Marmara Mezunları Darende’de Buluştu

0
259

Epeyce özlemiştik birbirimizi, yıllardır görmediklerimiz vardı. Nasıl söylesem burnumuzda tütüyorduk. Askerden dönen bir genci anası nasıl kucaklarsa birbirimizi öyle kucaklıyorduk.

Marmara mezunları ilk buluşmalarını 23 Temmuz’da Malatya-Darende’de gerçekleştirdi.

Epeyce özlemiştik birbirimizi, yıllardır görmediklerimiz vardı. Nasıl söylesem burnumuzda tütüyorduk. Askerden dönen bir genci anası nasıl kucaklarsa birbirimizi öyle kucaklıyorduk. Bu dostluk başkaydı, başka bir şeye benzemiyordu. Bu insanlar nasıl böyle birbirini özler olmuştu… Sosyologlar düşünsün.

Günler nasıl da su gibi geçmişti.

Beyazıt’ta ne sloganlar atmış, ne coplar yemiştik. Göztepe kampüsünün önünde çevik kuvvetin coplarının tadına, başörtüsü eylemlerinde, yine beraber bakmıştık. Göz altına alınanlarımız olmuş, birkaç gün “Vatan’da” misafir bile kalmışlardı. Vatan bir şehir efsanesiydi o zamanlar, belki de korku dükkânı. Hepimizin ortak paydası fişlenmiş olmamızdı.

Altunizade, Edirnekapı, Abdi İpekçi yurtlarının müdavimleriydik. Kimileri de ardarda sıralanmış tren vagonlarını hatırlatan odalarıyla bilmem kaç yıldır boya yüzü görmeyen öğrenci evlerinin demirbaşıydık. 

Eksiksiz köylü (gundi) geçmişimiz vardı. Eylüller bir başka olurdu. Memleket peynirleri, kuru dut, pestil, cam kavanozlarda özenle getirilmiş reçeller… Kimse tek yemezdi.

Epeyce özlemiştik, nasıl özlemeyelim. Kendisine ders notu verdiği için bir kıza âşık olanlarımız, Kız Kulesinin karşısında soğuğa inat içi yakan salepleri içenlerimiz, Abuzer Abi’de (nam-ı diğer Gülümoğlu) istisnasız her gün az çorba-iki lahmacun-bir ayran yiyenlerimiz, birkaç şişe Çamlıca gazozla çekirdekleri götürenlerimiz… Daha neler neler…

Bir davaya adanan birlikteliklerimiz. Bizi birbirimize bu kadar sevdiren ne varsa hepsi…

Özlemle bir araya geldik. İyi etmişiz. Daha önce görüşmeliydik. Daha sonra görüşeceğiz ama.

Somuncubaba, Tohma çayı Darende’nin güzellikleri ve Ali Bereket Hocamız gibi güzel yüzlü insanlarına misafir olduk. Doğaçlama oldu ilk buluşmamız, muhabbetin harici bir program yapılmadı. Bir gün kısa idi ama dolu doluydu.

Kimler yoktu ki; Besni’den Murat Hocamız, Urfa’dan Eyüp, Maraş’tan Selçuk, Ferhat, Osmaniye’den Yunus Hoca, İstanbul’dan Ali Abi, Ahmet İnan, Malatya’dan Veysi Dayı, Abdullah Yeşil, Abdurrahman, Hacı Mehmet, Avusturya’dan Ali Aktürk vs.

Ahmet İnan abimizin Ya Allah demesiyle başladık, devam edeceğiz inşallah. Malatya’lı ev sahiplerimiz de güzel bir organize yapmışlardı hani. Veysi Dayının performansına diyecek yoktu. Yeşil Abdullah her zamanki gibiydi işte.

Yılların geçmesi bizi uzaklaştırmamıştı, bilakis birlikteliğin ne kadar önemli olduğunu görmüştük.

Biz birlikte güzeldik.

 Not: Seneye 30 Haziran-1 Temmuz İstanbul’dayız inşallah. Bu sene gelemeyen mezun ve mensuplarımızın planlarını şimdiden yapmaları dileğiyle.

Hüseyin Nebi Sağman