Ana Sayfa Kuruluşlar Malatya Halkı Bağımlılığa Karşı Yürüdü

Malatya Halkı Bağımlılığa Karşı Yürüdü

0
Malatya Halkı Bağımlılığa Karşı Yürüdü

Meşale Derneği, BİLSAM ve Ensar Vakfı Malatya Şubesi’nin destek verdiği “Bağımlılığa Hayır” yürüyüşü büyük ilgi gördü.

Meşale Derneği, BİLSAM ve Ensar Vakfı Malatya Şubesi dahil 70 STK ile Malatya Büyükşehir Belediyesi ve Yeşilyurt Belediyesi’nin destek verdiği Bağımlılıkla Mücadele Platformu (BAM) tarafından organize edilen “Bağımlılığa Hayır” yürüyüşü coşkulu bir şekilde gerçekleştirildi. 

 

Malatya Öğretmenevi önünde başlayan yürüyüşe AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AK Parti Malatya İl Başkanı Hakan Kahtalı, Yeşilyurt Kaymakamı Nesim Babahanoğlu, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Malatya Kanaat Önderlerinden Zekeriya Şengöz ve Fahri Memur, Hacı Bektaşi Veli Kültür Merkezi Vakfı Başkanı Hasan Meşeli, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile 7’den 70’e çok sayıda vatandaş katıldı. Ellerinde çeşitli sloganların yazıldığı dövizlerle birlikte madde bağımlılığına 'hayır' diyen grup, İnönü Kapalı Çarşısı önüne kadar yürüdü.

 

Üzerinde oyun oynanan nesil bizim neslimizdir

 

Yürüyüşün sonunda BAM adına Hakan Hadiç tarafından basın açıklaması okundu. Hadiç, bağımlılıkla mücadelenin önemine vurgu yaparak, "Malatya’nın sivil toplum örgütleri olarak bir araya gelip, Bağımlılıkla Mücadele Platformunu oluşturduk. Amacımız şehrimizi ve ülkemizi ateşe verecek bağımlılık konusunda toplumsal bir bilinç ve topyekûn bir karşı koyuş oluşturmaktır. Üzerinde oyun oynanan nesil bizim neslimizdir. Neslimizi kaybedersek elimizde hiçbir kazancımızın kalmayacağını da biliyoruz. Çocuklar geleceğimizdir, çocuklarımızın üzerinde terör kadar hatta daha tehlikeli bir bela dolaşmaktadır. Bu bela madde bağımlılığıdır. Geleceğimizi karartmak isteyenler, neslimizin üzerinde oyunlar oynamakta, onları zehirlemektedir" ifadelerini kullandı.

 

Polat: Kötülüklere karşı bir olacağız

 

Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Bağımlılıkla Mücadele Platformu’nun tertiplediği bu yürüyüşe katılan herkese teşekkür ederek, “Bugün Malatya sivil iradesini ortaya koyarak ‘kötülüklere karşı bir olacağız’ dedi. Bugün bu meydanda gençlere el uzatan, gençlerin geleceklerini karartan bütün zulüm taraftarlarına ‘hayır, biz size karşıyız’ denildi.

 

Kamu kurumları ve yerel yöneticiler olarak bu tür sivil dayanışmaların hep yanında olacağız ve onlara destek vereceğiz. Bu yürüyüşe baktığımız zaman engelli vatandaşlarımızdan, bisikletli vatandaşlarımızdan, yaşlısı, genci bütün Malatya burada. Hep birlikte bütün kötülüklere bağımlılıklara karşı durarak hayır diyoruz. Buradan bu yürüyüşe destek veren bütün sivil toplum kuruluşlarını tebrik ediyorum. Gençler bizim geleceğimizdir onların hayatına geleceğine sahip çıkmalıyız” şeklinde konuştu.

 

Çakır: Çok önemli bir sosyal proje

 

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise çok önemli bir sosyal projede Malatyalıların biraya geldiğini gördüklerini belirterek “Gençlerimizin geleceğini karartan, gençlerimizi yaşayan bir ölü haline getiren bağımlılığa karşı atılmış çok güzel, büyük bir adım. Bu sadece Malatya’nın sorunu değil, tüm Türkiye’nin ve dünyanın sorunu, insanlığın sorunu aslında. Sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelerek geleceğe sahip çıkması büyük bir anlam ifade ediyor. Soruna dikkat çekmek, toplumu bilinçlendirmek çok önemli” dedi.

 

Babahanoğlu: Bağımlılık bir tehdit

 

Yeşilyurt Kaymakamı Nesim Babahanoğlu da devletiyle, halkıyla ve sivil toplum kuruluşlarıyla Malatya’nın bir bütün olduğunun altını çizerek, “Şehrimiz, gençlerimizi zehirleyen, geleceğimizi katleden karanlıklara, her türlü bağımlılıklara karşı ayaklanmış durumda. İlgili Bakanlığımızın başlattığı sivil gözetim projemiz var. Emniyet ve jandarma kayıtlarımızda bağımlılık çok yüksek olmamakla beraber yaptığımız anketler; vatandaşlar ve sivil toplum örgütlerimizle yaptığımız görüşmeler sonunda bağımlılığın Malatya için bir tehdit olarak öne çıktığını gördük. Yeşilyurt olarak pilot ilçe olarak bağımlılığı ilk sıraya koyduk. Şu anda bu programı da bakanlığımıza raporladık. Geleceğimizin daha aydınlık olması için burada olmaktan çok mutluyum” açıklamasında bulundu.

 

Çalık: Aileler hassasiyet göstermeli

 

Malatya Milletvekili Öznur Çalık da hükümet olarak madde bağımlılıklarına ve uyuşturucuya karşı mücadele başlattıklarını belirterek, “Bugün Malatya'da sivil toplum örgütlerimizin, yerel yöneticilerin ve halkın desteklediği bir organizasyon ile buna 'dur' diyoruz" dedi.

 

Özellikle ailelerin bu konuda hassasiyet göstermesi gerektiğini ifade eden Çalık, “Ailelere ve bütün vatandaşlara burada çok önemli görevler düşüyor. Gençliğin rengini ve geleceklerini soldurmayalım. Bunun içinde hep birlikte bağımlılıkla mücadele edelim" şeklinde konuştu.

 

Şengöz: Üzerimize düşen büyük sorumluluklar var

 

Malatya’nın kanaat önderlerinden olan ve 28 Şubat döneminde haksız yere tutuklanarak 8 yıl cezaevinde yatan Zekeriya Şengöz de “Bağımlılığa Hayır” yürüyüşüne katıldı. Yürüyüşü oldukça anlamlı bir etkinlik olarak değerlendiren Şengöz “Bu, hayati bir sorun. Dünyayı ilgilendiren bir sorun. Bu meselede her birimizin üzerine düşen büyük sorumlukları var. Halk olarak, millet olarak, toplum olarak, esnafından, işçisinden tutun sivil toplum kuruluşlarının bütününün bağımlılıkla mücadeleye ciddi oranda katkı vermesi gerekiyor” diye konuştu.

 

Yürüyüş sırasında bazı gençler kefen giyerek madde bağımlılığının sonuna dikkat çekerken çevredeki çok sayıda vatandaş da yürüyüşe alkışlarla destek verdi.