Ana Sayfa Kuruluşlar Akdeniz Eğitim Sağlık ve Yardımlaşma Derneği Mersin Gönüllü Kuruluşlar Platformu Van İçin Toplandı

Mersin Gönüllü Kuruluşlar Platformu Van İçin Toplandı

0
Mersin Gönüllü Kuruluşlar Platformu Van İçin Toplandı

Anadolu Platformu Üyesi olan Akdeniz Derneği Mersin Gönüllü Kuruluşlar Platformu ile birlikte Van’dan Mersin’e göç eden aileler için bir toplantı gerçekleştirdi.

Mersinde Faaliyet gösteren yaklaşık 40 Sivil Toplum Kuruluşunun bir araya gelerek oluşturduğu ve 8 yıldır faaliyetlerini sürdüren Mersin Gönüllü Kuruluşlar Platformu yeni eğitim döneminin 2. İstişare Toplantısı’nı Mezitli Kuran Kursu Toplantı Salonu’nda yaptı.

Mezitli Müftüsü Nusret Karabiber’in ev sahipliğinde yapılan toplantıya Platforma üye kuruluşların temsilcilerinin yanı sıra Milli Eğitim İl Müdür Yardımcısı Adem Şimşek, Soysal Hizmetler Şube Müdürü M.Emin Arslan, İl Müftüsü Ali Melek katıldı.

İki bölümden oluşan toplantının ilk bölümünde geçici ikamet için Mersin’e gelen Vanlı depremzedelerin ihtiyaçları, yapılanlar yardımlar ve yapılması gereken faaliyetler konuşuldu.

Okunan Kuranı Kerim tilavetiyle başlayan programda katılımcıların tanışmasının ardından gündeme geçildi.

Mersin Gönüllü Kuruluşlar Platformu Dönem Sözcüsü Ömer Erdoğdu birinci ve ikinci Van depreminde evleri zarar gören ve Mersin’e göç etmek durumunda olan çok sayıda ailenin olduğunu, bu konuyla ilgili üye kuruluşların yaptıkları bazı çalışmalar olduğunu, kuruluş temsilcilerinin öncelikle bu konuda yaptıklarını paylaşmasını istedi.

Katılımcıların konu hakkındaki söyledikleri…

Büro memur-Sen adına söz alan Ahmet Söyler Sendika olarak kendilerine gelen ailelere 2 adet ev açtıklarını üçüncü bir ev açmayı düşündüklerini belirterek çalışmalarını sürdüreceklerini belirtti.

Verenel Derneği Mersin Temsilcisi Muzaffer Tunç ilk olarak kendilerine 6 ailenin Halk Kent mahallesine geldiği bilgisinin ulaştığını belirtti. Son olarak 16 ailenin bilgilerinin kendilerinde olduğunu bu ailelerin öğrencilerinin de ilgili okullara yerleştirilme çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Müsiad Mersin Şubesi Sekreteri Ahmet Nas “Mersin Valimize yaptığımız ziyarette Vali Güzeloğlu’nun bürokrasinin yapılacak çalışmalara engel olmaması talimatını hatırlatarak, çalışmaların hızlandırılmasının önemine vurgu yaptı”. dedi.

Akdeniz Derneği adına söz alan Dernek Başkanı Yusuf Yalçınkaya ise kendilerine ilk etapta 6 ailenin başvurduğunu bunlar için 2 ev açtıklarını belirterek depremzedelere ev tutulduğunu, ev eşyaları temin edildiğini ve gıda ihtiyaçlarının karşılandığını söyledi. Yalçınkaya “Bunların yanı sıra bu insanların kimisinin ailelerinden ölenler, kimisinin tüm mal varlıklarını kaybedenler var bunların maddi ihtiyaçları kadar manevi desteğe de ihtiyaçları var dedi”.

İ.H.H. adına temsilci Mesut Kayacı ise kendilerine çok sayıda talebin geldiğini, bunların bir kısmını karşıladıklarını ve daha fazlasını karşılayabilmek için işbirliğine ihtiyaç duyduklarını söyledi. Ayrıca bu çalışmayı daha sağlıklı yapabilmek için bir komisyon kurulmasını resmi cenahta yapılanların da bilinmesine ihtiyaç olduğunu söyledi.

Mezitli Müftüsü Nusret Karabiber ise kurulması planlanan komisyonun Sosyal Yardımlaşma Vakıfları ile irtibatlı çalışmasının önemine vurgu yaparak Nüfus idarelerinin geçici ikamet verdiğini söyledi.

İl Müftüsü Ali Melek ise Valiliğin konu hakkındaki çalışmaları hakkında bilgilendirmelerde bulunarak kurulması gereken komisyonun önemine değindi. Her kurumun yaptığı çalışmalar hakkında rapor ve dosyaların komisyon bünyesinde toplanması halinde daha verimli bir sonucun elde edileceğini vurguladı.

Sosyal Hizmetler Şube Müdürü M.Emin Arslan ise Mersin’e göç eden depremzedelerin göç etmeden önce Van Valiliği’nden bir belge almaları halinde Valilik Kriz Masası’nın belgeye istinaden işlem yaptığını belirterek Van Valiliği’nden alınacak bir belgenin işleri kolaylaştıracağını söyledi.

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Adem Şimşek kendilerine gelen depremzede ailelerin öğrencilerinin uygun okullara yerleştirilmesi konusunda titiz bir çalışma yürüttüklerini söyledi. Bu öğrencilerimizden hiçbir ödentinin alınmasına müsaade etmediğimiz gibi tüm kırtasiye giderleri de okul aile birlikleri tarafından karşılanmaktadır dedi.

Akdeniz Derneği Kültür Komisyonu Başkanı  ve Mersin Gönüllü Kuruluşlar Platformu Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Polat  ise depremzedelerin maddi ihtiyaçlarının öneminin yanı sıra manevi ve psikolojik desteğe de ihtiyaçlarının olduğunu söyleyerek kurulacak komisyon ile irtibatlı çalışacak veya komisyon bünyesinde en az bir öğretmen ve bir imamdan oluşacak bir gurubun  en yakın caminin imamını da yanlarına alarak eşleriyle birlikte depremzedeler evlerinde ziyaret edilmeli dedi.

Toplantının ikinci bölümünde ise İl Müftüsü Ali Melek‘in sunumuyla Mersin Müftülüğü’nün faaliyetleri slayt eşliğinde aktarıldı. İl Müftüsü Ali Melek Hocanın slayt eşliğimde sunduğu bilgilendirmeler davetlilerden takdirine mazhar oldu.