Ana Sayfa Kategoriler Tire Kitap “Medeniyete Yolculuk” Okuyucuyla Buluştu

“Medeniyete Yolculuk” Okuyucuyla Buluştu

0
“Medeniyete Yolculuk” Okuyucuyla Buluştu

Osman Gerçek’in gezi izlenimleri “Medeniyete Yolculuk” başlığıyla Tire Kitap tarafından yayımlandı.

Tire Kitap, 2018 yılının son kitabını yayımladı. Osman Gerçek’in gezi izlenimlerinden oluşan “Medeniyete Yolculuk” okurun istifadesine sunuldu.

Osman Gerçek “Medeniyete Yolculuk”ta; Mekke, Medine, Kahire, Kudüs, Endülüs, İran ve Nepal ile ilgili gözlemlerini, izlenimlerini okuyucuyla paylaşıyor.

Yazar, resimlerle desteklenen 440 sayfalık hacimli eserinde öz hikayemizin şekillendiği kendi topraklarımızı, olayları, olguları ve mekânları anlatıyor.

Kitabın sunuş yazısı:

Miladi 610 yılında Mekke-i Mükerreme’de doğan vahyin kutlu nuru, 13 yıl sonra eski adı Yesrib olan Medine şehrini, nurlandırarak Medine-i Münevvere’ye dönüştürdü. Kısa bir müddet sonra tüm Arap Yarımadası’nı aydınlatan bu ışık, kuzeyde Kudüs ve Şam üzerinden Anadolu’ya, batıda Kahire üzerinden Kuzey Afrika’yı aşarak Avrupa içlerine, Paris yakınlarına kadar ulaştı. Aynı zaman diliminde kuzeydoğu istikametinde Kûfe, Basra ve Bağdat üzerinden Sasani coğrafyasını aşarak Türkistan bölgesini de içine alacak şekilde Çin Seddi’ne ve Hint topraklarına kadar ulaştı. Hint coğrafyası üzerinden bugünkü Malezya, Endonezya ve Avustralya olarak bilinen uzak ada ülkelerine taşınan bu nurlu yolculuk, Yeniçağ’ın başlarında Avrupa içlerine, Viyana kapılarına kadar dayandı.

İşte bu kutlu yolculuğun izini sürerek Mekke ve Medine’den başlayan kendi yolculuğumuz; İslam medeniyetinin onurlandırdığı Kudüs ve Kahire şehirlerine; oradan da Endülüs, İran ve Nepal ülkelerine gerçekleştirmiş olduğumuz ziyaretler ve bu ziyaretlerdeki izlenimlerden oluşuyor.

Birçoğunun sınırları Raşit Halifeler Dönemi’nde kesinleşen ve günümüzde İslam dünyası denilen coğrafya; farklı ulusal ve etnik kimliklere, tel örgülerle, mayın tarlalarıyla ayrılmış sınırlara rağmen kendi öz hikâyemizin şekillendiği, kültür ve medeniyetimizin yükseldiği, kendi topraklarımızdır.

Özellikle son 200 yılda yaşadığımız işgaller sonucu ortaya çıkan acı ve dramlara rağmen, kendi coğrafyamızı İslam’ın nuruyla yeniden nurlandırıp ihya etme ve tüm yeryüzünü zulümden, fitne ve fesattan arındırarak münevver bir hâle dönüştürme davamız, bir “kızıl elma” olarak ilelebet devam edecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.