozlaşma ile karşı karşıyayız. Geleceğin teminatı gençler şaşırtıcı bir hızla dengesini kaybediyor, ruh sağlığını yitiriyor, atalarının ve ailelerinin ahlaki değerlerine karşı çıkıp isyan ediyor. Bu değerin yitmesinin bedeli ise çok ağır: bulaşıcı bir hastalık derecesinde yaygın bir narsizmi hayali bir iyimserlik, gittikçe artan oranlarda genel kaygı ve depresyon.

Yazar 1.3 milyon kişiyi kapsayan devasa istatistiksel çalışmaları referans alarak bu sonuca ulaşıyor. İşin ilginç yanı bu nesil dışarıdan bakıldığında özgür, kendini daha rahat ifade edebilen bir yapıda olduğunu iddia ederken, diğer yandan depresif, kaygılı ve dış güçlerin kendini kontrol ettiğini zanneden bir yapıya sahip.

Eğer acilen tedbir alınmazsa gittikçe yalnızlaşan, aşırı bencil, hedonist (zevkperest), kaygılı, öfke ve nefret dolu bir insanlığa doğru doludizgin gidiyoruz. Düşünce yapımız ne olursa olsun geleceği tehlikede olan bizim çocuklarımız…” dedi.

Sunumun ardından soru cevap kısmına geçildi. Kitap Tahlili Programı soru cevap kısmının ardından sona erdi.