Mısır krizi, Suriye’ye demokrasiden bahsetmek için vakit verdi – (Robert Fisk)

0
225

Mısır uzun zamandır Suriye’nin başına gelen en iyi şey. Batı liderleri ve Katar, Başkan Beşşar Esad’ı muhalefet gösterilerini acımasızca bastırdığı için takipteyken; ordunun gerçek,

Mısır uzun zamandır Suriye’nin başına gelen en iyi şey. Batı liderleri ve Katar, Başkan Beşşar Esad’ı muhalefet gösterilerini acımasızca bastırdığı için takipteyken; ordunun gerçek, demokratik bir meclisin emirlerine uymasını ve yeni bir anayasanın “gardiyanları” gibi davranmaktan vazgeçmesini isteyen muhalefet göstericilerini acımasızca bastıran güvenlikçilerin bulunduğu Mısır şehirlerindeki son kriz başgösterdi.

Tabii ki Suriye, Mısır değil ve sanırım bu da Kahire’deki olaylar üzerine Obamaların, Clintonların, Cameronların, Sarkozylerin ve Katar Emiri’nin faremsi sessizliklerini açıklıyor.

 

Ordusu, şu anda mezhep kaynaklı korkunç bir savaşın merkezi olan Humus’tan yayılan silahlı isyancılarla çatışırken, bu Şam’a demokrasi, reform, çoğulcu siyaset ve yeni bir anayasa hakkında konuşmak için daha fazla zaman veriyor. Başkan Esad’ın demokrasi, çoğulculuk vs. hakkında söylediklerinin gerçekten ama gerçekten içten olduğunu ispatlaması için Mısır’dan gelen küçük oksijen şişesini kullanması hala ihtimaller dahilinde mi?

 

Esad’ın Dışişleri Bakan Yardımcısı Dr. Faysal Mokdad, inançlı biri. Yeni Battlestar Galactica tarzı Dışişleri Bakanlığında bana, “Suriye değişiyor ve eski Suriye asla geri gelmeyecek” dedi. “Basına açık bir ülke olacak. Buna oy sandığı karar verecek.” Dr. Mokdad, Irak’ın Anglo-Amerikanlar tarafından işgalinin reform için ilk planları geride bıraktığı konusunda ısrarcı. Bunun hakkında şüphelerim var, fakat Bakan’ın, Obama’nın Irak’tan çekilerek doğru kararı verdiğini konusundaki fikrine dikkat edin.

 

“Bugün, Irak’ta öldürülen genç Amerikan askerlerinin sayısının 4600 olduğunu duydum. Bu verilen büyük sivil kayıplardan çok farklı. Bu Amerikalıların kendilerine sormaları gereken bir soru. Saddam Hüseyin gitti, fakat bu 400 milyar dolara değer miydi? Bana Libya’da bedelin 30 bin ölü olduğu söylendi.” Söylemeye gerek yok ki, lafı Suriye’deki küçük sivil kayıplar meselesine ve BM’nin 3500 kişinin öldüğü iddialarına getirmek zorunda kaldım. Değer miydi?

 

Dr. Mokdad sorulacak doğru kişi. Çünkü geçen Şubat’ta, duvarlara Esad karşıtı grafitiler yazdıktan sonra devlet güvenlik polisi tarafından işkence altında öldürülen iki gencin Deraa’daki yaslı aileleriyle yüzleşmek için Esad tarafından seçilen resmi görevli oydu.

 

Dr. Mokdad, “Deraa’da barışçı gösteriler vardı. Olan şey, hiç gerçekleşmemeliydi. Deraa’ya taziye sunmak üzere gönderildim. Öfkeli insanlarla karşı karşıya geldim. Onlara, Başkan’ın bunun olmasını istemediğini ve olanlarla hiçbir ilgisi olmadığını söyledim. Başkan’ın taziyelerini sundum ve onlar hatalar yapıldığını ve Başkan’ın bununa ilgisi olmadığını bildiklerini söylediler. Vali’yi kovdu ve araştırmaları için bağımsız ve tarafsız bir komite kurdu. Bildiğim şudur ki göstericileri öldüren silahlı gruplardır.”

 

Fakat YouTube resimleri Humus’ta göstericilerin “silahlı gruplar” tarafından öldürüldüğünü göstermiyor; bugün yine de bu “silahlı gruplar” Esad’ın askerlerini büyük sayılarda öldürüyorlar; muhalefet grupları isyanın arkasında kendilerinin olduğunu reddediyorlar, yine de herkesin onlardan şüphelenmesi için öfkelerini yeterince ifade ediyorlar.

 

Dr. Mokdad yabancı gazetecilerin Suriye’de olmaları gerektiğine inanıyor; fakat bana Humus’ta hayatımı riske atmamı istemediğini söylüyor ve “öldürülürsen İngiliz Hükümeti bizi suçlayacaktır” diyor.

Star

———————————-
Robert Fisk
 
DİĞER KÖŞE YAZILARI
[catlist name=”Robert Fisk”]