Mozaik-Der Sözlü Tarih Projesi’nin Tanıtımı Yapıldı 

0
217

Mozaik Kadın ve Aile Derneği Tarafından Desteklenen “Sözlü Tarih Projesi”nin Tanıtım Toplantısı 14 Ocak Salı günü Gerçekleştirildi

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen projenin tanıtım toplantısı BEKAM Toplantı Salonunda yapıldı. Toplantıda proje ile ilgili bilgi veren proje koordinatörü Mehmet Fatih Eminoğlu, proje ile 25 önde gelen Suriyeli şahsiyetin hayatının; doğumundan bugüne kadar olan süredeki yaşanmışlıkları kayıt altına alarak insanlığa kazandıracaklarını söyledi.

Eminoğlu konuşmasını şöyle sürdürdü; “Ortadoğu Medya İletişim Merkezi ve sinema yönetmeni Derviş Zaim’in de destek verdiği projede bir insanın hayatı boyunca yaşadığı şeylere cevap verecek 450-500 tane soru hazırladık. Muhataplarımıza sosyal, ekonomik, siyasi, tarihi bir insanın hayatında olabilecek her şeyi örfleriyle, adetleriyle, entelektüel yapısıyla, aile ilişkileriyle ile ilgili her türlü sorular yöneltilecek. Bu bizim için neden önemli? Suriye’de 2011’den beri yaşanan bir dram var. Oradan göç yoluyla gelen insanlar için ve bu insanların çocuklarının yaşadıkları bir Suriye yok artık. Gerek tarihi ile gerek sosyal yapılarıyla olsun başka bir coğrafyada başka hayatlar yaşıyorlar. Dolayısıyla Suriye’de yaşanılan o hayat geride kaldı. Geri döndüklerinde dahi en azından tarihi yerlerin değişmesi, tahrip edilmesi, yok edilmesi, sokakların, mahallelerin yok edilmesi bu insanların eski hayatlarına ya da daha önce şahit oldukları hayatlarına dönememelerine sebep olacak. Dolayısıyla Suriye’den din, dil, ırk, mezhep ayrımı yapmadan, cinsiyet ayrımı yapmadan demografik olarak her türlü olguyu içerisinde barındırdığını düşündüğümüz 25 kişi ile bu çekimleri yapacağız.

Bu çekimler saatlerce, günlerce, belki haftalarca sürecek.  Çünkü bunun ucu açık. Bir insan ne kadar şeyi hatırlarsa o kadar şeyi kayıt altına alacağız. Bu bizim için neden önemli? İlk etapta Suriye’nin yaşanmışlığını kayıt altına alacağız. Bu akademik olarak bir çalışmada kullanılabilir, belgesel olarak, dokümantasyon olarak kullanılabilir. Bu düşünce kuruluşların kendi araştırmalarına veri kaynağı olabilir. Aynı zamanda bu görüntülerden belgeseller çıkaracağız. Bunu televizyon kuruluşlarına belgesel olarak sunmayı düşünüyoruz. Bunun için bir isim listesi hazırladık, çekimleri planladık. Önümüzdeki hafta çekimlere başlayacağız. Yıl içerisinde 25 kişiye ait bilgileri kayıt altına alacağız” dedi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.