Malatya Tırları Suriyeye Ulaştı

0
80

Yardım konvoyuna Anadolu Platformu, Meşale Derneği ve Bir Damla Derneği ile MAZLUM-DER’den temsilcilerle Kızılay yetkilileri eşlik etti.

Meşale Derneği ve Bir Damla Derneği’nin birlikte organize ettikleri “Kardeşliğimizi Yardımlarımızla Pekiştirelim” kampanyası çerçevesinde toplanan 6 TIR dolusu yardım malzemesinden 4’ü 24 Aralık’ta Malatya belediyesinin yanında dualarla yola çıkmıştı.

Yardım konvoyuna Anadolu Platformu, Meşale Derneği ve Bir Damla Derneği ile MAZLUM-DER’den temsilcilerle Kızılay yetkilileri eşlik etti.

Yardım konvoyu Öncüpınar Gümrük Kapısında Suriye’den gelen Grup komutanları ve Suriye Yardım Koordinasyon Kuruluna teslim edildi. Dernek temsilcileri burada Suriye tarafına geçerek yardımları bizzat götürmek ve Suriye tarafındaki kamplarda kalan mazlumları da ziyaret etmek için girişimlerde bulundular. İznin güvenlik gerekçesi ile iki kişi için verildiği ancak sınırın öte tarafında meydana gelen büyük patlama neticesinde izin verilen iki kişinin de geçişine izin verilmediği bildirildi. Bu esnada meydana gelen ve sınır kapısında bile paniğe neden olan büyük patlamanın scut füzesine ait olduğu açıklandı.

Yardım konvoyuyla sınır kapısına giden dernek üyeleri daha sonra hastanelerde yatan kolu, bacağı kopmuş, gözlerini kaybetmiş Suriyelilerle görüştü. Mülteci kamplarında barınan kadın, çocuk ve yaşlılarda ziyaret edilerek dualar edildi.