Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı Merhamet Eli Projesi Gaziantep’te Tanıtıldı

Merhamet Eli Projesi Gaziantep’te Tanıtıldı

0
Merhamet Eli Projesi Gaziantep’te Tanıtıldı

Bülbülzade Vakfı, Gençlik Spor Bakanlığı ve Gaziantep Üniversitesi tarafından ortaklaşa düzenlenen “Merhamet Eli” projesi tanıtım toplantısı Gaziantep’te yapıldı.

Bülbülzade Vakfı, Gençlik Spor Bakanlığı ve Gaziantep Üniversitesi tarafından ortaklaşa düzenlenen "Merhamet Eli" projesi tanıtım toplantısı Gaziantep'te yapıldı.

Projenin tanıtım toplantısı 5 Mart Perşembe günü Gaziantep Üniversitesinde yapıldı. Toplantıya Bülbülzade Vakfı Turgay Aldemir ve Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun katıldı. Proje kapsamında Gaziantep'te 153 mahalle gezilerek dar gelirli ailelerin sorunları tespit edilecek ve elde edilen sonuçlara göre yardım ve eğitim çalışmaları yapılacak.

Bu Proje Vicdan Taraması Olacak

Toplantı dolayısıyla bir konuşma yapan Bülbülzade Vakfı Başkanı Turgay Aldemir sivil toplum üniversite işbirliği ile içinde yaşadığımız şehirlerde bir vicdan buluşması sağlanacağını belirterek; "Gençlik Spor Bakanlığı, Bülbülzade Vakfı, Gaziantep Üniversitesi ile ortak bir şehir hafızası oluşturmaya dönük bir proje hazırladık. Projenin amacı merhametli, vicdanlı, kendi sorunlarına, kendi dezavantajlı guruplarına karşı duyarlı, sorunları bir sistem dâhilinde üniversitedeki bilgi birikimiyle bileştirerek gençlerimizle bir hafıza çalışması yürüteceğiz. Birçok projemize derinlik ve sürdürülebilirlik açısından üniversitemiz önemli katkılar yaptı. Bunun için kendilerine teşekkür ediyorum. Bu proje sayesinde Gaziantep'in dünyada bir merhamet, bir vicdan, bir insanlık buluşmasına vesile olmasını diliyorum. Gaziantep şuanda bizdeki verilerine göre 450 bin Suriyeliyi misafir eden, dünyada eşi benzeri olmayan bir şehir. Anadolu'nun bir farklılığı bu. Suriyelilere dönük bir üniversite oluşturuluyor şuanda. Bu da dünyaya örnek olacak bir proje. 4,5 yılda Avrupa 138 bin Suriyeli-onlar mülteci diyorlar biz misafir diyoruz- almış. Anadolu insanı Kobani olaylarında 2,5 günde 144 bin kişiyi bağrına bastı. Bu proje vicdan taraması olacak. İnsanımızın eğitim, kültür yeteneklerine göre tasnif edilip toplum hayatına kazandırılması için büyük bir çalışma olacak. Şimdiden katkıda bulunanlara teşekkür ediyorum" dedi.

Üniversite Olarak Toplumdan Ari Olmayız

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun'da; üniversite olarak toplumdan ari olamayacaklarını hep söylediklerini anımsatarak; "Toplumun dışında kalarak topluma güzel şeyler öğretmek imkânsızdır. Üniversitelerin her alanda topluma lokomotif olması gerektiği konusunda hep kararlı bir duruşumuz olmuştur. Bu anlamda hem kamu kuruluşlarıyla hem de sivil toplum kuruluşlarıyla yakın işbirliği içerisinde bölgenin ve ülkenin sorunlarına çeşitli projeler üreterek katkıda bulunmayı amaçladık. Bir yandan da gençlerimizde bir duyarlılık oluşturmak, memleketin sorunlarıyla ilgili bir eylem ortaya koymak için çalışmalar yaptık. Burada bir merhamet eli projesi var. 150'den fazla mahalleye gidilerek, özellikle sıkıntılı insanların, dezavantajlı gurupların, sosyo-ekonomik bakımından yoksul insanların tespiti ve onlarla bir şekilde bir birliktelik sağlanırsa amacına ulaşır bu proje. İnsana değmek zorundayız, insanı kucaklamak zorundayız. Bu fakir insanlar için daha önemli. Bu itibarla da biz şehrin tüm varoşları dâhil bütün noktalarında gençlerimizle birlikte olacağız. Bülbülzade Vakfı ve Gençlik Spor Bakanlığının katkılarıyla bu proje birlikte hayata geçecek, ses getirecek bir proje. Esas amacımız toplumda bir entelektüel çalışma, bir sosyal çalışma, insanları bu anlamda kucaklama ve toplumun bulunduğumuz bölgeden başlayarak ileri gitmesine refahına, huzuruna katkı sağlamak. Bu anlamda bu proje hayata geçecek ve çok güzel sonuçlara gebedir diye düşünüyorum" dedi.

Toplantı sonunda Gaziantep Üniversitesi ve Bülbülzade Vakfı arasında protokol imzalandı.

Proje dolayısıyla yayınlanan basın açıklaması ise şöyle;

GENÇLİK VE SPOR BAKANLIĞI TARAFINDAN FİNANSA EDİLEN

BÜLBÜLZADE EĞİTİM SAĞLIK VE DAYANIŞMA VAKFI TARAFINDAN YÜRÜTÜLEN

“MERHAMET ELİ PROJESİ”

BASIN AÇIKLAMASI

Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı olarak her yıl Gaziantep’te yaşayan otuz bin yoksul ve dar gelirli aileye giyim ve gıda yardımı yapmaktayız. Yardımlarımızı daha geniş kitlelere ulaştırmak ve dayanışmayı gelecek nesillere kültürel bir miras olarak bırakmak amacıyla “MERHAMET ELİ” adıyla bir proje hazırladık.

Bülbülzade Vakfı olarak hazırladığımız bu projeyi Gençlik ve Spor Bakanlığı 2014 yılı 2.Proje teklif çağrısına sunduk. “MERHAMET ELİ” projesi Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından uygun görülmüş ve kabul edilmiştir.

Altı ay sürecek olan Projemiz 15 Ocak 2015 tarihinde fiilen başlamıştır.

Projemiz Bülbülzade Vakfı'nın her yıl yapmış olduğu yardım çalışmalarının daha sağlıklı ve daha verimli bir şekilde daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak, yardımlaşmanın sosyal bir sorumluluk olarak gençlerimiz arasında yaygınlaşması, yardımlaşmanın kültürel bir miras olarak gelecek nesillere aktarılmasını sağlamak ve gençlerimize öteki yaşamları gösterebilmek amacıyla hazırlanmıştır.

Aynı zamanda bu Proje ile Gaziantep ilindeki dar gelirli ve yoksul ailelerin yaşadığı 153 mahalleyi taramayı ve vakfımıza yardım çalışmalarında kullanabileceği bir veri tabanı oluşturmayı, hiçbir yerden yardım almamış ailelere ulaşmayı hedefliyoruz.

Proje 16-29 yaş arası gençlerle birlikte yürütülecektir. Geçlerin bulunduğu kurum ve kuruluşlardan Gaziantep Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Projeleri Merkezi de projemize öğrenci ve akademisyenleri ile birlikte destek verecek ve proje faaliyetlerinin büyük bir kısmını Gaziantep Üniversitesi Toplumsal Duyarlılık Projeleri Merkezi öğrenci ve akademisyen kadrosu ile birlikte gerçekleştirilecektir.

Yapmış olduğumuz bu çalışmanın ilimize hayırlar getirmesini temenni ediyoruz.

Prof. Dr. M. Yavuz ÇOŞKUN                               Turgay ALDEMİR

Gaziantep Üniversitesi Rektörü                          Bülbülzade Vakfı Başkanı