Mersin’den Halep’e Yardım Eli

0
Mersin’den Halep’e Yardım Eli

Mersin İyilikder Temsilciliği, başlattıkları yardım kampanyası kapsamında Halep’e bir tır un gönderdi.

Mersin İyilikder bir süre önce başlatmış olduğu “Halep’e Bir Tır Un” kampanyası kapsamında hayırseverlerin bağışları ile hazırlanan yardım Suriye’ye uğurlandı.

Mertoç toptancılar sitesinde yapılan program İmam Hatip Bilal Ömeroğlu’nun Kur’an tilaveti ile başladı.

Programın devamında Mersin İyilikder Temsilcisi Hasan Karakurt konuşma yaptı. Karakurt konuşmasında; “İyilikder, Suriye savaşının patlak verdiği ilk andan itibaren, Suriyeli kardeşlerimize ve savaştan ülkemize sığınan Suriyeli muhacir kardeşlerimize ayni ve nakdi yardımlarını sürdürüyor.

İyilikder, Cerablus bölgesinde yardımları daha operasyonel ve koordineli yürütmek amacıyla geçtiğimiz günlerde 16 Ocak ta Cerablus İyilik Merkezi’ni açmıştır.

Cerablus İyilik Merkezi, bölgede daha önce açılan ve eğitime devam eden İyilik Okulları'nın yanı sıra halkın sorunlarına ve ihtiyaçlarına çözüm sunacak bir merkez olarak faaliyetlerine devam edecek.

Suriye ve Türkiye kardeştir. Yüz yıllık ayrılık bitmiştir. Bizler akrabayız, komşuyuz ve kardeşiz. Bu savaş birçok acıyı bize yaşattı. Ama yüz yıllık yitik kardeşliğimizi, akrabalığımızı ve bu paylaşım ortamını yeniden bize kavuşturdu.

Mersin’de Mersin İyilikder olarak yaşayan Suriyelilere yönelik ayni ve nakdi çalışmalarımız bulunmaktadır. Aynı zamanda Suriye’de yaşanan mazlumiyete ilk günden itibaren yardımlarımız devam etmektedir. Halep’teki kuşatma anında da Mersin İyilikder olarak kampanya başlatmış nakdi olarak yardımlarımızı göndermiştik. Bu gün de burada bir süre önce başlatmış olduğumuz ‘Halep’e Bir Tır Un’ kampanyamız sonucunda hazırlanan yardım tırımızı göndereceğiz.

Allah’a hamdolsun ki insanımızın büyük hoş görüsü ve içindeki tükenmez merhameti ile yardım çalışmaları gün geçtikçe büyüyerek devam etmektedir. Bu çalışmamıza katkı sunan Mersinimizin hayırsever insanını, kardeşlerimizi yürekten kutluyorum.” dedi.

Daha sonra dualar okundu ve Suriyelilerin bir an önce barışa ve özgürlüğe kavuşması dileğiyle gökyüzüne güvercin uçurularak tır uğurlandı.

Programa Akdeniz Derneği Başkanı Yusuf Yalçınkaya, Akdeniz Derneği ve İyilikder gönüllüleri katıldı.