Ana Sayfa Kuruluşlar Mısır Eski Dışişleri Bakanı Adil Raşit Malatya’da Konuştu

Mısır Eski Dışişleri Bakanı Adil Raşit Malatya’da Konuştu

0
Mısır Eski Dışişleri Bakanı Adil Raşit Malatya’da Konuştu

Mısır’ın Dışişleri eski Bakanı Dr. Adil Raşit Malatya’da Ortak Değerler Platformu’nun düzenlediği iftar programında STK temsilcileriyle bir araya geldi.

Mısır’ın Dışişleri eski Bakanı Dr. Adil Raşit, Malatya’da bir dizi programa katıldı. Aynı zamanda Müslüman Kardeşler (İhvan) Teşkilatı üyesi ve eski Milletvekili olan Adil Raşit, katıldığı programlarda Mısır’da yaşananları anlatarak, Türkiye kamuoyunun verdiği desteğin önemini vurguladı.

 

Dr. Adil Raşit, Malatya’da Ortak Değerler Platformu’nun düzenlediği iftar programında STK temsilcileriyle bir araya geldi. Yaklaşık 60 STK yöneticisi ile kanaat önderi Zekeriya Şengöz’ün katıldığı programda, Mısır’ın durumu konuşuldu. Programda bir konuşma yapan Dr. Adil Raşit, hilafetin kaldırılmasından sonra İslam Dünyasının parçalandığını kaydederek, batı tarafından İslam ülkelerinde çok çeşitli zulümlerin sahneye konulduğunu belirtti.

 

Mursi hükümetinin Dışişleri Bakanı olan Raşit, Mısır’da devrimin devam ettiğini ve mutlaka zafere ulaşılacağını vurguladı. Mısır’daki gelişmelere karşın Türkiye’deki gösterilerin büyük önem taşıdığını belirten Raşit, “Bu gösterilerle Mısır’da kardeşlerimiz yalnız olmadıklarını görüyor” dedi.

 

Meşale Derneği’nin davetlisi olarak Malatya’ya gelen Dr. Raşit, iftar programının ardından Aspuzu Ramazan Geceleri’nde Meşale Derneği gününe katılarak bir konuşma yaptı. Türkiye’yi evi gibi gördüğünü ve Mısır’da verilen mücadeleyi anlatan Raşit, şöyle konuştu:

 

"Bu mübarek Ramazan ayında büyük Türkiye'de, kendi yurdumda kendi ailemin arasında hissediyorum, hiç bir gurbetlik hissetmiyorum.

 

1924 yılında İslami hilafet yıkılınca 1928 yıllarında Müslüman kardeşler teşkilatı, Mısır'da harekete geçti. Biz Hasan el-Benna ve Seyyid Kutuplardan başlamak üzere, şehitler kervanını takdim etmeye başladık.

 

Mısır’da 8 binden fazla Müslüman şehit oldu

 

El-Sisi, İsrail'in güvenliğini sağlamak için geldiğini açıkça söylüyor, bunu duydunuz mu? Fakat öldürmelere hapsetmelere yakıp yıkmalara rağmen Mısır'da devrim devam etmektedir ve inşallah yine devam edecektir. Ne kadar uzarsa uzasın, Hak batıla galip gelecektir.

 

Rabiatül adeviyye meydanında ve daha birçok meydanda 8 binden fazla Müslüman şehit oldu, siz Mısırlı kadın ve erkeklerin geri adım attığını hiç duydunuz mu? Meydanlara çıkan o gençler, meydanlara çıkarken kollarının üzerine kendi isimlerini yazıyorlardı. Çünkü onlar evlerinden çıktıkları zaman tekrar dönmeyeceklerini biliyorlardı. Onlar kendilerini Allah yoluna adamış insanlardı. Mısır'ın o temiz genç kızları en güzel örneği verdiler."

 

Konuşmaların ardından Mısır Eski Milletvekili Dr. Adil Raşit'e Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat tarafından Kur'an-ı Kerim hediye edildi.