Mescid-i Aksa İçin On Binler Meydanlarda!

0
186

Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa’yı ibadete kapatan İsrail’e yurt genelinde yapılan protestolarla büyük tepki gösterildi. ‘Öfke Cuma’sında on binlerce kişi meydanlardaydı…

Siyonist İsrail’in Mescid’i Aksa işgalinin ardından tüm Türkiye işgale tepki vermek için meydanlara indi. 

Cuma namazının ardından Türkiye’de tüm illerde düzenlenen protesto gösterilerinde Mescid’i Aksa’nın biran önce ibadete açılması talep edildi.

Yapılan protesto eylemlerine Anadolu Platformu da bütün bileşenleriyle katıldı.

ŞANLIURFA

Şanlıurfa’da Sivil Toplum Kuruluşları Platformu öncülüğünde, cuma namazının ardından Balıklıgöl Yerleşkesi’nde toplanan vatandaşlar, ellerindeki çeşitli dövizlerle tekbir getirip İsrail aleyhine sloganlar attı.

Grup adına açıklama yapan Ali Acar, yaşanan cinayetlerin ve dökülen kanların kabul edilemez olduğunu söyledi.

Ümmet açısından artık bıçağın kemiğe dayandığını aktaran Acar, “Müslümanlar olarak bu acıyı hissetmek ve ümmetin namusu olan ve uğruna binlerce kurban verildiği Kudüs davasına sahip çıkmak mecburiyetindeyiz. İsrail işgal ettiği tüm Filistin topraklarını terketmelidir” diye konuştu.

Konuşmalar arasında gruptakiler sık sık İsrail aleyhine “Kahrolsun İsrail”, “Zalimler için yaşasan cehennem”, “Mescid-i Aksa onurumuzdur” sloganları attı.

Açıklamanın ardından yapılan duanın ardından gruptakiler dağıldı.

MALATYA

Malatya’daki sivil toplum kuruluşlarının üyeleri ise Hacı Yusuf Taş Camisi önünde toplandı. Memur-Sen İl Temsilcisi Kerem Yıldırım, cuma namazının ardından yaptığı açıklamada, Siyonizmin son oyununun Mescid-i Aksa olduğunu belirti.

Yaşanan olayların İsrail’in dediği gibi basit bir güvenlik olayı olmadığını vurgulayan Yıldırım, “Biz İsrail'in güvenlik kavramından ne anladığını iyi biliyoruz. Mescid-i Aksa’da son zamanlarda yaşananlar, İsrail'in yürüttüğü kirli savaşın en önemli halkasıdır” dedi.

Açıklamanın ardından gruptakiler “Kahrolsun İsrail”, “Müslüman uyuma kardeşine sahip çık” ve tekbirler getirdikten sonra dağıldı.

ADIYAMAN

Adıyaman’da Sivil Toplum Kuruluşları Platformu üyeleri ise Ulu Cami önünde toplanarak, Demokrasi Parkına kadara yürüdü. Burada gruptakiler adına basın açıklamasını okuyan Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Adıyaman Şubesi üyesi Hamit Arslan, İsrail’in işgal ettiği tüm Filistin topraklarını terk etmesi gerektiğini söyledi.

Mescid-i Aksa derhal ibadete açılması gerektiğini ifade eden Arslan, şunları kaydetti: “Mescid-i Aksa başta olmak üzere Kudüs’teki tüm kutsal mekânlar, Filistinlilerin sorumluluğunda saygı içerisinde korunmalıdır. Filistinlilere yönelik suç işleyen her İsrailli yargılanarak cezalandırılmalıdır” ifadesini kullandı.

Açıklamanın ardından dua eden gruptakiler daha sonra olaysız dağıldı.

MARDİN

Mardin’de merkez Artuklu ilçesinde Fuat Yağcı Camisi’nde cuma namazı çıkışı, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik uygulamalarına tepki gösterildi. Kentte 57 sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu Mardin Sivil Toplum Kuruluşları Platformunca düzenlenen basın açıklamasına katılanlar, slogan attı ve tekbir getirdi.

Platform Sözcüsü Zeynel Tepe, İsrail askerlerinin 4 Haziran 1967’den bu yana, Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa’yı işgal ettiğini söyledi.

Müslümanların ilk kıblesindeki kuşatma ve baskının artarak sürdüğünü, bundan dolayı Filistinlilerin yüzyıllardır Mescid-i Aksa’yı ve kutsal mekânı korumak için bedel ödediğini kaydeden Tepe, ancak Mescid-i Aksa’nın sadece Filistinlilerin değil, dünyadaki tüm Müslümanların sahip çıkması gereken bir mabet olduğunu vurguladı.

İsrail’in yıldırma ve unutturma politikası izlediğini aktaran Tepe, “Filistinliler asla yalnız bırakılmayacak, Mescid-i Aksa asla terk edilmeyecektir. Filistin’e ve Mescid-i Aksa’ya sahip çıkmak imanımızın, vicdanımızın ve insanlığımızın ortak sorumluluğudur” dedi.

SİİRT

Siirt’te de Abdulhakim Sancak Çarşı Camisi’nde kılınan cuma namazı çıkışında, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Siirt Temsilciliği öncülüğünde “Kızgınlık Cuması” konulu basın açıklaması yapıldı.

Grup adına açıklama yapan TÜGVA Üyesi Ahmet Asut, yarım asırdır işgal altında bulunan Kudüs’te İsrail’in bu sefer gözlerini tekrar Müslümanlar için büyük değer taşıyan Mescid-i Aksa’ya diktiğini söyledi.

Uzun zamandan beri ilk defa Mescid-i Aksa’da cuma namazı kılınamadığını belirten Asut, “Acımasızca canına kıyılan masum çocukların, sivil insanların kanı İsrail için yeterli olmayıp, alınların secdeye varmasına da engel olmaktalar. Müslümanlara ait mukaddes mekâna bir saldırı olan bu tehlikeli girişim, İslam ümmeti açısından asla kabul edilebilecek bir durum değildir. Bu pervasızlığın bir sonraki aşaması bu kutsal mekânı tamamen işgal edip hâkimiyet kurmaktır” dedi.

Siyonist rejimin İslam âleminin nabzını ölçerek adım attığını dile getiren Asut, İsrail’in İslam ülkeleri liderlerinin tepkisizliği ve Müslüman halkların sessizliğinden cesaret aldığını aktardı.

İSTANBUL

İstanbul’da on binlerce vatandaş, İsrail'in Mescid-i Aksa’daki zulmüne dur demek için Beyazıt Meydanı’nda toplandı.

Mescid-i Aksa’ya girişi yasaklayan İsrail’in zulmüne dur demek için onlarca STK’nın destek verdiği Beyazıt Meydanı’ndaki eyleme on binlerce vatandaş katıldı.

Bayrampaşa’da bazı sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelerek oluşturduğu Genç İnisiyatif Platformu, İsrail'in Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlallerine tepki gösterdi.

Yahya Kemal Parkı’nda bir araya gelen platform üyeleri, “Uyan Müslüman, ilk kıblen işgal altında” sloganıyla eylem düzenledi.

“Kudüs bizimdir bizim kalacak”, “Kudüs’e selam direnişe devam” ve “Mescid-i Aksa onurumuzdur” sloganları atan katılımcılar, tekbir getirdi.

Platform Sözcüsü İsmail Aşçı yaptığı açıklamada, Allah tarafından Mescid-i Aksa’nın mübarek kılındığını ve Müslümanlara emanet edildiğini söyledi.

İsrail’in, Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlalleri, Fatih’in Nesli Eğitim Gençlik Derneği tarafından kınandı.

Levent’teki İsrail’in İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplanan Fatih’in Nesli Eğitim Gençlik Derneği’ne bağlı bir grup, “Zalim İsrail, Mescid-i Aksa’ya dokunma, yanarsın” pankartı açarak İsrail aleyhine sloganlar attı.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Fatih’in Nesli Eğitim Gençlik Derneği Başkanı Bülent Gürpınar, işgalci İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa’yı hedef alan saldırılarının kabul edilemez hale geldiğini ifade ederek, bu durumu şiddetle kınadıklarını söyledi.

KONYA

Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa’yı ibadete kapatan İsrail, Konya’da protesto edildi.

Kent merkezindeki tarihi Kapu Camisi’nde, cuma namazının ardından toplanan vatandaşlar, ellerindeki çeşitli dövizlerle tekbir getirip İsrail aleyhine sloganlar attı.

Grup adına açıklama yapan Yusuf Bahçeci, Mescid-i Aksa’nın Müslümanların ilk kıblesi olmasından dolayı büyük değer taşıdığını söyledi.

Mescid-i Aksa’nın yarım asırdır İsrail işgali altında tutulduğunu ifade eden Bahçeci, Müslümanların ibadetlerine de müdahale edildiğini aktardı.

Bahçeci, Müslümanlara yönelik yapılan eziyet ve zulme karşı çıkmanın inananların görevi olduğuna dikkati çekerek, “Kudüs’te yapılanlar İslam’a karşı saldırılardır. Bunlara karşı durmak namus borcumuzdur. Dik duruşumuzu Allah izin verirse eşkıyalıklar son bulup, zalimler kaçacak delik arayana kadar sürdüreceğiz” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Sorgun ise Türkiye’de Müslümanların huzurlu bir şekilde cuma namazını kıldığını, buna karşın Kudüs'te aynı şekilde namazın kılınamadığını söyledi.

GAZİANTEP

Gaziantep’teki gösteriler cuma namazının ardından Alaybey Camisi önünde başladı. Ellerindeki pankartlarla toplanan vatandaşlar, çeşitli sloganlar atarak Gaziler Caddesi’ni takip ederek Balıklı Parkı’na kadar yürüdü.

Burada grup adına açıklama yapan Ubeydullah Çakır, Müslümanlar için çok kutsal olan bir mekânda yapılan ihlallerin kabul edilemeyeceğini söyledi.

Siyonist güçlerin Müslümanların mabetlerine saldırdığını ve bazı müminleri de şehit ettiğini dile getiren Çakır, “Artık Müslümanların tahammülü kalmamıştır. Bu yapılan zulme sessiz kalamayız” dedi.

Öte yandan, Ulu Camide de toplanan vatandaşlar, slogan atarak İsrail’i protesto etti.

KİLİS

Kilis’te Sivil Toplum Kuruluşları Platformu öncülüğünde, cuma namazının ardından Kayabaşı Camisi önünde toplanan vatandaşlar, ellerindeki çeşitli dövizlerle tekbir getirerek İsrail aleyhine sloganlar attı.

Grup adına açıklama yapan İzzettin Özkeleş, Mescid-i Aksa’nın Müslümanların ilk kıblesi olduğunu anımsatarak, İsrail’in yarım asırdır işgal altında tuttuğu Kudüs’te gözlerini Mescid-i Aksa’ya diktiğini söyledi.

Acımasızca canına kıyılan masum çocukların, sivil insanların kanı İsrail için yeterli olmadığını, bunun yanında alınların secdeye varmasına da engel olunduğunu ifade eden Özkeleş, “Müslüman Müslüman’ın kardeşidir. Kardeşlerimize ve İslam’a yapılan zulme hep birlikte bütün Müslümanlar olarak karşı çıkmak bizim görevimizdir” diye konuştu.

Açıklamanın ardından gruptakiler, “Kahrolsun İsrail”, “Aksa üzülme Müslümanlar sizinle” gibi sloganlar atarak dağıldı.

KAHRAMANMARAŞ

Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) ve Kahramanmaraş Platformu tarafından “Mescid-i Aksa onurumuzdur”, “Mescidi Aksa’ya sahip çık” yazılı pankartlarla bir araya gelen grup, İsrail’i protesto edip şehitler için gıyabi cenaze namazı kıldı.

Ulu Cami önünde toplanan gruptakiler, İsrail aleyhine slogan attı.

AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Uğur Dilipak, burada yaptığı konuşmada, İslam âleminin ilk kıblesinin hüzünlü olduğunu söyledi. Dilipak, İsrail’in en kısa sürede yanlışından dönmesini temenni ettiklerini bildirdi.

KOCAELİ

İsrail’in, Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlalleri, Kocaeli’de protesto edildi.

İzmit ilçesinde TÜGVA Kocaeli İl Temsilciliği öncülüğünde AK Parti Kocaeli milletvekilleri Zeki Aygün, Sami Çakır, Mehmet Akif Yılmaz, sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlardan oluşan grup, cuma namazının ardından ellerindeki çeşitli dövizlerle tekbir getirip, İsrail aleyhine sloganlar attı.

Grup adına açıklama yapan TÜGVA Kocaeli Teşkilat Koordinatörü Muhammed Hanefi Akbulut, Mescid-i Aksa’nın Müslümanlar için büyük önem taşıdığını söyledi.

İsrail’in bu kez Mescid-i Aksa’ya gözünü diktiğini ifade eden Akbulut, İsrail’in artık insanların ibadet etmesine de engel olduğunu kaydetti.

Akbulut, “Müslüman, Müslümanın kardeşidir. Kardeşlerimize ve İslam’a yapılan zulme hep birlikte bütün Müslümanlar olarak karşı çıkmak bizim görevimizdir. Oraya atılan bir bahaneyle Mescid-i Aksa’ya müdahale edilmiş ve İsrail güçlerince kapıları kapatılmıştır. Üç gün kapalı kaldıktan sonra İsrail polisinin kontrolü ve kapıya konulan metal arama dedektörleriyle sınırlı şekilde ziyarete açılmıştır. Her zaman olduğu gibi vicdanları körelmiş Batı dünyası yine bizi yanıltmayarak sessizliğini korumuştur. Kudüs’e 1948’den beri yapılan işgaller bir yurtta değil, İslam’a karşı yapılan bir saldırıdır” ifadesini kullandı.

BİNGÖL

Bingöl’de İslami Kardeşlik ve Dayanışma Platformu öncülüğünde cuma namazının ardından Genç Caddesi Saat Kulesi önünde bir araya gelen vatandaşlar, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlallerini yapılan basın açıklamasıyla kınadı.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Sağlık-Sen Bingöl Şube Başkanı Bilal Arslan, İslam coğrafyasındaki her işgalin, fitnenin ve terörün içinde yer alan ve şer odaklarının fikir babası olan, her birinde parmağı olan işgalci İsrail’in son birkaç aydır barbarlığı ve vahşiliğini Kudüs ve Mescid-i Aksa merkezli daha da arttırdığını söyledi.

İsrail'in Müslümanları kışkırtmaya yönelik davranışlarına devam ettiğini belirten Arslan, şöyle devam etti:

“Bizim burada ve şu an Türkiye’nin her tarafında toplanmamız sadece bir semboldür. Bu, ümmet, hak, adalet ve mazlumlar için hiçbir fedakârlık ve yardımdan hatta canımız bile feda etmekten çekinmeyeceğimizin görüntüsüdür. Kudüs, ümmetin kalbidir. Bingöl, Bağdat, Halep, Sana, Kabil, İslamabad tüm İslam şehirleri bu bedenin birer uzvudur. Hadis-i Şerif’in diliyle birinin acısı ve sevinci bir diğerinindir. Bir bedenin, uzuvları hükmünde olan ümmetin birbirinden ayrı gayrı olması, birinin diğerini düşmanına terk etmesi, ona cephe alması mümkün değildir. Bunu büyük şeytan ABD, batı, Rusya, İsrail ve diğer işbirlikçiler böyle bilmelidir. Allah, şahit olsun ki hak, adalet ve İslam adına birimiz hepimiz, hepimiz birimiz içiniz.”

ŞIRNAK

Şırnak’ta Yeni Mahalle Geylani Camisi’nde cuma namazı çıkışı, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik uygulamalarına tepki gösterildi. Basın açıklamasına katılanlar, “Kahrolsun İsrail”, “Zalimler için yaşasın cehennem” sloganları attı ve tekbirler getirdi.

İnsani Yardım Vakfı (İHH) İl Temsilcisi Serdar Tatar, burada yaptığı açıklamada, İsrail askerlerinin 4 Haziran 1967’den bu yana, Müslümanların ilk kıblesini Mescid-i Aksa’yı işgal ettiğini söyledi.

Müslümanların ilk kıblesindeki kuşatma ve baskının artarak sürdüğünü, bundan dolayı Filistinlilerin yüzyıllardır Mescid-i Aksa’yı ve kutsal mekânı korumak için bedel ödediğini anlatan Tatar, Mescid-i Aksa’nın sadece Filistinlilerin değil, dünyadaki tüm Müslümanların sahip çıkması gereken bir mabet olduğunu vurguladı.

İsrail’in yıldırma ve unutturma politikası izlediğini aktaran Tatar, “Filistinliler asla yalnız bırakılmayacak, Mescid-i Aksa asla terk edilmeyecektir. Filistin’e ve Mescid-i Aksa’ya sahip çıkmak imanımızın, vicdanımızın ve insanlığımızın ortak sorumluluğudur” dedi.

Açıklamaya, Memur-Sen, Cihannüma, Mustazaflar Cemiyeti ve bazı sivil toplum kuruluşları ile vatandaşlar da destek verdi.

ADANA

Adana’da çeşitli sivil toplum örgütü temsilcileri ve vatandaşlar ellerinde Filistin bayraklarıyla 5 Ocak Meydanı’nda toplandı.

Grup adına açıklama yapan Türkiye Gençlik Vakfı Adana İl Temsilcisi Ahmet Özen, alınların secdeyle, gönüllerin Rable buluştuğu ilk adres olan Mescid-i Aksa ve Kudüs’ün yarım asırdır İsrail’in işgali altında bulunduğunu söyledi.

İsrail'in gözünü Mescid-i Aksa’ya diktiğini dile getiren Özen, “Acımasızca öldürülen çocukların, masum sivillerin kanı İsrail için yeterli olmayıp alınların secdeye varmasına engel olmaktadırlar. Müslüman, Müslümanın kardeşidir. Kardeşlerimize sahip çıkmak, onlara zulüm edenlere karşı durmak görevimizdir. 1948’den beri yapılan işgal hareketi ve saldırılar sadece bir ülkeye değil, İslam’a yapılmıştır. Kudüs, Mekke’dir İstanbul’dur” dedi.

Daha sonra Mescid-i Aksa’da İsrail polisi tarafından öldürülen 3 Filistinli için gıyabi cenaze namazı kılındı, dua edildi.

MERSİN

Mersin’de de Ulu Cami önünde bir araya gelen Mersin Gönüllü Kuruluşlar Platformu üyeleri ve vatandaşlar açtıkları pankartlar ve attıkları sloganlarla İsrail’i protesto etti.

Kentte yaşayan bazı Filistinli ve Suriyelilerin de destek verdiği gösteride grup adına açıklama yapan Mersin İHH İnsani Yardım Derneği Başkanı Mesut Kayacı, İsrail’in zulümlerinin bir yenisine daha tanık olduklarını söyledi.

Türkiye’den tüm İslam ülkelerine çağrıda bulunduklarını belirten Kayacı, “Mescid-i Aksa’nın tasarruf hakkının Müslümanlarda olduğunu gösterin. Mescid-i Aksa’nın derhal ibadete açılmasını, Mescid-i Aksa başta olmak üzere Kudüs’teki tüm kutsal mekânların Filistinlilerin sorumluluğunda olduğunu gösterin ve saygı içinde korunmasını sağlayın” dedi.

Grup açıklamanın ardından bir süre slogan attıktan sonra dağıldı.

HATAY

Hatay’ın Antakya ve İskenderun ilçelerinde de cuma namazı sonrası bir araya gelen vatandaşlar İsrail’e tepki gösterdi.

Antakya’da Ulu Cami’den çıkan vatandaşlar Künefeciler Meydanı’nda toplandı. Sloganlar atan grup üyeleri, tekbirler getirerek İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlallerini protesto etti.

İHH İnsani Yardım Derneği Antakya Temsilcisi İsmail Okay, burada yaptığı basın açıklamasında, Kudüs’ün özgürlüğü için meydanlarda olduklarını söyledi.

Bir taraftan Gazze’ye yönelik ölümcül abluka ve kuşatmanın devam ettiğini, diğer taraftan Kudüs’te yaşayan Filistinlilere ve Mescid-i Aksa’da ibadetlerini yerine getiren Müslümanlara yönelik saldırı, baskı ve yıldırma politikalarının uygulandığını belirten Okay, Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın uluslararası hukukun ve tüm insanlığın koruması altında olması gerektiğini dile getirdi.

HAKKARİ

Memur-Sen İl Temsilciliğinde toplanan Hakkari Hak ve Dayanışma Platformu (HAKDA) üyeleri adına basın açıklamasını okuyan Nihat Gür, zulüm ve işgal altındaki Kudüs’ün özgür oluncaya kadar Müslümanlar için bir direniş ve başkaldırı sembolü olmaya devam edeceğini söyledi.

Gür, “İşgalci, gaspçı ve katil Siyonistlerin zulmü altındaki mukaddes Kudüs ve Filistin toprakları Müslümanların ortak kaderinin sembolüdür” dedi.

İHH İnsani Yardım Vakfı Hakkari Temsilcisi Orhan Temel, Hacı Sait Camisi avlusunda cuma namazı sonrası yaptığı açıklamada, Kudüs’ün tamamen özgür olmasını istediklerine işaret ederek şunları kaydetti:

“Mescid-i Aksa’nın ibadete açılması, ezanın Kudüs’ün her yerinde okunabilmesi, hapsedilen Filistinlilerin serbest bırakılması, Filistinlilere yönelik zulmün son bulması için Türkiye’nin dört bir yanında Filistin halkıyla dayanışma için, özgür Kudüs için meydanlara iniyor, sokaklara çıkıyoruz. Herkesi Kudüs sokaklarındaki mazlumların sesine ses katmak için bu eylemlere davet ediyoruz.”

OSMANİYE

Osmaniye’de de cuma namazı sonrasında Envar-ul Hamit Camisinde toplanan sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar, ellerinde Türk ve Filistin bayraklarıyla İsrail’e tepki gösterdi.

Memur-Sen Osmaniye Şube Başkanı Mahmut Kahraman, İsrail’in Mescid-i Aksa’yı ortadan kaldırmak gibi kirli bir tezgah kurduğunu belirtti.

Kahraman, Mescid-i Aksa’da son zamanlarda yaşananların İsrail’in yürüttüğü kirli savaşın en önemli halkası olduğuna dikkati çekerek, “Bizim mücadelemiz sadece bizim için değil, insanlık içindir. Mescid-i Aksa’ya saldırılar devam ederse, Kudüs İsrail’in işgalinden kurtulmazsa, korkarız ki emperyalizmin oluşturduğu kaostan dolayı yorulan dünyamız daha büyük felakete düçar olacaktır” dedi.

Konuşmanın ardından grup Filistin halkı için dua etti.

İZMİR

İzmir’de bazı sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve vatandaşlar, İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlallerine tepki gösterdi.

Sivil toplum kuruluşlarının oluşturduğu Özgür Kudüs Platformu üyeleri, Konak Meydanı’ndaki Yalı Cami önünde cuma namazı sonrası bir araya geldi.

Ellerinde Mescid-i Aksa fotoğrafı, Türkiye ve Filistin bayrakları ile “Kudüs özgür olana kadar seninleyiz ey Aksa” yazılı pankartlar taşıyan grup, “Kudüs bizimdir, bizim olacak”, “Aksa onurumuzdur”, “Siyonist İsrail hesap verecek” sloganları attı.

Çok sayıda vatandaşın da destek verdiği eylemde platform adına açıklama yapan Yasin Keskin, Mescid-i Aksa’nın Müslümanlar için büyük değer taşıdığını hatırlatarak, masumları katleden İsrail’in şimdi de alınların secdeye varmasına engel olmaya çalıştığını belirtti.

Bu zulme karşı çıkmanın tüm Müslümanların görevi olduğunu aktaran Keskin, “Kudüs'e 1948’den beri yapılan işgaller bir yurda değil, bizatihi İslam’a karşı yapılan saldırılardır. Artık öyle bir boyut almıştır ki ezan-ı Muhammedi’yi yasaklayacak kadar alçaklaşmışlardır. Bunlara karşı durmak namus borcu olmuştur. Dik duruşumuzu Allah izin verirse eşkıyalıklar son bulup, zalimler kaçacak delik arayana kadar sürdüreceğiz” dedi.

MUŞ

İsrail’in, Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlalleri Muş’ta da protesto edildi.

Merkez Tuba Camisi önünde toplanan 17 sivil toplum kuruluşu adına basın açıklamasını okuyan Muş İnsani Yardım Derneği (İYD) Başkan Yardımcısı Şerafettin Yıldız, Kudüs'ün özgürlüğü için meydanlarda olduklarını söyledi. Geçen hafta Mescid-i Aksa’nın avlusunda 3 Filistinli gencin şehit edildiğini hatırlatan Yıldız, şu ifadeleri kullandı:

“İsrail askerleri yaraladıkları 3 Filistinliye tıbbi müdahalede bulunmak için gelen ambulansların Mescid’e girişine de izin vermedi. İsrailli asker ve polislerin son yıllarda özellikle sivillere yönelik saldırıları artarak devam etmektedir. Türkiye'den çağrı yapıyoruz. İsrail işgal ettiği tüm Filistin topraklarını terk etmelidir. Mescid-i Aksa derhal ibadete açılmalı, Mescid-i Aksa başta olmak üzere Kudüs’teki tüm kutsal mekanlar Filistinlilerin sorumluluğunda saygı içerisinde korunmalıdır. Filistinlilere yönelik suç işleyen her İsrailli yargılanarak cezalandırılmalıdır.”

BİTLİS

Bitlis’te Eğitim Sağlık Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (BEST-DER), Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa’yı ibadete kapatan İsrail’i kınadı.

Cuma namazı sonrası ellerinde pankartlarla Ulu Cami önünde toplanan kalabalık, tekbir getirip slogan atarak İsrail’e tepki gösterdi. Kanaat önderleri, sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcilerinin de desteklediği basın açıklamasını okuyan BEST-DER Başkanı Emrullah Uysal, Kudüs’ün dünyanın sancağı olduğunu, onu elinde bulunduranın dünyaya yön ve şekil vereceğini ifade etti.

Mescid-i Aksa’nın bu manada bir hakimiyet alameti olduğunu, İslam dünyasının aydınlık günlerinin Kudüs’ün işgaliyle yerini karanlık günlere bıraktığını aktaran Uysal, şöyle konuştu:

“Kudüs’ün özgürlüğünü savunmadan ne özgürlük ne de insan hakları savunuculuğu yapılamaz. Kudüs sadece Filistinli Müslümanların veya Arapların meselesi değil, tüm dünya Müslümanlarının üzerinde imani bir sorumluluktur. Kudüs yüreğimizi dağlayan bir yaramızdır. Tek ümmetiz ve İslam düşmanlarına karşı birlikte hareket etmeliyiz. İslam topraklarında bugün var olan tüm savaş ve kaos ortamı, Siyonist İsrail'in güvenliğini tesis etmek içindir. Özellikle son günlerde Mescid-i Aksa’yı ibadete kapatmak suretiyle kardeşlerimiz katlediliyor. Filistinli kardeşlerimizin yanında olduğumuzu buradan haykırıyoruz. Kudüs özgürlüğüne kavuşuncaya kadar mücadeleye devam edeceğiz.”

Tatvan ilçesinde de cuma namazı sonrası 21 sivil toplum kuruluşunun temsilcileri ve üyeleri, İsrail’i protesto etti. Ellerindeki pankartlarla bir alışveriş merkezinin önünde toplanan grup tekbirler getirerek slogan attı.

VAN

Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi üyeleri ve vatandaşlar, cuma namazının ardından Hazreti Ömer Camisi’nin avlusunda toplandı.

Burada Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa’ya yönelik ihlallere çeşitli sloganlar atarak tepki gösterenler, Kudüs'te yaşamını yitirenler için gıyabi cenaze namazı kılarak dua etti.

İnisiyatif sözcüsü Mehmet Akan, Mescid-i Aksa’nın tarumar edildiğini, içerideki tüm dolapların ve kapılarının kırıldığını, tüm kuyuların kilitlerinin parçalandığını ve içerisinin savaş alanına çevrildiğini belirterek şöyle devam etti:

“Siyonist İsrail istediği zaman ezanı susturmakta, istediği zaman Müslümanların Mescid-i Aksa’ya girmesini yasaklamaktadır. İsrail’in varlığına alışmak, İsrail ile normalleşmeyi kabul etmek, İsrail’in zulmünü görmezden gelmek her Müslüman için bir utanç vesilesidir. Belirli çevrelerin elinde olan ekranların ve manşetlerin konuyu yok sayması, Müslümanların birbirlerinden habersiz kalması anlamına gelmez. Biz Filistin’de olup biteni yakından takip ediyoruz ve terörist İsrail’in yaptıkları karşısında duyarsız kalacak değiliz.”

Van’ın Erciş ilçesinde Kara Yusuf Paşa Camisi’nde cuma namazı çıkışında toplanan Erciş Sivil Toplum Platformu üyeleri de İsrail’i protesto etti.

SAMSUN

Samsun'da cuma namazının ardından Büyük Cami önünde "Suskun dünyaya gür ses olmaya. Haydi Mescid-i Aksa'ya sahip çıkmaya" sloganıyla toplanan grup, Filistin'e destek, Kudüs'te yaşananlara tepki gösteren pankart taşıdı.

Samsun Sivil Toplum Platformu adına basın açıklaması yapan Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Samsun Temsilcisi Hakan Durmuşoğlu, Mescid-i Aksa'nın Müslümanların ilk kıblesi olduğunu hatırlattı.

Mescid-i Aksa'nın Müslümanlar için büyük değer taşıdığını vurgulayan Durmuşoğlu, "Yarım asırdır işgal altında bulunan Kudüs'te İsrail, bu sefer gözlerini tekrar Mescid-i Aksa'ya dikti. Acımasızca canına kıyılan masum çocukların, sivil insanların kanı İsrail için yeterli olmayıp alınların secdeye varmasına da engel olmaktalar." dedi.

DİYARBAKIR

Diyarbakır İslami Sivil Toplum Kuruluşları, Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa'nın İsrail tarafından ibadete kapatılmasına tepki gösterdi.

Diyarbakır'da cuma namazı sonrası tarihi Ulu Cami önünde toplanan Diyarbakır İslami Sivil Toplum Kuruluşları üyeleri ve vatandaşlar İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yönelik uygulamalarını protesto etti.

Türkçe, Kürtçe ve Arapça pankartların da yer aldığı gösteride STK'lar adına konuşan Üzeyir Yuva, İslam coğrafyasının bağrına bıçak gibi saplanmış siyonist rejimin, cinayetlerine ve Müslümanların kutsallarına yönelik saldırılarına devam ettiğini bildirdi.

Geçen hafta 3 Müslüman gencinin şehit edildiğini