Ana Sayfa Kuruluşlar Bülbülzade Eğitim Sağlık ve Dayanışma Vakfı M. Sabri Genç: “Anlam Karmaşası Yaşıyoruz”

M. Sabri Genç: “Anlam Karmaşası Yaşıyoruz”

0
M. Sabri Genç: “Anlam Karmaşası Yaşıyoruz”

5. Öğretmen Hasbihal Buluşması gerçekleştirildi.

Bülbülzade Vakfı Öğretmen Komisyonu tarafından her ay düzenli olarak gerçekleştirilen Öğretmen Hasbihal Buluşmalarının 5’incisi 25 Şubat 2014 tarihinde Bülbülzade Vakfı Sosyal Tesislerinde gerçekleştirildi.

Açılış konuşması Öğretmen Komisyonu Başkanı Hıdır Akaslan tarafından yapılan Hasbihal Buluşmasının bu ayki konuğu Gaziantep Üniversitesi Felsefe Bölümü Öğretim üyesi M. Sabri Genç idi. M. Sabri Genç toplantıda felsefenin hayatımızdaki önemi ve felsefesizlik sonucu yaşadığımız sorunları irdelediği bir konuşma yaptı.

M. Sabri Genç; konuşmasının başında kısa bir felsefe tarihi gezintisi yaptıktan sonra içinde bulunduğumuz durumu  ‘Bir şer vakti’ olarak değerlendirdi ve böyle durumlarda arabayı sağa çekip biraz beklemek gerektiğini vurguladı. Genç konuşmasını şöyle sürdürdü; “Batıyı batı yapan ve onları zirvede tutan değerlerin temelinde felsefe var. Kant olmasaydı belki bugünkü Almanya ve Avrupa olmayacaktı. Batıda karantinaya alınmış tarihi değerler var. Örneğin Viyana’da birbirinden farklı 25 tane şehir var. Bunun yanında Roma ve Paris var. Batı da şehirlerin merkezinde Üniversite, Hastane, Kilise bulunur.”dedi.

M. Sabri Genç; kendi durumumuzu da değerlendirdiği konuşmasında; “Bizse bir anlam ve mana karmaşası yaşıyoruz. Bu ayrımı iyi yapmazsak sorunlarımızı aşamamayız. Bununla birlikte insan ve beşer ayrımını da doğru bir zemine oturtmamız gerekir.” dedi.

Program soru cevap bölümünün ardından sona erdi.