Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Mısır’daki İdam Kararları Gaziantep’te Protesto Edildi

Mısır’daki İdam Kararları Gaziantep’te Protesto Edildi

0
Mısır’daki İdam Kararları Gaziantep’te Protesto Edildi

Aralarında Bülbülzade Vakfının da bulunduğu 25 Sivil Toplum Kuruluşu tarafından oluşturulan Gaziantep Gönüllü Kuruluşlar Platformu tarafından Mısırda İhvan-ı Müslimin liderlerine verilen idam ve hapis cezaları basın açıklamasıyla protesto edildi.

Gaziantep Gönüllü Kuruluşlar, Çınarlı Camii önünde bir araya gelerek Yeşilsu Parkında Mısırdaki İhvan-ı Müslimin liderlerine verilen idam ve müebbet hapis cezalarını protesto etti.

Yeşilsu Parkı Şehitler abidesi önünde toplanan çok sayıda vatandaş, ellerinde Muhammed Mursi ve Mısır direnişinin sembol işareti olan Rabia dövizleri taşıyarak “Kahrolsun Sisi”, “Kahrol Sisi, Seninleyiz Mursi”  “Zalimler İçin Yaşasın Cehennem” sloganları atarak, tekbir getirdi.

“Mısırın Musaları Firavunlara karşı direnişe devam ediyor”

Gönüllü Kuruluşlar adına basın açıklamasını okuyan Ahmet Batmaz,  Dünyanın her yerinde zulme uğrayanların Müslümanlar olduğuna dikkat çekerek, “ Mısırın Musaları ve Asiyeleri, Firavunlara karşı direnişe devam ediyor. Mısır’ın Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, 3 Temmuz’da hain Sisi ve yandaşları tarafından yapılan darbe ile görevinden uzaklaştırılmıştır. Mısır’daki darbeciler halkın en tabii hakkı olan, haksızlıklara karşı şiddet içermeyen protesto hakkını kullanan Müslümanlara karşı katliama girişmiştir. Bu katliamda 5 bin kişi öldürülmüştür.25 bin kişi tutuklanmış, bunların içinde birçok kadın ve çocuk da bulunmaktadır.”dedi.

“Mahkeme kararlarıyla Mısır’ın iradesini idam etmek istiyorlar”

Darbeci zihniyet ve yandaşlarının oynadığı tiyatro karşısında başta ABD, AB ve İslam Dünyasının sessiz kaldığını belirten Batmaz, “Darbeci Sisi ve yandaşları öldürerek bitiremedikleri Esmaları, Mısır’ın özgür Müslümanlarını önce zindanlara doldurdular. Şimdi de sahte mahkeme kararlarıyla Mısır’ın Müslüman iradesini idam etmek istiyorlar. Mısır’daki darbe güdümlü mahkeme bir önceki mahkemede 520 kişiye 20 dakikada idam kararı vermiş, son mahkemede ise kısa sürede Muhammed Bedii başta olmak üzere 13 kişiye idam, 37 kişiye müebbet ve Muhammed Mursi’ye 20 yıl hapis cezası vermiştir.”şeklinde konuştu.

“Mısır’daki idam kararları aslında insanlığın öldüğü andır”

Batmaz konuşmasının devamında,  “Mısır’daki idam kararları, aslında insanlığın öldüğü andır. Fok balığı, kaplumbağalar ve balinalar için harekete geçen insanlık, bu hukuksuz karar ve zulümler için neden suskundurlar? Darbeci Sisi ve yandaşlarının hukuksuz kararlarına karşı Müslüman Kardeşlerin “Hasbunallah ve nimel vekil” demeleri, zalimlerin köhneleşmiş zihniyetlerine ve katılaşmış kalplerine en büyük cevaptır.”ifadelerini kullandı.

“Yalnız Allah’tan af dilerim, başbakan Hasina bana can verecek değildir”

Bangladeş hükümetinin de hukuki ve insani değerleri hiçe sayarak siyasi cinayetler serisine devam ettiğine dikkat çeken Batmaz, “Bir buçuk yıl önce Abdulkadir Molla’yı idam eden zalim Hasina yönetimi, Cemaati İslami Genel Sekreter Yardımcısı Muhammed Kameruzzaman’ ı 40 yıl önceki iç savaş olayları ile ilgili  sahte deliller ileri sürerek idam etmiştir. Zalim Hasina yönetiminin bu hukuksuz cinayetlerine karşılık, Abdulkadir Molla’nın onurlu duruşu ve Kameruzzaman ‘ın özür çağrısına “Yalnız Allah’tan af dilerim, Başbakan Hasina bana can verecek değildir. Onun gibi münafık zihniyetli birinden af dilemem” cevabı oyunu boşa çıkarmıştır.”diye konuştu.

Batmaz son olarak, “Özelde Mısır ve Bangladeş’de ve genel olarak dünyanın her yerinde yapılan haksızlıkları kınayarak, tüm insanlığı zulümlere karşı dur demeye çağırıyoruz.”dedi.

Grup yapılan duanın ardından sessiz bir şekilde dağıldı.

Destek Veren STK'lar:

Anadolu Gençlik Derneği, Anadolu Tevhid Vakfı, Ayder, Bülbülzade Vakfı, Cihander, Erdemliler Cemiyeti, Eğitim-Bir-Sen, Ensar Vakfı, Faydalı İnsan Federasyonu, Gaimder, Haliliye Derneği, İlim Yayma Cemiyeti, İlimder, İlim Hikmet Derneği, İHH, Kalemder, Memursen, Medeniyet Derneği, Milli Gençlik Vakfı, Vefa Der, Verenel Derneği, Yeni Doğu Derneği