Ana Sayfa Yazarlar Mehmet Acet MİT TIR’ları Çobanbey’i kurtarmaya mı gidiyordu? – (Mehmet Acet)

MİT TIR’ları Çobanbey’i kurtarmaya mı gidiyordu? – (Mehmet Acet)

0
MİT TIR’ları Çobanbey’i kurtarmaya mı gidiyordu? – (Mehmet Acet)

Yakın tarihimizin unutulmazları arasına giren MİT TIR’larının FETÖ savcılarınca durdurulduğu tarih, tam da sınırımızda bu yoğun savaşın yaşandığı, kritik yerlerin kaybedildiği döneme rastlıyor.

Kilis’in Elbeyli ilçesinin hemen karşısı.

Savaş başlamadan önce büyük bölümü Türkmenlerden oluşan 10 bin kişinin yaşadığı orta büyüklükte bir kasaba idi.

Arapların El Rai dedikleri, Çobanbey kasabasından söz ediyoruz.

İki günde bütün Türkiye ismini ezberlemiş olmalı.

Neden derseniz, Cumartesi öğle vakitlerinde TSK'ya bağlı zırhlı birlikler, Elbeyli'den sınırı aşarak bu kasabaya girip, Fırat Kalkanı operasyonunun ikinci ayağını başlatınca bütün televizyonlar, gazeteler Çobanbey demeye başladı.

Cerablus, Çobanbey, Fırat'ın batısı, Suriye'nin kuzeyi…

TSK destekli ÖSO ordusu ilerleyedursun, ben bugün sizlere yine buralarla ilişkisi olan ama başka bir konudan söz edeceğim.

Attığımız başlığa göre iz sürmeye devam edelim.

CERABLUS, ÇOBANBEY DAİŞ'İN ELİNE NE ZAMAN GEÇTİ?

2013 yılı sona ererken, TSK'nın bugün operasyon yaptığı Suriye'nin kuzey bölgesi Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) kontrolü altındaydı.

'Dost kuvvetler' sınırın öbür tarafını tuttuğu için, Türkiye'ye dönük herhangi bir tehdit algısı söz konusu değildi.

Ancak 2014 Ocak ayı başında bu durumu değiştiren bir şey oldu.

Güneyden hızla Türkiye sınırına doğru ilerleyen DAİŞ unsurları, sınır boyundaki birçok yerleşim birimini ÖSO'nun elinden almaya başladı.

O dönemde yaklaşık 55 bin kişinin yaşadığı Cerablus, bir o tarafa bir bu tarafa geçtikten sonra 17 Ocak'ta tamamen DAİŞ'in kontrolü altına girdi.

Ocak ayının ikinci yarısında DAİŞ ile ÖSO arasında yaşanan çatışmaların bir başka adresi de Çobanbey idi.

Nihayetinde Türkiye'nin desteklediği ÖSO burada da tutunamadı ve Şubat ayı başında DAİŞ'in eline geçti.

MİT TIR'LARI BU BÖLGEYE Mİ YARDIM GÖTÜRÜYORDU?

Cerablus ve Çobanbey'den söz ederken, bu iki yerleşim biriminin DAİŞ'in eline geçtiği tarihlerin bilinçli bir şekilde altını çiziyorum.

Sebebi şu:

Yakın tarihimizin unutulmazları arasına giren MİT TIR'larının FETÖ savcılarınca durdurulduğu tarih, tam da sınırımızda bu yoğun savaşın yaşandığı, kritik yerlerin kaybedildiği döneme rastlıyor.

19 Ocak 2014.

Hafızamı yoklayınca şunu hatırladım.

O dönemlerde MİT TIR'larından bahis açılınca üst düzey bir hükümet yetkilisi, bu hadise ile bir Türkmen kasabası olan Çobanbey'in düşmesi arasında paralellik kurup, hayıflanan sözler sarf etmişti.

Neyi soruyorduk?

MİT TIR'ları acaba 2014 başında kaşla göz arasında el değiştiren Çobanbey'i, Cerablus'u DAİŞ'ten kurtarmak için bünyesinde Türkmenleri de barındıran ÖSO'ya mı yardım götürüyordu?

Bilebilecek durumda olan bir ismi arayıp bu soruyu ona sordum.

Sorumu dikkatlice dinleyen ilgili ismin ağzından, “Evet, MİT TIR'ları bunun için yola koyuldu” netliğinde bir söz sadır olmadı ama şunu iki üç kere tekrar ederek söyledi:

“Bu analiz bütünüyle doğru.”

ÖSO'YA YAPILAN YARDIMLARDAN GOCUNMALI MI İDİK..

MİT TIR'ları meselesinde ben hep şu noktada durdum.

“Türkiye'nin ÖSO'ya yardım ettiği için (buna askeri yardımlar da dahil) gocunacak bir şeyi yok. O TIR'larda silah bulunuyor idiyse bile, buradan başı öne eğecek bir gerekçe üretilemez.

Başka ülkeler bunu açıktan yaptı. ÖSO, 100'den fazla ülke tarafından Suriye'nin meşru temsilcisi olarak kabul gördü. ÖSO'ya yardım etmek teröre destek vermek anlamına gelmez.”

FETÖ savcıları, HDP ve Can Dündar'la cisimleşen gezi ruhu, MİT TIR'ları meselesinin üzerinde çok tepindi.

Türkiye'nin Suriye'ye zamanında müdahale edemeyişinin en büyük nedeni, bu üçlü koalisyonun zehirli kampanyaları oldu.

Oysa Cerablus'a, Çobanbey'e daha erken zamanlarda müdahale edilebilseydi, PKK kuşağı tehdidi bu kadar büyümüş bir tehdit olarak karşımızda duruyor olmayacaktı.

2,5 yıl önce ulaştırılmak istenen yardımlar FETÖ savcıları tarafından kesilmemiş olsaydı, bugün 'Beka Sorunu' olarak nitelendirilen sorunlar bu ölçekte büyümemiş olacaktı.

MİT TIR'ları Çobanbey'i kurtarmaya mı gidiyordu? Diye sormamızın nedeni bu.

15 TEMMUZ PÜSKÜRTÜLEMEMİŞ OLSAYDI SURİYE'YE GİREMEYECEKTİK

15 Temmuz kalkışması hiç olmamış olsa, yahut bu kalkışma püskürtülmemiş olsa idi, bugün Fırat Kalkanı operasyonundan söz ediyor olamayacaktık.

Şunu demek istiyorum.

Son iki yıldır, Suriye'ye müdahale konusunda Cumhurbaşkanı'ndan başlayarak aşağıya doğru çok güçlü bir irade ortaya konmasına rağmen bu mümkün olmadı.

Konuştuğumuz hükümet ve devlet yetkilileri, “Bugün anlıyoruz ki, TSK içinde örgütlenen FETÖ mensuplarının direnişi ve oyalaması yüzünden bunu yapamamışız” diyorlar.

“Bunu haftalık dilimler olarak düşünün. İki yıl boyunca her hafta bir plan yapılıyor, kararlar alınıyor, Cumhurbaşkanı bastırıyor, Hükümet, Dışişleri, MİT tamam diyor ama orduyu harekete geçiremiyorduk” diyorlar.

Ordu'yu Suriye için kımıldatabilmek, harekete geçirmek FETÖ'nün etkisiz hale getirilmesi ile mümkün olabilmiş demek ki.

Yeni Şafak

———————————-

Mehmet Acet

 

DİĞER KÖŞE YAZILARI