Milat Gazetesinde Faruk Demir ile Roportaj

0
185

Depremin ardından kalacak yer sıkıntısı yaşayan vatandaşların bölgeyi terk etmesini de değerlendiren Faruk Demir, okulların kapanmasıyla bölgeye geri göçün olacağını düşündüğünü belirtti.

“İpotek edecek binamız yok”

Van’ı vuran depremden sonra birçok bina yerle bir oldu. Depremden sonra çetin geçen soğuk havayla mücadele eden Van’daki işadamlarından çağrı var. Vanlı işadamları devletten 5 aydır alamadıkları ödemelerin yapılmasını ve esnafa uzun vadeli faizsiz kredi imkânının sunulmasını istiyor.

7,2 ve 5,6’lık depremlerle sarsılan Van yaralarını sarmaya çalışıyor. Çadır ve kalacak yer sıkıntısının yaşandığı bölgedeki işadamları, tahakkuku olduğu halde, faturalarının kesilmelerine rağmen hak edişlerini 5-6 aydır alamadıklarını belirterek, bu ödemelerin gerçekleşmesi talep ediyor.

Ödemeler gerçekleştirilmeli

Anadolu Platformu Üyesi Van Gökkuşağı Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı ve MÜSİAD Van Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Demir, işlemlerinin tamamladıkları ve faturalarının kestikleri halde devlet kurumlarının hesabında para olmadığı için hak edişlerinin dönmediklerini belirtti. Demir: “Devletten tahakkuku olduğu halde 5-6 aydır alacaklarımızı alamıyoruz. Hak edişlerimiz ne yazık ki dönmüyor. Birçok esnaf arkadaşımız bu durumda. Esnafın kurumlardan olan alacakları kısa vadede ivedilikle yapılabilecek bir işlem. Bu ödemelerin gerçekleşmesini istiyoruz” dedi.

Krediye uygun bina yok

“Esnafımız da depremden çok etkilendi. İşyeri kullanılamaz halde, esnafa faizsiz uzun vadede kredi verilmesini ve kredi içinde devletin garantör olmasını istiyoruz” diyen Faruk Demir, “Van’da İpotek edecek bina kalmadı. Kredi için insanlar bankaya yönlendirilecek, banka da ipotek isteyecek ve kredi verilemeyecek. Bunun devlet garantisi altına alarak ivedilikle yapılmasını ve esnafa faizsiz bir kredi verilmesini talep ediyoruz” dedi.

“Geri göç olabilir”

Depremin ardından kalacak yer sıkıntısı yaşayan vatandaşların bölgeyi terk etmesini de değerlendiren Faruk Demir, okulların kapanmasıyla bölgeye geri göçün olacağını düşündüğünü belirtti. Ayrıca, verilen taahhütlerin yerine getirilmesi, kentsel dönüşümün gerçekleştirilmesi ile beraber bölgede hızlı yatırımların olacağını ve bunun da Van için bir fırsat doğurabileceğini vurgulayan Demir, “Van eski haline geçte olsa geri döneceğini umut ediyorum. Bundan bir fırsat da doğabilir şehir daha da gelişip büyüyebilir” dedi. Tüm halkın yardımlar için seferber olmasından sonra oluşan tablonun kendilerini duygulandırdığını da ifade eden Faruk Demir, yardım yapmak için gelen sivil toplum kuruluşlarıyla gece-gündüz demeden yardımlarda bulunduklarını ve oluşan tablo nedeniyle o an acılarını unuttuklarını dile getirdi.

Ferhat Açıl / Milat