Medreseler ve Eğitim Tarihimiz

0
207

Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu tarafından düzenlenen Öğretmen Hasbihal Seminerlerinin üçüncüsünde Medreseler ve Eğitim Tarihimiz irdelendi.

Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu tarafından “Geçmişten Günümüze Eğitim” üst başlığı ile düzenlenen Öğretmen Hasbihal Seminerlerinin üçüncüsü 27 Ekim Cuma günü Bilim Eğitim Kültür Araştırmaları Merkezi (BEKAM) Konferans Salonunda yapıldı. Seminerde Medreseler ve Eğitim Tarihimiz masaya yatırıldı.

Eğitimci yöneticisi Mesut Aydağ moderatörlüğünde yapılan oturumda konunun sunumları Fehmi Karaaslan ve Fahrettin Gündemir tarafından yapıldı.

Sunumlarda; “medreselerin ilk kuruluş aşamasında ve kurumsallaşmasında isabetli kararlar ve yetkin müderrislerle çok güzel işlere imza atıldı. Ancak zamanla yaşanan yozlaşmaya müdahale edilemeyişi medreseleri toplum nazarında gözden düşürdü. Rüşvetle müderrislik ve yetkin öğrencilerin medreselere girmemesi toplumdan talep görmemesini beraberinde getirdi.

Medreselerin muhteva olarak dini içerikli bir eğitim vermesi, iyi, uyumlu öğrenciler yetiştirmesi, kurulduğu yıllarda öne çıkan artılarıdır” denildi.

Sunumların ardından soru cevap kısmı yapıldı. Soru cevap kısmının ardından program sona erdi.