Manisa’da Vahiyle Dirilmek Konferansı

0
158

Eşkıyayı evliya yapan, haramiyi sahabe yapan Kur’an’dır. Bu özelliğe sahip olan kitap önümüzde ve elimizdedir.

Anadolu Eğitim ve Davet Gönülleri Platformu üyesi Manisa Araştırma Derneği (MANA-DER) tarafından düzenlenen konferans, Manisa Müftülük binası konferans salonunda 15 Aralık 2012 Salı günü saat 20.00 da gerçekleşti.  Konusu; ‘Vahiyle Dirilmek’ olan konferansı, Anadolu Eğitim ve Davet Gönülleri Platformu YİK başkanı Ramazan Kayan gerçekleştirdi.

Program, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Mana Der başkanı Mustafa Soykök’ün selamlama konuşmasının ardından söz alan Ramazan Kayan; Manisa’daki ilk konuşmasını cezaevinde yaptığını ifade ederek, “Dört duvar arasındaki insanlara konuşmak nasıl bir duygu, bu duyguyu arkadaşlar bana bugün yaşattılar. Anladım ki sorumluluğumuz cezaevlerine kadar uzanıyor. Daha çok koşuşturmamı, çırpınmamız gerektiğini anladım. Özellikle bu gün oradaki insanlara hitap ederken o insanların bizi dinlerken gösterdikleri hassasiyet ve dikkat beni çok etkiledi. Oradan ayrılırken kapıda şunu düşündüm nasıl bir yük ve sorumluluk altında olduğumuzu, Türkiye’nin bütün cezaevlerini dolaşmamız gerektiğini ve buralardan da sorumlu olduğumuzu düşündüm.”.

“Eşkıyayı evliya yapan, haramiyi sahabe yapan Kur’an’dır. Bu özelliğe sahip olan kitap önümüzde ve elimizdedir. Dünkü bedevileri medeni yapan bu kitap, bu günün bedevilerini de medeni yapacak tek adres, tek referanstır”… “Hafızamızdaki Kur’an bizi kurtarmayacak, hayatımızdaki Kur’an bizi kurtaracak, hıfzımızdaki Kur’an bilgi olarak kaldığı sürece, yaşama dönüşmediği müddetçe bizi kurtarmayacak” …

“İnsanların zihninde üç Kur’an algısı olduğunu bunların;

1-Kur’an-ı Samit (suskun Kur’an): Süslü kılıflarda öpülen ve yüksek raflarda ama sessiz Kur’an
2-Kur’an-ı Natık konuşan Kur’an: Tilaveti, kıraati, tecvidi, alimi, tedrisi ve hatimi ile konuşan Kur’an, ama anlaşılmayan sadece seslendirilen ve dinlenilen Kuran.
3-Kur’an-ı Muşahhas: Ete kemiğe bürünen Kur’an, vahyin harekete geçmesi vahyin yürümesi vahyin hayat bulduğu Kur’an şahsiyet kazanan Kuran, hayata etki eden, hayata rotasını belirleyen Kur’an.  Yürüyen Kur’an-ı tanımak istersek Allah resulü Hz. Muhammed’i tanımamız yeterlidir. Ete kemiğe bürünmüş dünyanın ve toplumumuzun kirli yaşamına karşı verilecek mücadelede Kur’an ve Allah’ın resulünün örnekliği tek referansınız olmalı.”  dedi.

Konuşmasını; 5 G formülü olarak maddeleştiren, R.Kayan hocamız; Güvenlilik, Gayelilik, Gönüllülük, Gayretlilik, Güçlülük olarak sıraladı ve açıklayarak konuşmasını tamamladı.

Konferansa yoğun ilgi ve katılım gerçekleşti. Programa; Manisa ‘daki sivil toplum kuruluşlarından; Memur Sen, Ensar Vakfı, İlim Yayma Cemiyeti, Saadet Partisi, Anadolu Gençlik Derneği ve Şuurlu Öğretmenler dernek temsilcileri katıldı.

Ayrıca; programa Manisa dışından; İstanbul Fıtratder’den Bilal Yaman, Uşak Ebrar Der’den Muzaffer Çolaklı, Mavi Marmara Gönüllüsü Mehmet Vural ve İzmir Özgünder, Akhisar Özgürder, Akhisar Ensar vakfı, Salihli Kubader temsilci ve üyeleri de katıldı.  Ayrıca; Alaşehir, Menemen, Saruhanlı ve Gölmarmara ‘dan dostlarımız katıldı.

Program sonunda ManaDer Kurucu başkanı Ahmet Günhan, Ramazan Kayan hocamıza çiçek takdim etti. Programdan sonra şelale plazada çaylı sohbetimiz devam etti.

Program öncesi Manisa cezaevinde bir konferans veren Ramazan Kayan hocamıza, Kurum yetkilileri ile mahkûmların yoğun ilgi gösterdiği gözlendi.