Masumiyet İffet ve İstikamet

0
Masumiyet İffet ve İstikamet

Mersin’de Yusuf’un 3 Gömleği tahlil edildi.

Kitap tahlili programımızın da bu ay Abdullah Yıldız’ın “Yusuf’un Üç Gömleği” kitabı tahlil edildi. Kitap tahlilini Ekrem Çakar bey yaptı. Sayın Çakar, “Yusuf’un üç gömleğinin üç ayrı sembolü olduğu, Hz. Yusuf’un çocukluk dönemini hatırlatan kanlı gömleğinin onun mazlumiyet ve mağduriyetini simgelediğini, delikanlılık dönemini özetleyen arkası yırtık gömleğin onun iffet ve ismetini simgelediğini, olgunluk ve iktidar dönemini işaret eden son gömleğinin yani kardeşleri vasıtasıyla babası Yakub’a gönderdiği “Yusuf kokulu” gömleğin de onun istikrar ve istikametini simgelediğini” söyledi. Sayın Çakar daha sonra Kuranın bir hikâye kitabı olmadığını Kuranda geçen kıssaların günümüze ışık tuttuğunu, Rabbin istediği şeyin başkalarının istediği haram şeylerden üstün olduğu, bu istekler uğruna insanın her türlü zorluğa göğüs germesi gerektiği, gerekirse özgürlüğünü kısıtlayan zindanı bile onların istediklerinden daha hayırlı olabileceğini vurguladı.

Daha sonra programın kısa film bölümüne geçildi. Kısa filmde Batı medeniyetinin karanlık çağ olarak nitelendirdiği İslam medeniyetinin dünyaya neler kazandırdığı, hangi buluşları yaptığını anlatan İslam Medeniyeti isimli kısa film gösterildi.

Kısa film gösteriminden sonra Orta Öğretim Komisyonu öğrencilerinden 3A Grubu Ahmet Polat, Ali Kılıksız ve Arif Kamış söyledikleri ezgi ve marşlarla bir dinleti sunarak program tamamlandı.