Ana Sayfa Kuruluşlar Manisa Mana Der’den Mine İzgi Konferansı

Manisa Mana Der’den Mine İzgi Konferansı

0
Manisa Mana Der’den Mine İzgi Konferansı

Mana-Der ve Şehzadeler Belediyesi’nin ortaklaşa tertip ettiği ”Çocuğunu Keşfet” adlı konferans dün Tarihi Rum Mehmet Paşa Bedesteninde gerçekleştirildi.

Konferansa ,Eğitimci yazar Mine İzgi ve kendisi gibi eğitimci olan eşi Rahmi Eyidenbilir konuşmacı olarak katıldı. Kuran tilaveti ile başlayan seminer Man-Der yönetim kurulu üyesi Tuncay Güzel’in selamlama konuşmasıyla açıldı. Tuncay Güzel konuşmalarına teşekkür ve istifade etme duasıyla başladı. Güzel, "çocuğun bize değil,bizim çocuklara ihtiyacımız var, her çocuk hazinedir" dedi. Konuşmacılardan Rahmi Eyidenbilir ‘aile’ kelimesinin etimolojisini irdeledi. Arapça kökenli kelimenin, dayanmak ve yaslanmak anlamlarını taşıdığını belirtti.

 

 

Eş olma kavramı ile aile olma kavramlarının biribirinden farklı olduğunu ifade eden yazar; ailenin insana has, eş olmanın ise tüm canlılarda var olduğunu söyledi. Eş olmanın bir üst mertebesi olarak ailenin, eşlerin birbirine dayanması, yaslanmasıyla meydana geldiğini belirtti. Bu bağlamda eşlere birbirine dayanmasını, acılarını, hüzünlerini paylaşmasını tavsiye etti. Mine İzgi, aile kavramını açıklandıktan sonra çocuk yetiştirmeyi dönemsel özelliklerine göre açıkladı. Modern psikolojiye göre çocuğun gelişim evrelerini 4’e ayırdı.

 

1.Dönem:0-2 yaş çocuklar :duygusal ve devinimsel yaştadırlar.5 duyu organlarıyla dünyayı keşfetmek isterler.

 

2.Dönem:2-7 yaş çocuklar: taklit ve sezgi gücünün geliştiği dönemdedirler.Zekalarının en çok geliştiği dönemlerden biridir.Bu dönemde çocuklara ezber yaptırma ve anlatma son derece verimlidir.

 

3.Dönem:7-11 yaş çocuklar:Hayal ve gerçeği ayırt edebilen çocuk bu dönemde sosyalleşir ve somut işlem yapma kabiliyeti gelişir.

 

4.Dönem:11 yaşından büyük çocuklar:Somut düşünme ile birlikte anlama ve anlatma yateneği belirginleşir.

 

Bu dönemlerden sonra Saffat suresi 102.ayeti kerimesini hatırlatan yazar, henüz çocuk olan Hz. İsmail ile Hz. İbrahim’in istişare yaptığı gerçeğine dikkat çekti. Bu bağlamda anne babalara çocukların seviyesine inip, onlarla göz göze gelmek suretiyle istişarede bulunulmasını Kur'an'i örneklikle açıkladı. Konuşmasına matruşkaları göstererek anne baba nasıl ise çocukların da onlar gibi olduğu benzetmesinde bulundu. Kuklaları gösterip anne babanın bu kukla ipleri gibi çocuğa hakim olduklarını belirtti. Bu örnekle anne babanın çocuk yetiştirmedeki rolunü vurguladı.Son dönemlerde televizyon ve internet gibi kitle iletişim araçlarının çocuklar üzerindeki etkisini de irdeleyen yazar, çocukları televizyon ile avutarak, onları yetiştirmeyi ucuza mal ettik, eleştirisinde bulundu ve "çocuklarınızı televizyon önüne park edeceğinize, elinden tutup parka götürün' dedi.

 

Rahmi Eyidenbilir fıtratın bir nevi yazılım olduğunu ve çocukların tertemiz yazılımda olduklarını ifade etti ve şu hadisi şerifile örneklendirdi. Eyibilir, "Çocuklar tertemiz fıtrat üzerine doğar. Bu yazılımı güncelleyenlerin birincisi anne baba, ikincisi ise öğretmeler, üçüncüsü ise çevredir" dedi. Anne babanın dikkat etmesi gereken 3 maddeyi sıraladı, iletişim, eğitim, rehberlik.

 

Konferans soruların cevaplandırılması ve Mine İzgi'nin yaptığı dua ile sona erdi. Konferansın bitimi ile yazarımız katılımcıların kitaplarını imzaladı.