Milli İrade Platformu Başbakan Erdoğan’la Yemekte Buluştu

0
207

Milli İrade Platformu üyeleri yemekte bir araya geldi.

 

Anadolu Platformu’nun da üyesi olduğu Milli İrade Platformu, yemekte bir araya geldi. 25 Ocak Cumartesi günü saat 19:00’da Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşen yemeğe Milli İrade Beyannamesi’nde imzası bulunan 97 STK başta olmak üzere 150 İslami kurum ve kuruluş katıldı.

 

Milli İrade Platformu tarafından organize edilen yemeğe Başbakan Erdoğan ile birlikte Başbakan Yardımcıları Beşir Atalay, Emrullah İşler, İçişleri Bakanı Efgan Ala, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ak Parti grup Başkan Vekili Salih Kapusuz, Ak Parti milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş,  Prof. Dr. Hayrettin Karaman ve birçok alim, aydın, bürokrat ve STK temsilcileri katıldı.

 

Yemeğe Anadolu Platformu ve üye kuruluşları Anesiad, Akdav, Anadolu Öğrenci Birliği, İyilikder, Bülbülzade Vakfı ve Akadder’i temsilen;

 

Anadolu Platformu Koordinasyon Kurulu Başkanı Turgay Aldemir, Koordinasyon Kurulu üyesi Hüseyin Özhazar, Genel Sekreter Mehmet Alpcan, Akdav Başkanı Ahmet Çamurluoğlu, Akdav Teşkilatlanma Sorumlusu Sıddık Karaduman, İyilikder Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Bahar, Anesiad Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kılavuz, Anadolu Öğrenci Birliği İstanbul Bölge Sorumlusu Hanifi Tosun, Akadder Yönetim Kurulu üyesi Kamer Çamurluoğlu Bülbülzade Vakfı Yöneticisi ve Anadolu Platformu Suriye Koordinatörü Mahmut Kaçmazer ile Evde Karakter Eğitimi Komisyonu Başkanı Yunus Eren katıldı.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 17 Aralık süreciyle başlayan operasyonu anlattıktan sonra “Hükümetimizin maruz kaldığı bu operasyona en büyük cevabı, halkımız 30 Mart’ta verecektir.” Dedi.

 

Erdoğan, konuşmasının devamında; “Devlete sızan bir yapının varlığı apaçık ortadadır. Bu sızma bizim dönemimizde başlamamıştır. Devlete sızmayı varlık sebebi olarak görenler, bu sızdıkları yerlerde başkasına hayat hakkı tanımamaya başladılar. Bu yapı yabancı odakların maşası haline geldi. Bizler sağlam bir irade ortaya koyarak, bütünlüğümüzü bozacak ulusal ve uluslararası oyunları bozacağız. 5 Aralık’ta yayınladığınız bildiri bizlere manevi bir güç ve destek verdi. Bugün bizim şer gördüğümüz şeyler de inşallah hayra evrilecektir.” dedi.

 

Daha sonra Hayrettin Karaman, Cevat Akşit gibi kanaat önderleriyle Milli İrade Platformu üyesi STK’lardan bazı temsilciler söz alarak görüşlerini belirtti.

 

Hayrettin Karaman yaptığı konuşmada, camia kavramı üzerinde durarak: “Bu kavram sadece bir grup için kullanılamaz. Camia millete hizmet edenlerin tamamının olduğu yerin adıdır. Orası da burasıdır.” Dedi.

 

Daha sonra söz alan Nur cemaatinin önemli temsilcilerinden Mehmet Fırıncı ise: “Risale-i Nur talebeleri, dış mihraklarla iş tutmaz, tutmuyor da. Risale-i Nur talebeleri milletimizle ve sizinle beraberdir.” Dedi.

 

Bir diğer konuşmacı Cevat Akşit ise konuşmasında: “Korkma, üzülme, Allah bizimledir.” İfadelerine yer verdi.

 

Anadolu Platformu Başkanı Turgay Aldemir ise yaptığı konuşmada: “Bizler daha önceleri arkamıza bakarak yürüyorduk, azınlık muamelesi görüyorduk. Hamdolsun bu günlerde eşit vatandaş olduğumuzu anlamaya başladık. Yeniden bu coğrafyanın asli unsuru olduğumuzu hissettik. Ancak oluşan bu mevcut durum, anayasal güvence altına alınarak kalıcı hale getirilmelidir. 17 Aralık operasyonu sadece ülkemize değil, uyanışı engellemek maksatlı olarak bütün İslam Dünyasına yapılmıştır. Bu mesele sadece Başbakan’ın, Ak Parti’nin değil, hepimizin meselesidir.” Dedi.

 

Diğer STK temsilcilerine de bir çağrı yapan Aldemir konuşmasının devamında: “Tarihi bir süreçten geçiyoruz. Türkiye ve İslam dünyası yeni bir dirilişe şahitlik ediyor. Dünyanın, yeni bir dünyaya gebe olduğu bu süreçte ‘neslin ıslahı’ için tüm STK’ların çalışmalarını artırması gerekir. Özellikle gençlik çalışmalarına önem verilmelidir. Sahih din algısı tartışılmalıdır. Bu algının oluşabilmesi için derinlikli bir çabaya ihtiyacımız var. Bu konuda âlimlerimize büyük görevler düşmektedir.” Diye konuştu.

 

Konuşmasına sivilleşmenin ve normalleşmenin önemini anlatarak devam eden Aldemir: “Askerlerin dahi sivilleştiği bir ülkede STK’ların da sivilleşmesi zorunludur.” Dedi.

 

Aldemir konuşmasının son kısmında ise: “Geçtiğimiz 11 yıllık süreçte gerek hükümet, gerekse STK’lar, maalesef üzerimize düşen görevleri bihakkın yerine getiremedik. Bizler hayatın içinde projeler üreterek çalışmalarımızı artırmalıyız. Yine, haklıdan taraf olmak yerine, sırf bir takım çekincelerden dolayı ortayolcu davranmak bize yakışmaz. Zira Cemil Meriç’in dediği gibi; ‘Tarafsızlık namussuzluktur.’ Bu dönem fetreti sona erdirme dönemidir. Bu süreçte hepimiz elimizi taşın altına koymalıyız. Zira bu dava hepimizin davasıdır. Birimize saldırı olursa, hepimize saldırı olarak algılayıp ortak tavır alabilmeliyiz. Ülkemize ve İslam dünyasına kast eden son girişimin akıbeti hüsran olacaktır. Çünkü bu girişimde bulunan yapının dokusu bu toprakların dokusuna uymuyor. Milletimiz bu komplolara geçit vermeyecektir. Bizler bu toprakların dokusuna uygun bir hareket içerisinde bulunmalıyız. Öte yandan irademize kast eden süreç boyunca pek çok provokasyon olabilir. Bizler bu provokasyonlara karşı sürekli iletişim içerisinde olmalı, hep birlikte milletin yüreğine dokunan çalışmalar yapmalıyız. Suriyeli kardeşlerimiz ‘Biz yenilirsek, Suriye kaybeder. Ancak Türkiye yenilirse, Siz yenilirseniz, İslam Dünyası kaybeder. Bizim yapacağımız bir şey varsa; hazırız.’ Diyorlar. Onun için bu mücadeleyi önemsemeliyiz. Bu mücadele, adalet, özgürlük ve onur mücadelesidir. İktidarı kaybedebiliriz ama onurumuzu asla kaybetmemeliyiz.” Diyerek sözlerine son verdi.

 

Programda ayrıca İMH Onursal başkanı Mehmet Güney, İHH Başkanı Bülent Yıldırım, Müsiad Başkanı Nail Opak ve Memursen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu ve Hüdayi Vakfı Başkanı Ahmet Hamdi Topbaş da söz alarak, görüşlerini bildirdi.

 

Yaklaşık 4 saat süren yemek, karşılıklı istişare ve görüş alışverişinin ardından sona erdi.