Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği Mersin AÖB Doğu Türkistan İçin Dua Etti

Mersin AÖB Doğu Türkistan İçin Dua Etti

0
Mersin AÖB Doğu Türkistan İçin Dua Etti

Anadolu Öğrenci Birliği, Çin’in Doğu Türkistan’daki zulmünü Mersin’de de protesto etti.

Anadolu Öğrenci Birliği, Çin’in Doğu Türkistan’da 1 Ocak 2015 tarihi itibari ile namaz, başörtüsü, ezan gibi ibadetlerin tamamını yasaklamasını, 11 Ocak Pazar günü Türkiye’de 48 farklı ilde, Kıbrıs’ta, Bosna Hersek’te, Belçika’da, Almanya’da ve Gazze’de yapılan etkinliklerle protesto etti.

 

Sabah namazı sonrasında Türkiye’de merkezi camilerde, Gazze’de tüm camilerde, Kıbrıs ve Bosna’da belirlenen camilerde dua edildi ve basın açıklaması yapıldı. Almanya ve Belçika’da da saat 11.00’da basın açıklaması yapıldı. Saat 12.00’da yaklaşık bin kişinin katılımıyla Sarıyer Haydar Aliyev Parkı’ndan Çin Başkonsolosluğuna kadar olan  2 km mesafeyi sloganlarla yürüyerek, konsolosluk önünde eylem gerçekleştirildi.

 

Mersin’de de Mersin Anadolu Öğrenci Birliği Temsilciliği Hz. Miktad Bin Esved (Muğdat) Camii’nde sabah namazında buluşup sonrasında Doğu Türkistan’da Çin’in uyguladığı zulüm protesto edildi Doğu Türkistanlı kardeşlerimiz için dua edildi.

 

Akdeniz Derneği üyelerinin de katıldığı etkinlikte AÖB Mersin Temsilcisi Nihat ÖNÜR ortak bildirilerini %Tokudu, İmam Hatip Mevlüt ÖZ’de dua etti.

 

Ardından Anadolu Öğrenci Birliği Doğu Türkistan Bildirisi okunduç