Ana Sayfa Kuruluşlar Malatya'dan Suriye'ye 8 Tır

Malatya'dan Suriye'ye 8 Tır

0
Malatya'dan Suriye'ye 8 Tır

“Suriyeli Kardeşlerimiz için Malatya Yardım Platformu” ve Malatya Müftülüğünün organizasyonunda toplanan yardım malzemeleri, Suriye’ye gönderildi.

Malatya Belediyesi yanında bulunan fuar çadırında toplanan yardım malzemeleri, sabah saatlerinde 8 TIR’la dualar eşliğinde Suriye sınırına gönderildi.
AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, Suriye’ye gönderilen yardımların kendilerini ziyadesiyle memnun ettiğini ifade ederek, “Kardeş ve komşu ülkemiz Suriye’de yaklaşık 50 yıldır zalim Esed ve ailesinin sürdürmüş olduğu despotça yönetim neticesinde oradaki akraba ve din kardeşlerimiz kış gününde bin bir zorluk içerisinde çile çekmekteler. Özellikle Başbakanımızın bu konudaki hassasiyeti ve duyarlılığı sayesinde tüm sınır kapılarımız sonuna kadar açılarak 200 binden fazla insanımız Muhacir durumunda olan insanlara bizler Ensar olmak için yardım ellimizi uzatıyor. Elbette ki Malatya’mızda da karınca kararınca başta Valiliğimiz ve İl Müftülüğümüz olmak üzere özellikle sivil toplum örgütlerimizin bir araya gelmesiyle oluşturulan platform ile içlerinde gıda ve diğer yardım malzemelerinin bulunduğu 8 TIR, Suriye’ye gönderildi” dedi.
Malatya Müftüsü Hacı Yusuf Gül ise, Suriye’de bir insanlık dramı yaşandığını kaydederek, “Malatya Müftülüğünün öncülüğünde hayır derneklerimizle bir araya gelerek bir platform oluşturduk. Bu platform vesilesiyle 2 hafta içerisinde toplanan gıda maddesi, giyecek ve sağlık malzemeleri Suriye’ye ulaştırılacak” diye konuştu.
Malatya Meşale Derneği Başkanı Tamer Çalhan da Suriye halkının zulümlere karşı büyük bir mağduriyet yaşadığını kaydetti.
Çalhan, Suriye halkının bir an önce özgürlüğüne kavuşması temennisinde bulunarak, “Esed diktatörlüğünün yıllardır kardeş Suriye halkına sürdürdüğü zulüm devam ediyor. Bu zulümde Suriye halkı büyük bir mağduriyet yaşıyor. Tabii bu katliamlar yapılırken Suriye de perişan. Biz de Malatya’dan kardeşlerimizin acısını dindirmek, sorunlarını paylaşmak için kamu kurumlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız ve Malatya halkımız el ele vererek 8 TIR malzeme yardımını Suriye’ye gönderiyoruz” şeklinde konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından yardım TIR’ları dualar eşliğinde Suriye sınırına gönderildi.

Suriye sınırına gönderilen 8 TIR yardım konvoyuna Malatya Müftülüğü ve Meşale Derneği’nden yetkililer eşlik etti. Yardım malzemeleri Kilis Öncüpınar Gümrük Kapısı’nda Suriyeli Muhaliflere teslim edildi. Burada bir açıklama yapan Meşale Derneği Yönetim Kurulu üyesi Veysel Ayaz, Malatya’dan Suriye’ye bir kardeşlik köprüsü kurduklarını, Muhacirleri karşılayan Ensar olmak için kolları sıvadıklarını dile getirerek; “Suriyeli kardeşlerimizin haklı davalarında her zaman yanlarında olacağız. İnsani yardım noktasında elimizden geleni yapacağız. Karda kışta kardeşlerimizin üşümemeleri için, bize emanet edilen kardeşlerimizi aç bırakmamak için bütün imkanlarımızı seferber edeceğiz. Kardeşlerimizi dualarımızda da unutmuyoruz. Devam eden zulmün son bulması için dua etmeye devam edeceğiz. Bütün Müslümanlardan Suriyeli kardeşlerine yardım etmelerini bekliyoruz” diye yardım çağrısında bulundu. Ayaz, “ziyaret ettiğimiz hastane ve sağlık merkezlerinde acil olarak ilaç ve özürlü araçlarına ihtiyaç duyulduğunu gördük. Kardeşlerimizden bu konuda duyarlı olmalarını istiyoruz. Herkes bir tane tekerlekli sandalye alamayabilir, iki veya üç kişi ortaklaşa bir sandalye alabilir” diyerek acil ilaç ve tekerlekli sandalye(özürlü aracı) ihtiyacının altını çizdi.