Mavi Marmara Dayanışma Gecesi

0
70

SEBİLAY derneğimizin Alanya Atatürk Spor Salonu’nda düzenlediği “Mavi Marmara Şehitlerini Anma Mazlum Ortadoğu Halklarına Destek ve Dayanışma Gecesi” yoğun katılımla gerçekleşti.

SEBİLAY derneğimizin Alanya Atatürk Spor Salonu’nda düzenlediği “Mavi Marmara Şehitlerini Anma Mazlum Ortadoğu Halklarına Destek ve Dayanışma Gecesi” 06.04.2011 tarihinde Alanya’dan ve diğer il ve ilçelerden gelenlerin yoğun katılımı ile gerçekleştirildi. Geceye İnsani Yardım Vakfı (İHH) başkanı Bülent Yıldırım ve en güzel ezgileriyle Grup Genç katıldı. Programda İsrail askerlerinin Mavi Marmara’ya yaptığı baskın anının görüntüleri sinevizyon eşliğinde gösterildi ve o sabahın erken saatlerinde yaşananlar tekrar zihinlerde tazelendi.

Gece sunuş konuşmasını takiben Kuran tilaveti ile açıldı, ardından dernek başkanı Ersin Kaplan’ın yaptığı açılış konuşmasını yaptı. Daha sonra kürsüye davet edilen İHH başkanı Bülent Yıldırım bin beş yüz kişiye hitap etti. Yıldırım’ın konuşması sık sık alkışlarla kesildi ve salonda ‘Direne direne kazanacağız’ sloganları atıldı. 31 Mayıs anısına hazırlanmış bir filo daha olduğunu belirten Yıldırım, Haziran ayının ortalarına doğru her ülkeden bir gemi çıkacağını belirtti. Mavi Marmara’nın da Avrupa’dan çıkacağını kaydeden Yıldırım, dünyanın her yerinden gemiler geleceğini anlattı. Konuşmasının takip eden bölümlerinde yeni müjdeleri veren Yıldırım şunları söyledi:  

“İsrail şunu çok iyi bilecek. Bu Akdeniz İsrail’in değil. Biz şehit olduk diye korkmuyoruz. Geri adım atmayacağız” diyen Yıldırım, Gazze’de ambargo kalkana kadar ve Mescidi Aksa yürüyüşü tamamlana kadar deniz ile kara intifadasının devam edeceğini kaydetti. Sadece denizden değil, kara konvoylarının da hazırlandığını vurgulayan Yıldırım, bir uçak satın alma projesinin gerçekleşmek üzere olduğunun haberini verdi. Uçak ile de Gazze’ye doğru hareket edileceğini aktaran Yıldırım, İsrail askerlerinin Mavi Marmara gemisine yaptığı saldırı anı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yıldırım, “Yıllarca bunlar senaryoları düzenleyip kendilerine saldırıldığını ve kendilerini masum olarak gösterdiler. Milyarlarca dolar harcadılar. Öldürdüler, ‘Biz ölüyoruz’ dediler. Hapse attılar, ‘Biz haklıyız’ dediler. Filistinli çocukların kolunu kırdılar. ‘Filistinlik çocuklar bize taş attılar’ dediler. Dünya da buna inandı. Emperyalizmler ve zalimler inandı. Menfaatperestler ve korkaklar inandılar. İsrail askeri saldırdığında biz bir karar almıştık. ‘İsrail’in gerçek yüzünü bütün dünyaya göstereceğiz’ dedik. Onun için saldırdıklarında ‘Ölsek de, öldürmeyeceğiz’ dedik. Şehit olduk ama üzülmedik. Size şunu söyleyeyim. Oturup yatıp kalksınlar ki, ‘Biz bu kararı’ aldık. Yoksa biz onlardan en az yüz tanesini öldürürdük. Buna da gücümüz vardı. Çünkü silahlarını almıştık. Üzerlerindeki bombaları da almıştık. Ama kurşunlanırsa dünya da, ‘Bunlarda terörist, bunlar oraya yardım götürmüyor, İsrail haklıdır’ derler diye biz bir tercihte bulunduk. Biz onların ayaklarının titrediğini, yüreklerinin nasıl korktuğunu gördük. Esir alındığımız anda bile onların cesaretsizliğini gördük. Ellerimi bağlayıp yukarı götürdüklerinde yine karşımda elleri bağlı bir bacımız vardı. Gözünde öyle bir cesaret vardı ki, içimden dedim ki, ‘Ey İsrail, bırak erkeklerimizi, kadınlarımız bile sizden kokmuyor. Kadınlarımız bile sizi yenebilir.’ Biz bunu gördük” dedi.

Daha önce Arap liderlerine seslendiğini belirten Yıldırım, şimdi de dünya liderlerine seslendiğini ifade ederek, “Gazze’de insanlar ölürken bizim rahatça yaşamamızı beklemeyin. Mescidi Aksa esirken bizim sessiz kalmamızı da beklemeyin. Biz açık söylüyoruz. Hıristiyan ve Yahudilerle hiçbir problemimiz yok. Hatta Hıristiyan ve Yahudiler de bu gemilerde yer aldılar. Ama bizim bir yerle problemimiz var. Bunu da cesurca ve korkmadan söylüyoruz. O da insanlığa bir virüs gibi bulaşan Siyonizm ile bir problemimiz var” diye konuştu.

Alanya’nın turizm merkezi olduğunu ve gemi yoluyla İsrailli turistlerin ilçeye geldiğini vurgulayan Yıldırım, “Bunlar esnafa bir kuruş bırakmazlar. İsrailliler para harcamazlar ama gelirler. Onlar için tatil beldesi olarak Türkiye’de sadece Rize ve Alanya var. Bunu şehitler adına istiyorum. Bu adamları, özür dilemeden, tazminat ödemeden, ambargoyu kaldırmadan ve de bu katliamı işleyen başbakanları, bakanları cezaevine girmeden buralarda tatil yapmasına karşı çıkın. Zaten para için sessiz kalalım desek bunlar cimridir. Bir kuruş harcamazlar” şeklinde konuştu. Konuşmasını tamamladıktan sonra Bülent Yıldırım küçük bir sürprizle karşılaştı; Muhammed Etli isimli genç bir arkadaşımız, kara kalem çalışması ile yaptığı ‘Mavi Marmara’ gemisinin resmini Yıldırım’a hediye etti.

Yıldırım’ın konuşmasının ardından Atatürk Spor Salonu’nda sahne alan Grup Genç, ezgileriyle salondakilere unutulmayacak duygulu bir gece yaşattı. Salondaki gençler ellerinde Filistin bayrakları ile geceye renk kattı. Gençlerin yoğun ilgisiyle karşılaşan Grup Genç uzun bir süre sahnede kalarak gençlerin isteklerini yerine getirdi.
Teşekkür konuşmasıyla sona eren gecede katılanlara kitap ve broşürler dağıtıldı, Grup Genç yeni albümleri “Sözü Var” için sevenlerine imzaladılar.

Haberin foto galerisi için tıklayın