Liseli Gençler Gezide

0
Liseli Gençler Gezide

Elbistan Çınar-Der, liseli gençlere iki günlük gezi düzenledi. Liseli gençler Kahramanmaraş ve Gaziantep’i gezdiler.

Elbistan Çınar-Der, liseli gençlere iki günlük gezi düzenledi.

Çınar-Der adına Faruk Erbaş, gazetemize yaptığı açıklamada, “Gençlerimizi gezdirmek, onların birbirleriyle olan arkadaşlık bağlarını güçlendirmek, motivasyonlarını artırmak için; Kahramanmaraş ve Gaziantep şehirlerimizin tarihi ve kültürel değerlerini yerinde görüp, yaşamalarına fırsat sağlamak, bu minval üzere seyahat yapmaları amacıyla bir  program dahilinde, rehber öğretmenleri eşliğinde, eğitim ve kültür gezisi düzenledik.”

İlk olarak Kahramanmaraş’ta Rıdvan Hoca vakfı ziyaret edildi. Oradaki öğrenci ve Vakıf sorumluları ile tanışma, yapılan faaliyetleri paylaşma, nezih bir kahvaltı sonrasında kısa olarak Kahramanmaraş’ın tarihi ile ilgili bilgi verildi.

Daha sonra öğrencilerle birlikte Gaziantep’e doğru yola çıkıldı. Yolculuk sırasında öğrenciler zamanlarını kitap okuyarak değerlendirdiler. Gaziantep’te Bülbülzade Eğitim, Sağlık ve Dayanışma Vakfı’nın ev sahipliğinde ve rehberliğinde geziye devam edildi. Gaziantep’te Bülbülzade Vakfının çalışmaları ile ilgili bilgi ve tecrübe paylaşımları yapıldı. Öğrenci ve eğitim çalışmaları, yardım faaliyetleri, yurt hizmeti hakkında bilgilendirmeler yapıldı.

Şahinbey Belediyesinin hizmeti olan Savaş Müzesi gezildi. Burada Kurtuluş savaşında Gaziantep ilinin nasıl mücadele geliştirdiği, bu mücadelede öne çıkan şahsiyetlerle ilgili (Bülbülzade Abdullah Efendi, Şahinbey, Şehit Kamil vb.) sunumlar yapıldı. Gaziantep’in tarihi ve kültürel yerleri, çarşısı, hayvanat bahçesi, MiniaTürk, Gezegen Evi gibi yerler gezilerek program tamamlandı.

Öğrencilerin gezi sonrası düşünceleri çok olumlu oldu. Bu çalışmaların devamı istendi.