Mavi Marmara Saldırısının 7. Yıldönümü

0
372

Gazze’ye insani yardım taşıyan Mavi Marmara gemisine İsrail askerlerinin gerçekleştirdiği ve 10 kişinin şehit olduğu saldırının üzerinden 7 yıl geçti.

Filistin’e uygulanan haksız ablukayı kırmak üzere yola çıkan Mavi Marmara gemisine uluslararası sularda 31 Mayıs 2010 tarihinde İsrail tarafından yapılan saldırının üzerinden 7 yıl geçti.

Dünyanın 35 farklı ülkesinden 700 gönüllünün katıldığı filoya uluslararası sularda yapılan saldırı neticesinde Türkiye vatandaşı 10 kişi şehit edildi, 50’den fazla kişi de yaralandı.

Mavi Marmara filosuna yapılan saldırının yıldönümü nedeniyle bir basın açıklaması yapan İHH İnsani Yardım Vakfı Van Şube Temsilcisi İbrahim Çinkılıç; “Mavi Marmara bir yardım misyonu idi, sivildi, evrenseldi, meşru idi, Filistin halkının yanında işgalcinin karşısında idi, Kudüs’ün kurtuluşuna giden kutlu yürüyüşte bir basamak idi ve hepsinden önemlisi bir şahitti” dedi.

Saldırının 7. yıl dönümünde İHH Gaziantep Şube Başkanı Engin Erbatan da bir açıklama yaparak; “Bu bir Türkiye-İsrail sorunu olmadığı gibi sadece Filistinlilerin de bir meselesi değildir. Tüm dünyanın vicdan sahibi insanları ile Siyonist işgalciler arasındaki bir varoluş mücadelesidir. 7. yılında Mavi Marmara bize bir kez daha ezilen Filistin halkının davasını, Kudüs’ün mahzun konumunu ve hepsinden önemlisi Ortadoğu’daki Siyonist işgalin çirkinliğini daha gür bir sesle haykırmaktadır” dedi.

Filistin Sevdalıları Unutmadı

On binlerce Filistin sevdalısı, Mavi Marmara katliamının 7. yıl dönümünde “Özgür Kudüs’e Doğru” sloganı ile İstiklal Caddesi’nde bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Mavi Marmara gemisinin de aralarında bulunduğu Özgürlük Filosuna yapılan saldırının 7. yılında Filistin sevdalıları, Taksim’de yeniden Kudüs davasını unutmadıklarını haykırdı.

On binlerce kişinin katıldığı yürüyüş, Taksim Tünel’den başladı. Yürüyüş boyunca sık sık tekbirler getiren Filistin gönüllüleri, “Kahrolsun İsrail”, “Filistin’e selam, direnişe devam”, “Katil İsrail Filistin’den defol”, “Mavi Marmara onurumuzdur” ve “Mescid’i Aksa yalnız değildir” gibi sloganlar attı.

Mavi Marmara’da şehit düşen 10 ismin de unutulmadığı yürüyüşte, sık sık şehit isimleri zikredilirken Mavi Marmara’nın yoluna devam ettiği vurgulandı.

Kudüs Boğulmaya Çalışılıyor

Galatasaray Lisesi önüne gelen coşkulu kalabalığa hitap eden Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın; “Emperyalistler ve dostları, istiyorlar ki Mavi Marmara unutulsun. Bu manada çirkin bir operasyon yürütüyorlar. Mavi Marmara’nın susması insanlığın ve vicdanın susmasıdır. İstiyorlar ki Filistin’e hiçbir imdat yetişmesin. Kudüs bu zindanda boğulmaya çalışılıyor.

Filistin davasını dünyaya anlatmak hepimizin vazifesidir. Mavi Marmara vicdanlı yürekleri harekete geçirmenin adıdır. Mescid’i Aksa’mız her gün Siyonist postallar tarafından kirletiliyor. Siyonistler, her geçen gün Filistinli gençleri katlediyor. Aklımızla dalga geçercesine her bir şehidimizin üzerine bıçak bırakıyorlar. Mavi Marmara, Şeyh Ahmet Yasin’in Allah’a yakarışına bir cevap vermeyi amaçlamıştı” şeklinde konuştu.

Gazzeliler, Mavi Marmara’yı unutmadı

Mavi Marmara saldırısının 7. yılında Gazze Limanı’nda da bir anma etkinliği düzenlendi. Etkinlikte Filistinli çocuklar 7 yıl önce yaşananları canlandırdı. İHH Gazze Temsilcisi Mehmet Kaya, yaptığı konuşmada, “Mavi Marmara saldırısının 7. yılında uluslararası sularda bütün dünyanın gözleri önünde öldürülen şehitlerimizi anıyoruz. Mavi Marmara şehitleri Filistin halkının zihinlerinde kalacak” dedi.

Gazze’deki Dışişleri Bakan Vekili Gazi Hamad da Mavi Marmara olayının Filistin davası ve Filistin halkının çektiği sıkıntıların özgür dünyanın zihnine kazındığının kanıtı olduğunu söyledi. Hamad, “Mavi Marmara, Filistin halkının kalbinde, dünya halklarının Filistin davasının yanında olduğu umudu veren tarihi bir sembol olarak kalacaktır” diye konuştu.

Mavi Marmara’da Neler Yaşandı

Mavi Marmara, İsrail ablukasındaki Gazze’ye yardım malzemeleri götürmek üzere bir grup gemi ile beraber yola çıktı. 31 Mayıs 2010 tarihinde Gazze’ye yakın uluslararası sularda hareket etmekte olan Mavi Marmara’ya İsrail ordusu tarafından asker çıkarılması üzerine organizasyon esas amacına ulaşmadı.

İsrail, operasyon öncesi gemiye özel bir sistemle kurulan canlı yayın vericilerini engelledi. İsrail, silah ve mühimmat taşıdığını iddia ettiği Mavi Marmara gemisine önce botlarla yanaştı ardından havadan helikopterle askerler gemiye indi.

Ellerinde hiçbir silah bulunmayan Mavi Marmara yolcularına tam teşekküllü silahlarla müdahalede bulunan İsrail askerleri tarafından açılan ateş sonu 9 kişi hayatını kaybetti bazıları ağır olmak üzere 50’den fazla kişi yaralandı. İsrail ordusu tarafından ele geçirilen gemi Aşdod limanına demirlendi.

Rehin olarak alınan insani yardım gemileri 7 Ağustos 2010 tarihinde serbest bırakıldı ve gemiler ülkelerine doğru yola çıktı. 7 Ağustos Cumartesi günü serbest bırakılan “Defne-Y” ve “Gazze” gemileri ile birlikte Mavi Marmara da İskenderun Limanı’na ulaşarak demir attı.

Yapılan incelemeler sonucu geminin camlarının kırıldığı ve İHH ambleminin beyaz boyayla kapatıldığı görüldü. Geminin değişik bölümlerinde 250 mermi deliği tespit edildi, bu deliklerin İsrail tarafından bir kısmının boyayla bir kısmının da flaster bantlarla kapatıldığı görüldü.

Mavi Marmara Şehitleri

31 Mayıs 2010 yılında İsrail tarafından Mavi Marmara gemisinde katledilen 10 şehidimiz şunlar;

İbrahim Bilgen: Bilgen, elektronik mühendisiydi. Saadet Partisi İl Müfettişliği görevini de ifa eden İHH Siirt Gönüllüsü, evli ve 6 çocuk babasıydı. Terörist İsrail’in Mavi Marmara gemisine düzenlediği saldırıda 4 kurşun alarak şehit oldu.

Ali Haydar Bengi: 11 Eylül 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. El-Ezher İslam ve Arap Dili Araştırmaları Fakültesi mezunu olan Ali Haydar Bengi, Mehanur, Semanur, Senanur ve Muhammed Mustafa isminde dört çocuk babasıydı.

Cevdet Kılıçlar: Gazeteci olan Kılıçlar; Selam, Millî Gazete ve Vakit gazetelerinde çalıştı. Son olarak İHH İnsani Yardım Vakfı internet sitesi sorumlusu olarak görev yapan Kılıçlar, İsrail'in Gazze filosu saldırısında öldürüldü.

Çetin Topçuoğlu: 1956 yılında Adana’da doğan Çetin Topçuoğlu, Avrupa Şampiyonu Milli Tekvandocumuzdu. 1979 yılında memur olarak Çukobirlik’te işe başladı.

Necdet Yıldırım: 15 Ağustos 1978 yılında İstanbul’da doğdu. Aslen Malatyalı olan Yıldırım, ilk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. 2005 yılında İHH İnsani Yardım Vakfı’nın Eczane Bölümü’nde çalışmaya başladı. Melek isimli iki yaşında bir kız çocuğu vardı.

Furkan Doğan: 20 Ekim 1991 tarihinde ABD’nin New York eyaleti Troy şehrinde dünyaya geldi. 1993 yılında ailesi ile birlikte Türkiye’ye döndü ve Kayseri’de yaşamaya başladı.

Fahri Yaldız: Adıyaman Belediyesi’nde itfaiye personeliydi. Ayrıca, küçük çaplı kadayıf ve yufka imalathanesi sahibiydi.

Cengiz Songür: 1963 doğumluydu. Hayatı genelde pazarcılık ve esnaflıkla geçmiş…

Cengiz Akyüz: Mardin Midyat’ta doğdu. Çocukluğundan itibaren alçı-dekorasyon işinde çalışıyordu. İskenderun İnsani Yardım Derneği üyesiydi.

Uğur Süleyman Söylemez: 1963 yılında Ankara’da doğdu. Serbest meslek mensubuydu. İsrail askerleri tarafından yapılan baskında yaralanan Söylemez 4 yıldır tedavi gördüğü hastanede vefat etti.