Ana Sayfa Kuruluşlar Modernizm’in Kıskacında Gençlik

Modernizm’in Kıskacında Gençlik

0
Modernizm’in Kıskacında Gençlik

Ülfet-Der Ortaöğretim Komisyonun düzenlediği Aylık Seminer Kuşağında bu ay “Modernizmin Kıskacında Gençlik” başlıklı seminer yapıldı.

Ülfet-Der Ortaöğretim Komisyonun düzenlediği Aylık Seminer Kuşağında bu ay “Modernizm’in Kıskacında Gençlik” başlıklı seminer 29 Mart Cumartesi günü gerçekleştirildi. Program akışı şöyleydi:

           Sunucu: Yusuf Emre Oğultekin

           Kur’an-ı Kerim Tilaveti: Ömer Faruk Çoban

           Kur’an-ı Kerim Meali: Ahmet Şamil Durmuş

           Konu : “Modernizm’in Karanlığında Kaybolan Gençlik” – Abdullah Satıcı

           “Öncü Şahsiyet : Malcolm X” – Hasan Basri Yolaçan

           Sunum : “Modernizm Perspektifinde İletişim” – Kadir Alboğa

           Sinevizyon: Malcolm X Belgeseli

           Dua: M.Furkan Şahin

Mart ayını gerçekleştirdiğimiz seminer-salon programı, ortaöğretim gençlerinin aktif rol aldığı, gençlerimizin kendini bulduğu, misyonu ve vizyonunu gerçekleştirdiği, yeni cevherlerin keşfedildiği, adeta bir memba, bir laboratuar görevi gördüğü, bir program olarak devam etmektedir.

Sunuculuğunu Yusuf Emre Oğultekin’in yaptığı program Kur’an-ı Kerim tilaveti ve mealinin okunmasıyla başladı. Komisyon öğrencilerimizden Abdullah Satıcı,“Modernizm’in Karanlığında Kaybolan Gençlik” adlı konusuyla dinleyicileri bilgilendirdi : “Biz gençler, karanlık yolun yolcuları değil, aydınlık yolun yolcuları olmaya talip olmalı ve modernizm karanlığında kaybolan gençlere de ışık tutmalıyız..” sözleriyle konusunu noktaladı.

Ardından öğrencilerimizden H.BasriYolaçan’ın“Öncü Şahsiyet : Malcolm X” adlı konusuyla, kendi dönemi ve sonraki dönemlere ışık tutacak İslami Şahsiyetler’denMalcolmX’i (Malik el Şahbaz) tanıttı. MalcolmX’in şu sözüyle sözlerini noktaladı : “ Bir Müslüman olarak yeryüzünde Allah’ın huzurunda secde etmeyen tek fert kalmayıncaya kadar İslam’ın hakim kılınması yolunda kendimi görevli hissediyorum.”

Ardından Kadir Alboğa hocamız “Modernizm Perspektifinde İletişim” adlı sunumunu gerçekleştirdi. Gençlere yönelik anlatımıyla ilgi toplayan sunumundan notlar :

“İletişim’in mesajları: 1) Kaynak 2) Mesaj 3) Kodlama 4) Kanal 5) Alıcı”

 “Bugün bizim günceli yakalayamadığımız, bu konuda yetersiz kaldığımız “İletişim’i” en iyi yapanlar Peygamberlerdi.”

“Kendimizle iletişim kurmayı ilk önce öğrenmeliyiz: Peygamberler en güçlü mesajlarını doğru şekilde ileten kişilerdir, çünkü onlar o mesajı ilk olarak ‘kendine anlatıyor’ ve mesajlarını yaşıyorlardı.”

“Samimiyet, insanın yüzünden okunmalı…” “Teknolojik duvarlarla örülü hayatımız…”

“İletişimin temeli olan bir ayet şöyle der : “ O müminler ki, sözü dinlerler ve arkasından sözün en güzeline tabi olurlar.”(Zümer,18)”

“ Facebook, Youtube, Twitter birer iletişim aracı olmakla beraber, sizin en büyük hırsızlarınızdır.”

“Modernizm çağında, insanlığın ‘Müslüman karakter’e çok ihtiyacı vardır.”

Son olarak dua ve toplu fotoğraf çekimiyle program sona erdi.