Mısır'daki olayların kronolojisi

0
213

Hüsnü Mübarek’in 1981’den beri iktidarda bulunduğu Mısır’da, halk 4 gündür sokaklarda gösteri yapıyor.

Sokağa çıkma yasağına rağmen süren olayların kronolojisi şöyle:
    
OCAK 2011
    
17 OCAK: Mısır’ın başkenti Kahire’de Meclis binası önünde bir kişi kendini yakmaya çalıştı. Hareket, Aralık ortasında Tunus’ta benzer bir girişimde bulunan ve ölümüyle de halkı sokaklara dökerek Zeynelabidin Bİn Ali’nin 23 yıllık iktidarını bırakıp kaçmasına neden olan gencin hareketini çağrıştırdı.
    
18 OCAK: İskenderiye’de kendini yakmaya çalışan bir işsiz, hastanede öldü. Kahire’de, bir avukat hükümet binası önünde kendini yakmaya çalıştı.
    
20 OCAK: Kendilerini yakmaya çalışan 2 işçi yaralandı.
    
24 OCAK: Mısırlı muhalif lider Muhammed El Baradei, ”Tunuslular yaptıysa, Mısırlılar da yapmalı” sloganıyla ortaya çıktı.
    
25 OCAK: Hükümet karşıtı gösteriler başladı. Binlerce insan seferber oldu. Polisle çatışan 2 gösterici Süveyş’te öldü, Kahire’de bir polis göstericiler tarafından dövülerek öldürüldü: 200 kişi gözaltına alındı.
    
Aynı gece güvenlik kuvvetleri Kahire’de sokaklara dökülen binlerce kişiyi dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı.
    
ABD, Mısır hükümetini halkın isteklerini dinlemeye çağırdı.
    
26 OCAK: Yasağa rağmen binlerce gösterici birçok kentte gösteri yaptı. Polis göz yaşartıcı gaz, cop ve hatta taşlarla göstericileri dağıtmaya çalıştı. Protestocular da taş atınca 15 polis yaralandı.
    
Kahire’de olaylar sırasında 2 kişi öldü. Süveyş’te göstericiler resmi bir binaya molotof kokteyli attı, 55 gösterici, 15 polis yaralandı.
    
27 OCAK: En az bin kişi gözaltına alındı.
    
Sina’nın kuzeyinde bir kişi öldü. Polise karşı tanksavar roketleri kullanıldı.
    
Süveyş’te göstericiler itfaiyecilere ait binayı ateşe verdi. İsmailiye’de çatışmalar çıktı.
    
Baradei, Kahire’de geçiş dönemine hazır olduğunu söyledi.
    
Fransa Mısır’ın ifade özgürlüğüne saygı duymasını istedi. ABD, şiddetin bir çözüm olmadığını açıkladı.
    
Gece saatlerinde iktidar, göstericilere karşı ”kararlı önlemler” aldı.
    
28 OCAK: Polisle onbinlere ulaşan göstericiler ülke genelinde çatıştı. Polis gözyaşartıcı gaz, plastik mermi ve tazyikli su kullandı.
    
Muhammed El Baradei ile Müslüman Kardeşler gösterilere katıldı.
    
İskenderiye’de Valilik binası ateşe verildi, Kahire’de de iki karakol ile iktidar partisinin binası ateşe verildi.
    
İnternet ağı kesildi.
    
Yabancı gazeteciler güvenlik güçlerinin sert müdahalesine maruz kaldı.
    
Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, ordudan polisle birlikte güvenliği sağlamasını istedi, Kahire, İskenderiye ve Süveyş’te sokağa çıkma yasağı ilan etti.
    
Birçok Batılı ülke endişelerini ifade etti.
    
ABD başta askeri olmak üzere Mısır’a yardımı gözden geçirebileceğini açıkladı.
    
ABD Savunma Bakanlığı, Mısır Genelkurmay Başkanı Sami Anan’ın resmi ziyaretini kısa keserek Mısır’a döneceğini duyurdu.
    
Mısır genelinde en az 24 kişi öldü, binden fazla kişi yaralandı. Ocak ayının 25’inden bu yana ölü sayısı 30’u aştı. 
    
Mübarek, devlet televizyonundan halka kısa bir konuşma yaptı ve hükümeti görevden aldığını, yeni hükümetin kurulacağını belirterek, reform sözü verdi.

MISIR SOKAKLARI SAVAŞ ALANI GİBİ

Mısır’da 29 yıldır iktidarda olan Hüsnü Mübarek rejimine karşı bugün ülke genelinde yüzbinlerce kişi sokağa çıktı. Birçok kentte şiddetli çatışmalar yaşandı. Sokağa çıkma yasağı ilan edildi, 870 kişi yaralandı. Akşam saatlerinde Devlet Televizyonu ele geçirildi. Ülkede dördüncü gününe giren gösterilerin arkasındaki esas örgüt olan 6 Nisan gençlik hareketi eylemlerin süreceği mesajını verdi.

Mısır’da Mübarek rejimi tarihinin en kapsamlı gösterileri ile karşı karşıya. Ülke genelinde onbinlerce kişi sokağa çıktı. Bugünkü eylemler Cuma namazından sonra başladı. Kahire sokaklarına dökülen onbinlerce kişi ‘halk rejimi devirecek’ sloganlarını attı. Polis göz yaşartıcı gazlar ve tazyikli su ile eylemcileri dağıtmaya çalıştı.

Hükümet binalarının bulunduğu Nil nehrinin doğu kıyısındaki birçok semtte başlayan eylemler, 20 milyon kişinin yaşadığı başkentte nehrin batı kıyılarındaki birçok semte yayıldı.

Kahire’deki eylemlere Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu eski başkanı Muhammed El Baredey de katıldı.

Gize meydanında polis binlerce kişinin katıldığı eyleme göz yaşartıcı gazların yanısıra plastik mermiyle müdahale etti. Çatışmaların arından El Baradey, camiye sığındı. İlerleyen saatlerde El Baradey, Mısır polisi tarafından ev hapsine alındı.

İSKENDERİYE’DE 100 BİN KİŞİ SOKAĞA ÇIKTI

Ülkenin ikinci büyük kenti İskenderiye’de 5 bin kişi Cuma namazı sonrası Rahml yolcu garı yakınında toplantı. Polis göstericileri dağıtmak için gözyaşartıcı gazlar ve plastik mermiler kullandı. Eylemciler, ‘Allah u Ekber’, ‘Onu istemiyoruz’ gibi sloganlar atarken, polise taşlarla karşılık verdi. Ancak ilerleyen saatlerde gösteriye katılım sayısı arttı. Gelen bilgilere, 100 bin kişi gösteri düzenleyerek iktidar karşıtı sloganlar attı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) acil bölüm müdürü de İskenderiye’den bildirdiğine göre, “Polis eylemcilerle kavga etmiyor. Polisler ve eylemciler birbirleriyle konuşuyor ve bazı eylemciler polislere su ve sirke (gözyaşartıcı gazlara karşı) veriyor” dedi.

HRW’nin aktardığı bilgilere göre alanlarda Mübarek ve oğlu Cemal karşıtı sloganlar atılıyor ve gösterilerde çok sayıda başı örtülü kadın, yaşlı ve çocuklar da bulunuyor. Polisin ise ortalıkta görünmediği ifade ediliyor.

Nil Deltası’ndaki Dimyat’ta da onbinlerce kişi kişi “Kahrolsun Mübarek” sloganı ile yürüdü. Bazı imamların cuma namazı sırasında halka sokaklara çıkma çağrısında bulunduğu bildirildi. Bu eylemlere de polisler müdahalede bulundu.

EN ŞİDDETLİ ÇATIŞMALAR SUVEŞT’TE

En şiddetli çatışmaların Suveyş kentinde yaşandığı haberleri geliyor. Eylem alanındaki göstericilerden gelen bilgiler, gösterinin dev boyutlarda olduğunu gösteriyor. Bu kentteki çatışmalarda bir kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

İKTİDAR PARTİSİ YETKİLİSİ DEVRİME KARŞI REFORM ÖNERDİ

Kahire sokakları savaş alanına dönerken, Mısır Parlamentosu Dışilişkiler Komisyonu Başkanı ve aynı zamanda iktidardaki Ulusal Demokrasi Partisi’nin üyesi olan Mustafa El Fekki, El Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada, Mısır’da devrimi engellemek için “benzersiz reform” önerdi. El Fekki, “Dünyanın hiçbir yerinde güvenlik bir devrime son verme yeteneğinde değildir” diyerek, “Tek başına güvenlik seçeneği yeterli değildir ve Başkan bu olayları durduracak tek kişidir” şeklinde konuştu.

Akşam saatlerine doğru sokağa çıkma yasağı ilan edilirken, göstericiler iktidar partisinin merkezi ateşe verdi.

Dördüncü gününe giren eylemlerde polisin şiddetini protesto eden göstericiler “Ordu nerede? Polisin yaptıklarına bakın. Orduyu istiyoruz” diye bağırdı. Nitekim akşam saatlerinde tankların sokaklara indi. Ancak askerler ile göstericiler arasında çok da ciddi çatışmaların yaşanmadığı bildirildi.

DEVLET TELEVİZYONU ELE GEÇİRİLDİ

Son gelen bilgilere göre göstericiler, Enformasyon Bakanlığı kompleksi içinde bulunan devlet televizyonu binasını ele geçirdi.

El Arabiya televizyonunun haberine göre, televizyonun yayını devam ediyor. Özellikle başkent Kahire’nin merkezinde, parlamento binası ve hükümet binaları yakınlarında çatışmalar olduğu ve silah sesleri geldiği bildirildi

2 saat önce Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek’in bir açıklama yapacağı bildirildi. Ancak göstericilerin devlet televizyonunu ele geçirmesi nedeniyle Mübarek’in açıklama yapmaktan vazgeçtiği belirtildi.