Milli İrade Platformu Toplantısı Gerçekleştirildi

0
171

Anadolu Platformu’nun da üyesi olduğu Milli İrade Platformu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla yemekli buluşma gerçekleştirdi.

 

Anadolu Platformu'nun da üyesi olduğu Milli İrade Platformu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla yemekli buluşma gerçekleştirdi. 22 Haziran 2014 Pazar gün saat 14.00 'de 1453 Topkapı Sosyal tesislerin de gerçekleşen yemeğe 150'ye yakın sivil toplum kuruluşu ve cemaat temsilcisi katıldı. 

Program Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı. Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından Ensar Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı İsmail Cenk Dilberoğlu programın içeriği ile ilgili katılımcılara bilgi verdi. İçerik bilgilendirmesi ardından Milli İrade Platformu adına TGTV Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Akbulut açılış konuşması yaptı. Açılış konuşmasının ardından gündemle ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşması gerçekleşti.

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasında öne çıkan başlıklar ;

         – Önümüz deki dönem Cumhurbaşkanı ve Başbakan olacak  kişiler uyumlu çalışacaklardır.  

         – Başbakanın kim olacağı ile ilgili söylentileri bu dönemde çıkaranlar asıl davaya ihanet edenlerdir.

         – 17-25 Aralık operasyonları gerçekleşmiş olsaydı, bu ortamda ki birçok kişinin hapishaneler de olacaktı. Paralel yapı ile mücadelemiz kapsamlı bir şekilde devam etmektedir.

         – Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün darbeci Sisi'ye gönderdiği tebrik mesajı bizi de incitmiştir. Bununla ilgili sitemi Cumhurbaşkanına ilettim.

         – Sivil toplum temsilcileri Başbakan olmadan da bir araya gelmelidir.   

Başbakanın yaklaşık 20 dakikalık konuşmasının ardından 17 STK ve cemaat temsilcisi Cumhurbaşkanlığı, İslam dünyası ve güncel konularla ilgili görüşlerini açıkladılar. Anadolu Platformu adına da konuşma gerçekleştiren Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Ramazan Kayan önemli tespit ve öneriler de bulundu.

         Ramazan Kayan'ın konuşmasın da öne çıkan başlıklar;

Türkiye’de siyasi iradenin güçlü olması çok önemlidir. Ama bir o kadar da sivil iradenin güçlü olması gerekir. Sivil, sivil kalarak çağın sorunlarına yönelmelidir. Özellikle şu an salonda gördüğümüz fotoğraf hem ülkenin, hem ümmetin bakışlarının üzerinde olduğu umut bağladığı oldukça önemli bir fotoğraf karesidir. Ancak buranın iradesi güçlü bir şekilde tecelli etmesi gerekir. Başbakansız da şu toplantıların mutlaka olması gerekir. Kendilerine vesile oldukları için teşekkür ediyorum. Ancak ülkenin sorunları, dünyanın sorunları, ümmetin sorunları göz önüne alındığı zaman ve özellikle Dünya’da İslam’ın imajına yönelik gelişmeleri ibretle takip ettiğimiz zaman, bir tarafta şiddeti öne çıkartan, İslam’ı, marjinalize etme fundamantalizme hizmet etme noktasında ki akımlar, diğer taraftan küresel sisteme eklemlenmiş olan ılımlılık ismi altında İslam’ın pasifize etmeye nötralize etmeye yönelik gelişmelerin, ifrat ve tefritlerin yaşandığı bir zaman diliminde, ana gövdeyi teşkil eden hazirun varlığını, özgül ağırlığını, etkinliğini ciddi bir şekilde ortaya koyması gerekir. İslam’ın nezih yüzünü tanınmaz ve görünmez hale getiren akımlara karşı, özellikle İslam’ın hassasiyetini, haysiyetini, izzetini en güzel şekilde gündeme getirmek zihinlerde ki karmaşayı gidermek evvel emirde şu salondaki bulunan değerli kanaat önderlerinin, alimlerin görevi olsa gerektir. Bu nokta da bizi bekleyen sorumlulukları asla erteleyemeyiz. Ve buna yönelik güçlü bir organizasyonun, güçlü bir örgütlenmenin acilen burası tarafından deruhte edilmesi gerektiği kanaatini taşımaktayım.

İkinci husus olarak şunun altını çizme ihtiyacı duyuyorum. Cumhurbaşkanlığı seçiminin nasıl olacağından önce Türkiye deki değişimin devam edip etmeyeceği daha önemlidir. Kanaatimizce şuan ki anayasa ile bu sürecin sekteye uğrayacağı kaygısı içindeyim. Darbe anayasası ile Yeni Türkiye’nin olamayacağını ve sıkıntıların bitmeyeceği kanaatini taşıyorum. Bu bakımdan acilen yeni Türkiye’nin kodlarına uygun, bu ülke insanının inanç değerlerine, insani değerlerine uygun bir anayasanın ve tüm şartları zorlayarak sivili ile siyasisi ile bunu gerçekleştirmemiz lazım. Düşünebiliyor musunuz? 82 anayasasını yapan darbeci generaller mahkum oldu. Bu çok sevindirici takdire şayan bir durumdur. Ancak darbeci generaller mahkum olurken darbecilerin hazırladığı anayasa yürürlükte ve adeta biz de o darbeye mahkum durumdayız. Bu çelişkinin bu sıkıntının mutlaka giderilmesi lazım Özellikle bunun daha fazla ertelenmemesi gerektiğini belirtmek isterim.

Son olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın Mısır’daki seçimlerden sonra yaptığı açıklama bizleri derinden üzmüştür. Bu konuda ki üzüntümü de sizlerle paylaşmak istiyorum. Saygılarımla…

STK ve Cemaat temsilcilerinin ardından konuşmalarla ilgili son değerlendirme için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tekrar kürsüye gelerek katılımcıların görüş ve önerilerine yönelik değerlendirmelerini yaptı. Program gelecek adına temennilerin ardında sona erdi.