Malatya'da Sevgi ve Kardeşlik Gecesi

0
196

Hanımeli Derneği Gençlik Komisyonu, 29 Temmuz da Malatya Kültür Ve Kongre Merkezinde gerçekleştirdiği programı SEVGİ ve KARDEŞLİK olarak adlandırdı.

Özlemle ulaşılmak istenen saadet asrına doğru, iştiyakla yol almak için, Rıza-ı Bari’ye ulaşmak, bu kutlu görevde emeği geçenlerden olmak arzu ve gayreti ile yol alan Hanımeli Derneği Gençlik Komisyonu, 29 Temmuz da Malatya Kültür Ve Kongre Merkezinde gerçekleştirdiği programı SEVGİ ve KARDEŞLİK olarak adlandırdı.

  

   20 Haziran – 29 Temmuz tarihleri arasında 7-18 yaş arası öğrencilerin, Kur’an-ı Kerim, iletişim becerileri, karakter gelişimi, siyer, Kur’an’dan kıssalar, namaz sureleri, sosyal aktiviteler, spor etkinlikleri v.b. dersler ile ahlaki gelişimlerinin öncelendiği eğitim programı tertiplendi. Yine onların bu gelişimine katkı sağlayacak bir konu başlığı altında düzenlenen etkinlik ile sonlandırıldı.

  Çalışmalarına yoğun bir şekilde devam eden Hanımeli Derneği Gençlik Komisyonu inançtan, sevgi ve kardeşlikten yoksun kültür ihracına karşı, İslam temelli kültürel değerlerimizin eritilmemesi, bu değerlerin ilk İslam toplumundaki canlılığı ile yaşatılması amacı ile programın içeriğini kardeşlik ile ilgili slayt, ezgi, ayet ve hadislerle, şiir ve çeşitli tiyatro gösterileri ile doldurdu. 

   Açılış konuşmasını Gençlik Komisyonu sorumlusu Nihal Kaplan gerçekleştirdi. Konuşmasına selamlama ile başlayan Kaplan yaz okulu çalışması ile ilgili şunları söyledi;    ’’30 kişilik bir ekip ile yaklaşık 300’ü aşkın öğrenciye 6 hafta eğitim hizmeti verdik. İkinci haftadan itibaren kayıtları durdurduk. Bu sizin bize değer verişinizin ifadesidir. Bu güvene layık olmaya çalışacağız. Eğitimcilerimizin büyük bir fedakarlıkla yürüttüğü gayretli çalışmaları, çıktığımız bu yolda sağlam adımlarla yürümemizi sağlamaktadır… Bu çalışmaları yürütürken öğrencilerimizde şu kriterleri oluşturmaya çalıştık; Bir Müslüman hayatını neye göre planlamalı… Gündemi ne olmalı… Onları bilgi bombardımanına tutmak yerine pratiğe aktarabilecekleri, içselleştirebilecekleri değerleri vermeyi önceledik.’’ Gerçekleştirilen programla ilgili Nihal Kaplan konuşmasına şöyle devam etti; ‘’Bizler gençlik komisyonu olarak her programda bir konuyu ele almayı planladık. Ezgisi, tiyatrosu, slayt gösterisi ve şiirleri ile mesajımızı sunmaya çalışmaktayız. Bu sunumlardan birinde olmazsa bir diğerinin etki uyandırması ümidi ile İslam’ın hedeflediği toplum yapısının en önemlisi olan kardeşliğe vurgu yapacağız. Yeni yetişen gençliğin hiç yaşamadığı, bizimse önceleri var olan kardeşlik bilincinin yerini formalite ilişkilere bıraktığı değişen dünya değerleri içerisinde bu duyguları yeniden yaşatmaya çalışacağız. Kur’an’ın nimet diye tarif ettiği, -Hani bir zamanlar ateş çukurunun kenarındaydınız O’nun nimeti sayesinde kardeşler oldunuz.- bu kardeşlik sayesinde bir araya geldik. Akrabalık bağı olmaksızın, hiçbir menfaat gütmeksizin, bizleri ahseni takvime ulaştıran taşıdığımız bu duygu sebebiyle kardeş olduk ümmet olduk. Bizi biz yapan bu değerin kıymetini bilelim. Hz. Peygamberin (S.A.V.) ‘’ Bir nimet bir yerde kıymet görmezse orayı terk eder.’’ uyarısına kulak vererek kardeşlere ve kardeşliğe kapımızı kapatmayalım. Bu çalışmamızı şimdi bitiriyoruz ama bu bitim yerini yeni bir çalışmaya bırakmaktadır. 2011-2012 kış eğitimine Ramazan bayramından sonraki süreçte başlanacaktır.’’ Sözleri ile konuşmasına son veren Kaplan çalışmalarında kendilerine destek veren kurum, firma ve şahıslara ayrıca teşekkür etti.

  Konuşmanın ardından programın sunumuna geçildi. İzlenen slayt okunan şiirler ve tiyatrolarda Asrı saadetten kesitlerin sunulması izleyicilerde duygusal anlar yaşattı.

  Sözlerinde İslam kardeşliğine yapılan vurguların yer aldığı ezgiler, öğrencilerde değerler üzerine bir müzik kültürü oluştururken, izleyicilerde kaybolan değerleri yeniden yaşattığı, yine onların kendi dilleri ile ifade edildi. İslam temelli kültürümüz olan fedakârlık ve kardeşliğin en üst düzeyde olduğu geçmişe dair güzelliklerin anlatıldığı şiirler, yüreklerde burukluk oluştururken izleyicilerin akıttıkları gözyaşları o zamanlara olan özlemin bir ifadesiydi sanki. Hep bir ağızdan yapılan dualar tek yürek olmanın iştiyakını yaşatıyordu izleyicilere.

  Öğrencilerin büyük bir coşku ile geçirdikleri yaz okulunun ardından yine aynı heyecan ve şevkle yürüttükleri programı müşahede eden aileler çocuklarındaki bu ilgi ve heyecandan dolayı memnuniyetlerini dile getirdiler. Yoğun takdir ve alkışlarla sürdürülen etkinlik, programa emek harcayan tüm komisyon çalışanlarının yorgunluklarını hafifletmişti.

   Etkinlik sonunda bitirme belgeleri verilen öğrencilerin eğitimcileri ile birlikte çağrılmaları sahnede bayram coşkusu yaşattı. Eğitimci ve öğrencilerin son ezgiyi söylerken birbirlerine kenetlenmeleri ise istenilen hedefe ulaşıldığının göstergesiydi. Ancak bitiş ile ayrılık vakti gelmiş son sahnede şölen havasında bitirilen program ayrılığın getireceği duygusallığa engel olamamıştı. Öğrencilerin sevgi ifadeleri ile yapılan vedalar duygusal anların yaşanmasına sebep oldu. Ailelerin yoğun takdir ve teşekkürleri ile program sonlandırıldı.

    Hanımeli Derneği Gençlik Komisyonu bir görevi daha bitirmenin huzuru ile yeni dönemde  yürütülecek eğitim çalışmasının programlanması hazırlıklarına geçmektedir.

    ‘’Muhakkak ki her güçlükle beraber bir kolaylık vardır. Gerçekten güçlükle beraber bir kolaylık vardır. Öyleyse bir işi bitirince diğerine giriş. Ümit edeceğini Rabbinden iste.’’

                                                                                         İNŞİRAH 5-8

                        

                                                            HANIMELİ DERNEĞİ BASIN-İLETİŞİM KULÜBÜ