Ana Sayfa Kuruluşlar Anadolu Öğrenci Birliği Malatya'da R4BiA Kardeşlik Gecesi

Malatya'da R4BiA Kardeşlik Gecesi

0
Malatya'da R4BiA Kardeşlik Gecesi

Anadolu Öğrenci Birliği Malatya’da R4BiA Kardeşlik Gecesi Düzenledi

Malatya’da, Mısırlı darbe karşıtı Müslümanlarla büyük bir dayanışma örneği sergilendi. Malatyalılar Mısır’daki kardeşlerinin acı ve sıkıntısını unutmadı. Meşale Derneği ve Anadolu Öğrenci Birliği tarafından; “Rabia Kardeşlik ve Dayanışma Gecesi” yapıldı.

Sunumunu Eğitimci Mehmet Batar’ın yaptığı “Rabia Kardeşlik ve Dayanışma Gecesi”sinde araştırmacı yazar Ömer Altaş’ın yaptığı konuşma salondaki davetliler tarafından dikkat ve ilgiyle dinlendi.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, Anadolu Platformu’nu tanıtan filmiyle devam etti. Kısa filmden sonra selamlama konuşması yapan Meşale Derneği ve Anadolu Öğrenci Birliği Başkanı Tamer Çalhan, onurlu Mısır direnişini selamladıkları belirterek; “Bu mübarek bir davadır. Bu ulvi bir mücadeledir. Bu dava şehit Hasan el-Benna, şehit Seyyid Kutub, Abdulkadir Udeh’in şehadetinin, Zeynep Gazali’lerin gözyaşlarının ve ismini bilmediğimiz birçok mücahidin fedakarlıklarıyla, umutlarıyla, dualarıyla süregelmiştir. Bu davayı sahipleniyor, destekliyoruz. Yeryüzünün hangi noktasında, hangi coğrafyasında zulüm olursa, insanlar baskıya maruz bırakılırsa bilinmelidir ki; mazlumun yanında zalime karşı durmaya devam edeceğiz. Mısır’da da Firavuni sisteme karşı direnen kardeşlerimizin yanında olmaya, seslerini dünyaya duyurmayı sürdüreceğiz” diyerek saflarının net olduğunun altını çizdi.

Suriye ve Mısır Ümmeti Yeniden Diriltti

Araştırmacı yazar Ömer Altaş, programda yaptığı konuşmada Malatya’nın özel bir şehir olduğunu söyleyerek; “Bu özellik benim de Malatyalı olduğumdan kaynaklanmıyor; Türkiye İslami Hareketi’nde Malatya’nın özel, ayrıcalıklı ve etkin oluşundan kaynaklanıyor. Şimdi de geleceğe dair projeleri olan, umut veren bir gençlik kitlesi görüyorum” öngörüsünde bulundu.

İslami hareketi hayatımızın odak noktası yapmamız gerektiğini vurgulayan Altaş, “gençlerimiz de kalıcı olması gereken, asıl olan İslami Hareketi hayatlarının amacı edinirlerse asla sırtları yere gelmez. İslami Hareket olgusunu kalbinize yerleştirmezseniz, zorluklar karşısında zayıf düşersiniz, umudunuzu kaybedersiniz” diyerek cesaretin, fedakarlığın günümüzdeki Malatya’sının örnekliğini temsil eden Zekeriya Şengöz (Zeki Baba) ve Fahri Memur’u örnek gösterdi. “Dün İslami Hareket’in Malatya’da çay ocaklarında dile getirdikleri söylemler bugünün Türkiye’sinde iktidara taşınmıştır. Daha geçen yıllarda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı ‘Balkon Konuşması’nın tamamı dün İslami Hareket’in söylemleriyle birebir örtüşüyor” diyerek konuşmasını sürdürdü.

Müslümanların pasifleştiği, İslami yaşantının zayıfladığı her dönemde Allah(C.C.)’ın musibetler göndererek Müslümanları kendisine getirdiğini söyleyen Altaş, “Hiç birimizin yapamadığını Allah(c.c), kâfirlerin, zalimlerin eliyle yaptırdı. Dün Bosna’da yapılanlar, bugün Suriye’de, Mısır’da tekrarlanıyor. Allah(c.c), bizi yeniden diriltti. Dünya Müslümanları şu anda ayakta. Allah(c.c), rahmetiyle bizi yargıladı; bize İslam’a yeniden dönme şansı verdi. Müslümanların sönen, gerileyen kalplerinin üzerine Esma’nın babasının gözyaşlarını dökerek yeniden yeşertti. Suriyeli kardeşlerimiz, yaşadıklarıyla ümmeti yeniden diriltti” şeklinde konuştu.

Program, Grup Yürüyüş’ün birbirinden güzel ezgileriyle sona erdi.