Ana Sayfa Kuruluşlar Libya’daki yönetim halka bırakılmalı

Libya’daki yönetim halka bırakılmalı

0
Libya’daki yönetim halka bırakılmalı

Adana’da Anadolu Platformu üyesi Ülfet Eğitim ve Yardımlaşma Derneği, Adana Mazlumder, Barış Radyo gibi 15 sivil toplum kuruluşu bir araya gelerek Libya Halkına destek amacıyla basın açıklaması düzenledi.

Libya’daki yönetim halka bırakılmalı

Adana  5 Ocak Meydanı’nda bulunan Kemeraltı Camisi önünde cuma namazının ardından toplanan, aralarında Anadolu Platformu üyesi Ülfet Eğitim ve Yardımlaşma Derneği, Adana Mazlumder, Barış Radyo gibi 15 sivil toplum kuruluşunun  bulunduğu grup, Kaddafi aleyhine pankartlar taşıyarak basın açıklaması yaptı.

Tepkilerini ağızlarını bantlayarak dile getiren grup adına basın açıklamasını okuyan Mahmut Eraslan, Libya’da yaşanan gelişmeleri endişe ile izlediklerini belirterek, Kaddafi’nin olayları yatıştırıcı adımlar atmak yerine çatışmaları körükleyen açıklamalar yapmasının ülkede yaşanan kaosun daha da büyümesine neden olduğunu söyledi.

Eraslan, Kaddafi’nin Afrika ülkelerinden getirdiği paralı askerleri eylemcilere karşı kullanmasının ölü sayısını artırdığını savunarak, şunları kaydetti:

”Ancak görülen o ki Libya’daki durum her geçen gün Kaddafi iktidarı aleyhine dönüyor. Devrimci olduğunu iddia edilen Kaddafi’nin iktidarı bırakmamakta ısrar etmesi, süreci uzatması, sadece kendi halkının zarar görmesine sebep oluyor. Kaddafi, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ve Tunus Devlet Başkanı Zeynelabidin Bin Ali gibi koltuğunu bir an önce bırakmalı, halkın bu yöndeki taleplerine cevap vermelidir.

Kaddafi ülkesine yaptığı adaletsizliklerin, zulmün, işkencelerin ve katliamların hesabını nasıl verecek. Kaddafi yönetimi ne yaparsa yapsın, Libya halkı bu haklı mücadelesinde mutlaka galip gelecektir.”

Libya’da 25 bin Türk vatandaşının bulunduğunu anlatan Eraslan, Libya’daki halkların yaşamlarının risk altında olduğunu kaydetti.

Eraslan’ın Libya halkı için yardım çağrısında da bulunmasının ardından basın açıklaması sona erdi.