Ana Sayfa Kuruluşlar Bilim Eğitim Kültür ve Araştırma Derneği Minberşam Derneği 15 Temmuz’u Değerlendirdi

Minberşam Derneği 15 Temmuz’u Değerlendirdi

0
Minberşam Derneği 15 Temmuz’u Değerlendirdi

Minberşam Derneği, BEKAM’ın ev sahipliğinde Kuveyt’ten misafir olarak gelen Esad Mustafa’nın konuk olduğu bir toplantı düzenledi.

15 Temmuz darbe girişimi, yeni dönemde yapılabilecekler ve Suriye’de son süreçte yaşananların değerlendirildiği toplantıya Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, Anadolu Platformu Suriye Koordinatörü Mahmut Kaçmazer, Minberşam Derneği Başkanı Cemal Mustafa, Suriyeli kanaat önderleri, gazeteciler ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir, Türkiye’de yaşanan darbelerin tarihi arka planına yönelik bir değerlendirmede bulunarak şu şekilde konuştu:

“Son dönemde Türkiye, İslam dünyası ile yakınlaşmaya başladı ve mazlumların sesi oldu. Dış politikasında proaktif bir yaklaşım sergiledi. ‘Dünya beşten büyüktür’ diyen, ‘one munite’ diyen bir Türkiye vardı ve bu durum emperyalistleri rahatsız etti.

Emperyalistler; şu ana kadar bizler gibi namaz kılarak, oruç tutarak Müslüman görünen ve ifşası oldukça zor olan FETÖ üzerinden 2012 yılında Hakan Fidan’ı tutuklamaya kalktı. Fidan’ı tutuklamayı başaramayınca 17-25 Aralık kalkışmasını denediler, yine başaramadılar ve deşifre oldular. 15 Temmuz’da yeni bir kalkışma denediler, ama Allah onların oyunlarını boşa çıkardı.”

Ortak düşmanımızla savaşmak boynumuzun borcudur

FETÖ’nün CIA, NATO ve Gladyo tarafından ümmetin başına bela edilmiş cemaat görünümlü bir casusluk şebekesi olduğunu vurgulayan Aldemir, “Bu darbe bertaraf edilmiştir. Ancak yeni darbeler yapmak için emperyalistler hazırlık yapmaya devam edecekler. Afganistan’da El Kaide’yi, Suriye’de DAEŞ’i, Afrika’da Boko Haram’ı, Türkiye’de FETÖ’yü ve daha nice cemaat görünümlü casusluk şebekelerini kuran emperyalistler dinimizi lekeliyorlar.

Artık bu yapılar deşifre olmuş ve bizler de birlikte mücadele etmenin, birlikte direnmenin hazzına varmış bulunuyoruz. Bizler birbirimizle didişirsek, bölünürüz, yok oluruz. Bu saatten sonra aramızdaki tüm kavgaları bir kenara bırakarak ortak düşmanımız olan emperyalistlere, CIA’e, NATO’ya karşı kendi topraklarında savaş vermek boynumuzun borcudur’’ dedi.

Türkiye olmazsa Suriye direnişi boğulur

Toplantıya Kuveyt’ten konuk olarak katılan Esad Mustafa ise şunları dile getirdi:

“Türkiye halkı güçlü bir halk. Ben, Türkiye’ye 1982 yılında geldim. Güneydoğu illerini gezdim. O zaman Türkiye’nin fakir olduğunu gördüm. Artık o Türkiye’den eser yok. Biz Suriyeliler tarihi inceleyerek tekrar ders almalıyız. Zamanında Sultan Abdülhamit Filistin’i Yahudilere vermemek için batılıların kendisine verdiği imtiyazları kabul etmedi. Ama o dönemde Şerif Hüseyin’in oğlu Kral Faysal Fransa’da Yahudi Meclisinde kendisini kral yaparsa, Yahudilere devlet olmaları için toprak vereceğini söyledi.

Şunu iyi bilmeliyiz ki, Türkiye’de darbeye destek veren her kimse o bizim direnişimizi engelleyen insandır. Hiç şüphemiz olmasın Türkiye olmazsa Suriye direnişi boğulacaktır. Halep savaşında muhalifler ilerleyince batılılar ve Rusya savaşı durdurmaya kalkışıyorlar. Hiç şüphesiz Suriye özgürlüğüne kavuşacaktır. Ama en önemli nokta biz buradayken, Türkiye’de iken örgütlenmeliyiz. Türkiye halkını örnek alarak Suriyeli STK’lar kurmalı ve önemli rol almalıyız.

Halkı örgütlemede STK’ların rolü çok büyük

Türkiye’nin darbeyi bertaraf etmesinde en büyük rolü STK’lar oynamıştır. Gelişmiş ülkelerde STK’ların rolü çok büyüktür. Herhangi bir olay için binlerce, yüz binlerce insan toplayıp iktidarlar üzerinde baskı oluşturabiliyor. Biz onu Türkiye’de de gördük. Halkı örgütlemede STK’ların rolü çok büyük. Biz Suriyeli STK’lar olarak bundan yararlanmalıyız.

Suriye’deki vatandaşlarımız bizim buradaki olmamızdan çok memnunlar. Onlar diyor ki bizim arkadaşlarımız dışarıdan bize destek veriyor. Bizim buradaki işlerimiz ne kadar küçük olursa olsun oraya gönderdiğimiz yardımların etkisi çok büyük. Sağlık, iktisadi ve insani yardım alanında biz onların umuduyuz. Tarih göstermiştir ki, herhangi bir insan veya bir grup kendi çıkarları için hareket ederse hem kendisi hem de ülkesi kaybeder.”