Ana Sayfa Kuruluşlar Mekder Çarşamba Seminerlerinde Bu Hafta

Mekder Çarşamba Seminerlerinde Bu Hafta

0
Mekder Çarşamba Seminerlerinde Bu Hafta

Mekder’in düzenlediği Çarşamba Seminerlerinde bu hafta Mahmut Çınar İmam Şafi’nin hayatını alnlattı. İkinci oturumda Hüseyin Özhazar Gazneliler Devletinin fikri, siyasi, ekonomik ve jeopolitik durumlarını anlattı.

Mekder’ de Çarşamba Seminerleri devam ediyor.

Mekder’in düzenlediği Çarşamba seminerleri kesintisiz devam ediyor. Çarşamba seminerlerinde iki haftada bir Hüseyin ÖZHAZAR (Tarih), Osman SÜNGÜ (Siyer), Necmi SARITOP (Hadis) ve Mahmut ÇINAR (Tefsir) tarafından sunumlar gerçekleştiriliyor. Her hafta 2’şer konuşmacının sunumlarıyla seminerler devam ediyor.
Anadolu Platformu üyesi Derneğin bu faaliyetlerine tüm dernek üyeleri katılmakta bununla beraber programa katılan yeni yüzlerin sayısı her geçen gün artıyor.
Seminerler her Çarşamba saat 20:00 civarında sunulan çorba ikramı ile başlıyor. Çorba ve çay faslı ile birlikte katılımcılar masa tenisi oynayarak günün stresinden uzaklaşıyorlar. Seminerlere geçilmeden önce haftalık dünya gündemi değerlendirmesi ile hayatın hengamesi içinde gözden kaçanlar üzerine kısa değerlendirmeler yapılıyor.
Dernek üyelerinin yoğun katılımıyla gerçekleştirilen seminerler her Çarşamba saat 21:00-22:45 saatleri arasında 2 ders olarak gerçekleşiyor.
Çarşamba seminerlerinin bu haftaki konuşmacıları Anadolu Platformu Genel Sekreteri Hüseyin ÖZHAZAR ve Mahmut ÇINAR’ dı.
Kürsüye ilk olarak çıkan Mahmut ÇINAR haftanın konusu olarak İmam Şafi’nin hayatını anlattı. İmam Şafi’nin ilim serüvenini anlatan ÇINAR, Şafi’nin Hocalarına da kısaca değindi. İmam Şafi ile İmam Muhammed ilişkisinin anlatıldığı konuşmada İmam Şafinin eserleri ve usulü hakkında geniş bilgilere yer verildi. Mahmut ÇINAR’ ın yaklaşık bir saat süren konuşmasının ardından çay arası verildi.
İkinci seminerin konuşmacısı Hüseyin ÖZHAZAR Gazneliler Devletini anlattı. Gaznelilerin fikri, siyasi, ekonomik ve jeopolitik durumlarının ele alındığı oturumda Gazneliler döneminde devletlerarası ilişkiler de irdelendi. ÖZHAZAR Gazneliler devletinin Hindistan’ın Pencap bölgesinden Harzem ve Horasan’a kadar uzanan bölgede kurulduğunu belirtti. Müslüman Türk devletleri arasında ilk defa Sultan unvanını kullanan kişinin Gazneli Mahmut olduğunu söyleyen ÖZHAZAR dönemin ünlü ilim adamlarından Biruni ve İbni Sina hakkında da bilgiler verdi. Hindistan bölgesinde İslamiyetin yayılması noktasında Gaznelilerin kilit rolüne de değinilen konuşmada Gazneliler ile Selçuklular arasındaki ilişkiler de ele alındı. Seminerin sona ermesi ile birlikte katılımcılar Hüseyin ÖZHAZAR ile ikili sohbetlerde bulundular.

Haberin foto galerisi için tıklayın