Ana Sayfa Kuruluşlar Manisa’da Namazla Diriliş Programı

Manisa’da Namazla Diriliş Programı

0
Manisa’da Namazla Diriliş Programı

Yüzlerce namaz sevdalısı salonlara sığmadı.

MANA-DER tarafından gerçekleştirilen “Namazla Diriliş Gecesi” programına yaklaşık 2 bin kişi katıldı. Yoğunluktan dolayı vatandaşlar programı yerde hasırlar üzerinde izledi. İlahiyatçı-Yazar Ahmet Bulut, ailelerin çocukları erken yaştan itibaren namazla tanıştırması gerektiğini vurguladı. Araştırmacı-Yazar Ramazan Kayan ise insanların Peygamberimizin hayatını merkezlerine almasının önemine vurgu yaptı.

İnsanlar salonlara sığmadı. Manisa Araştırma Derneği (MANA-DER) tarafından Manisa Belediyesi Kültür Merkezi Lale Salonu’nda gerçekleşen “Namazla Diriliş Gecesi” adlı programa vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. 550 kişilik Lale Salonu’na yaklaşık 2 bin kişi katıldı. Salonda yer kalmayınca vatandaşlar koridorları doldurdu. Bu da yetmeyince vatandaşlar sahne ve sahne önüne konulan hasırlara oturdu. Programa Manisa İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Altınsoy, Basın İlan Kurumu Manisa İl Müdürü Kenan Tokgöz, Memur-Sen Manisa İl Temsilcisi Mehmet Emin Sofuoğlu da katıldı. Programa Türkiye genelinde faaliyet gösteren Namazla Diriliş Platformu üyelerinden İlahiyatçı-Yazar Ahmet Bulut ile Anadolu Platformu Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Araştırmacı- Yazar Ramazan Kayan sunumlarıyla iştirak etti. Program Kuran tilavetiyle başladı.

MANİSALILARIN BÖYLE PROGRAMLARA İHTİYACI VAR

MANA-DER Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Mertyürek, “Erdemin ve vicdanın sesi olmayı amaçlayan bir sivil toplum kuruluşu olan, İslami hassasiyetlerle hareket eden ve modern dünyada Müslümanca yaşamanın yollarını arayan gönüllülerden oluşan Manisa Araştırma Derneği (MANA-DER), kültür etkinliklerine bir yenisini daha katmak için böyle bir etkinlik düzenledi. Bu kalabalık gösteriyor ki Manisalıların böyle programları ihtiyacı var” diye konuştu.

HAYATIN MERKEZİNDE PEYGAMBERİMİZ VAR

Anadolu Platformu Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Araştırmacı- Yazar Ramazan Kayan, hayatın merkezinde Peygamberimizin olduğunu söyledi. Peygambersiz hayatın boş olduğunu vurgulayan Ramazan Kayan, “Peygamber Efendimiz hayatın ta kendisidir. Hz. Muhammed (Sav) hayatımızı belirliyor olsun. Hayatımızın yönünü O çizsin. Kutlu doğumdan yeniden doğuma ihtiyacımız var. Boş bir hayata değil, O’nun hayatına ihtiyacımız var. Namaz sadece seccadeyle yapılan değildir. Yeryüzünün tamamı bizim için mescittir. Ayaklarımızın gittiği, gözlerimizin gördüğü her yeri seccademize taşımalıyız” dedi.

NAMAZ KILMAK YETERLİ DEĞİL

Namaz kılmanın yeterli olmadığını kaydeden Kayan, “Kaç kişiyi namazla buluşturduk. Kaç kişinin duasını aldık. Bunun mücadelesi içinde olmalıyız. Namazdan mahrum olan binlerce insan var. Onları namazla buluşturmalıyız” diye konuştu.  

NAMAZSIZ GÖÇ EDEN İNSANLAR VAR

Peygamber Efendimizin (Sav) doğum gününde Manisalılarla buluşmaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyleyen Namazla Diriliş Platformu üyelerinden İlahiyatçı-Yazar Ahmet Bulut, bu programla birlikte Manisa’ya 5. kez geldiğini kaydetti. Nice yüreklerin namazla yeniden dirildiğini söyleyen Ahmet Bulut, ülkemizde ve dünyada namazsız göç eden insanların olduğunu belirtti.

ÇOCUKLARI SECCADELERİN VARİSİ YAPMALIYIZ

Su testisinin suyolunda kırıldığını vurgulayan Bulut, çocukları seccadelerin varisi yapabilmek için çalışmak gerektiğini belirterek, “Çocuklarımızı bu doğrultuda yetiştirmek hedefimiz, idelimiz olmalı. Cenabı Allah çocukları bizlere tertemiz teslim ediyor. Ama bizler, çevredeki insanlar ve gelişen teknoloji onu bozuyor. Çocuklarımızı seccadenin varisi yapamazsak onlar yarın bizden hesap sorur” dedi.

ÇOCUKLAR 7 YAŞINDAN İTİBAREN NAMAZLA TANIŞMALI

Namazı öğretmenin kolay olduğunu, zor olanın onları o kıvama getirmek olduğunu kaydeden Ahmet Bulut, “Peygamber Efendimiz (Sav) bir hadisi şerifinde ‘Çocuklarınız 7 yaşına geldiğinde onlara namazı öğretin’ diye buyuruyor. Çocukların ruhuna bir uygun bir şey yaparsak amacına ulaşırız. Dernekler, müftülükler, sivil toplum kuruluşları “7 Yaşında Namaza başlıyorum” kampanyaları düzenlemeli. Böyle bir kampanya çocukların namaza başlamaları açısından çok önemlidir” dedi.

ÇOCUKLARA RABBİMİZİ VE PEYGAMBERİMİZİ TANITMALIYIZ

Çocuklara öncelikle Cenabı Allah’ı en iyi şekilde tanıtmak gerektiğine vurgu yapan Bulut, “Öncelikle ergenlik dönemine kadar Cenneti olan Allah’ı tanıtmalıyız. Rabbimizden sonra Peygamber Efendimiz Hz. Muhammet’i (Sav) tanıtmalıyız. Çocuklarımızı kendimize sevdirmeliyiz. Eğer sevdiremezsek anne ve babasından intikam almaya başlar” diye konuştu.

CAHİLİYE DÖNEMİ ADETLERİNİ ORTADAN KALDIRILALIM

Cahiliye dönemi adetlerinin günümüzde yaşandığına dikkat çeken Ahmet Bulut, sözlerini şöyle tamamladı: “Bugün ülkemizin her yerinde kız çocuklarına sevgiyle yaklaşılmıyor. Onları sevgiden mahrum bırakıyoruz. Kızlarımızı mirastan mahrum bırakıyoruz. Onlara değer vermiyoruz. Cahiliye dönemindeki adetleri günümüzde yaşamaya devam edersek kızlarımıza sahip çıkamayız. Onun için bu tür kötü adetlerden bir an önce vazgeçmeliyiz. Çocuklarımızı en güzel camilere götürmeliyiz. Çocuklarımızı sevip, onlara değer vermeliyiz.”